Ultrazvuk v kritických stavech

Dne 30. května 2024 se v Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity konal jednodenní odborný kurz „Ultrazvuk v kritických stavech“. Devět lékařů z prostředí intenzivní a urgentní medicíny se zde sešlo, aby si prohloubili své znalosti a praktické dovednosti v používání ultrazvuku v různých kritických situacích.

31. 5. 2024

Program kurzu:

zahrnoval několik klíčových témat:

• Ultrazvuk břicha FAST: Rychlá diagnostika traumatických poranění břicha.
  • Plicní ultrazvuk: Diagnostika plicních patologií, jako jsou pneumothorax a plicní edém.
  • Ultrazvuk při zajišťování cévních vstupů: Praktické techniky pro zavádění venózních katetrů.
  • Základy echoradiografie v protokolu FATE: Rychlé hodnocení hemodynamiky pacienta.

Simulace a praktické cvičení

Součástí kurzu byly také simulace s vysokou mírou věrnosti, které umožnily lékařům prakticky si vyzkoušet a procvičit různé scénáře a postupy. Účastníci měli možnost procvičit si vyšetření na živých figurantech a na simulátoru US Mentor, což poskytlo realistické podmínky a přispělo k lepšímu zvládnutí situací, se kterými se mohou setkat v reálné praxi.

Závěr

Kurz „Ultrazvuk v kritických stavech“ nabídl lékařům cenné poznatky a praktické dovednosti. Díky úspěchu této akce se již plánuje další ročník.

MUDr. Marek Kovář

Klinika dětské anesteziologie a resuscitace

Lektoři kurzu: doc. MUDr. Jan Maláska, Ph.D., EDIC, MUDr. Alena Štouračová Ph.D., MUDr. Milan Kratochvíl, EDIC, MUDr. Jan Stašek