Na Valné hromadě se členové organizace setkávají každého půl roku, v jejím pořádání se však všech 8 lékařských fakult střídá. Jako pořadatel jarní Valné hromady byla v listopadu loňského roku zvolena právě brněnská pobočka, a tak nás studenti z ostatních fakult nyní přijeli navštívit.
Díky možnosti uspořádat workshopy v SIMU, započal program výjimečně ještě před samotným zahájením. Pro zájemce byly uspořádány celkem 4 workshopy, 2 lékařské (gynekologický, vedený MUDr. Emilem Havránkem a ultrazvukový vedený MUDr. Martinou Žižlavskou, kteří byli za svého studia významnými členy IFMSA CZ) a 2 vedené studentskými lektory na podkladech nově fungujícího předmětu Propedeutika.
Po skončení workshopů byla v pátek v 17 hod Valná hromada oficiálně zahájena, na zahájení se přišel podívat také pan děkan prof. MUDr. Martin Repko, PhD., poděkoval nám za přínos IFMSA na LF MU a popřál nám hladký průběh akce.
Akce se z pohledu organizačního týmu i zúčastněných studentů velice podařila. Na závěr bychom rádi poděkovali lékařské fakultě za zapůjčení prostor a veškerou podporu, které si velice vážíme.
Za Organizační tým Valné hromady IFMSA CZ Brno Marie Tormová
“Měli jsme výjimečnou příležitost navštívit simulační centrum v Brně v rámci Valné hromady s IFMSA. Já osobně jsem byla na workshopu z Gynekologie a jsem z toho hrozně nadšená. Mohli jsme si vyzkoušet jak práci s nástroji při simulované operaci Ovariektomie, tak i vyzkoušet si orientaci pod kamerou při navlíkání tkaničky přes kroužky… je to těžší než si myslíte!
Další části workshopu byl simulovaný porod. S modelem pánve a dítěte jsme si simulovali porod různými způsoby, jak přirozeně natočené dítě, tak i opačně natočené dítě.
Po celou dobu workshopu byla nastavena velmi příjemná přátelská atmosféra a zároveň jsme dostali větší vhled do gynekologie jako oboru. Já osobně jsem si to moc užila a moc děkuji za tuto příležitost!!”
Anna Petrukhina, LF UK Hradec Králové
“Lekce probíhala ve více komorní a odlehčené atmosféře než běžná výuka propedeutiky, byl prostor na seznámení se s účastníky i na sdílení poznatků ze studia. Nahlédli jsme také do skill labu na venepunkci, zavedení periferního žilního katetru a intramuskulární injekce. Zejména kolegyně z Hradce z druhého ročníku ocenily, že si mohly potrénovat na modelech a trenažérech, které na jejich domácí fakultě nejsou dostupné. Věřím, že si tedy ze SIMU snad odnesly ještě víc než čekaly, hlavně pak dobrou náladu a více sebevědomí do výkonu budoucí profese.”
Anna Sedláčková, lektorka workshopu zaměřeného na zavedení periferního močového katetru a nasogastrické sondy
“Lekcie Ultrazvuk sme sa dokopy zúčastnili šiesti. Bola nám predstavená idea za existenciou SIMU a následne nám bola položená otázka ohľadom našich skúseností s ultrazvukom. Všetci sme sa zhodli na tom, že sme už mali príležitosť si na nejakom pracovisku so sondou "pojazdiť" ale tam naše skúsenosti končia. Naši lektori nám predstavili spôsob a program, akým bude workshop prebiehať a po zodpovedaní našich úvodných otázok a inštruktáži o prístroji, zaobchádzaní s jeho softwérom a technikou úchopu sondy sme dostali možnosť vyskúšať si zobrazenie a kanyláciu cievy na simulátore technikou "in plane/out of plane". Ďalej sme sa venovali nácviku eFAST Protokolu na ďalšom modernom simulátore s možnosťou popisu jednotlivých štruktúr, inštruktáže na pozíciu sondy a simulácie rôznych patologických stavov z oblasti trauma medicine. Tento protokol a zároveň aj in plane/ out of plane zobrazovanie žilného systému sme následne trénovali na sebe navzájom pod dohľadom a s pomocou našich lektorov. Počas celého tréningu panovala veľmi príjemná atmosféra v ktorej sme sa cítili komfortne klásť otázky a nebáli sme sa robiť chyby. Kolegovia z Olomouca si na konci tréningu chválili možnosť nácviku práce s ultrazvukom a pomer výklad/praktický nácvik schopností.”
Matej Lašan, LF MU