Z výzkumu mimo jiné vyplynulo, že vedlejší příznaky vakcíny uvádí 93,1 % respondentů. Dobrou zprávou je, že u téměř poloviny respondentů (45 %) příznaky odezněly během jednoho dne. U většiny respondentů (přes 80 %) odezněly nežádoucí účinky do tří dnů.
Přibližně jedno procento respondentů označilo své vedlejší účinky za závažné a vyžadující intervenci či hospitalizaci.
Nejčastěji hlášenými vedlejšími účinky jsou: bolest v místě vpichu (89,8 %) únava (62,2 %) bolest hlavy (45,6 %) bolest svalů (37,1 %) a zimnice (33,9 %) Za běžné lze rovněž označit z lokálních příznaků otok v místě vpichu, a z celkových bolesti kloubů, pocity nepohody, nevolnost, horečku a zduření uzlin.
Vedlejší účinky byly uváděny častěji u mladších osob, rozdíl mezi pohlavími není statisticky významný. Podrobné výsledky studie byly publikovány v odborné m časopise Journal of Clinical Medicine.
Pro zhodnocení vedlejší ch účinku vakcín Moderna a Astra Zeneca obdobným způsobem zatím není sesbíráno dostatečné množství dat. Sběr dat od zdravotníků nadále pokračuje na adrese https://muni.cz/go/osecvCZ Výzkumný tým tak é připravuje dotazníkový průzkum zaměřený na očkované seniory a pedagogické pracovníky.
Výzkumný tým je momentálně v procesu registrace mezinárodní průřezové studie, v níž plánuje globálně sbírat data o krátkodobých a dlouhodobých vedlejších a nežádoucích účincích vakcín. Doposud žádná takováto studie ve světě registrována není. Bezpečnost vakcín je zásadní podmínkou pro úspěšnou imunizaci populace, a proto je nutné ověřovat nezávislým výzkumem prvotní velmi dobré výsledky výrobců vakcín, sledovat bezpečnost vakcín tak é z dlouhodobého hlediska a podporovat informovanost laické populace tak, aby se rozhodovala správně a na základě objektivních informací.
Autorský tým za L F MU: Abanoub Riad, Andrea Pokorná, Jitka Klugarová, Michal Koščík, Miloslav Klugar