Masarykova univerzita se zapojila do evropského projektu Erasmus+ s názvem ETHICS, jehož cílem je zvýšení kvality výzkumu v Gruzii zavedením standardů výzkumné etiky a integrity dle dobré praxe v EU. Spolu s dalšími třemi evropskými partnery sdílíme naše zkušenosti z oblasti výzkumné etiky s gruzínskými partnery projektu, kterými jsou 10 gruzínských univerzit a 3 státní instituce. Celý projekt řídí gruzínská Ilja State University.
Projekt byl oficiálně zahájen na počátku května kick-off meetingem organizovaným 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Mimo projednání projektových setkání byly na programu přednášky a studijní návštěva, kde zástupci evropských partnerů sdíleli svá doporučení a příklady dobré praxe. Jednotlivé pracovní skupiny budou pracovat na vytvoření modulu výzkumné integrity, pravidel a standardů výzkumné etiky a integrity, školení pro výzkumné pracovníky a dalších dílčích cílů projektu. Z Masarykovy univerzity se do projektových činností zapojují experti zejména z Ústavu lékařské etiky Lékařské fakulty, dále Fakulty informatiky a Fakulty sociálních studií.
„Pro Masarykovu univerzitu je projekt zajímavý ze dvou důvodů. Prvním důvodem je možnost předat naši vlastní dobrou praxi kolegům v Gruzii. To znamená dát takové příklady dohromady a dobře je popsat. Tyto materiály budeme moci využít uvnitř univerzity jednak ke zdokonalení vlastních procesů anebo k lepší vnitřní komunikaci. Konkrétně se jedná například o prevenci plagiátorství, což je oblast, v níž MU v rámci ČR dlouhodobě vyniká anebo fungování Etické komise pro výzkum MU, které je z pohledu ze západu víceméně standardní, ale v českém, resp. východoevropském prostoru takovou tradici nemá. Druhým benefitem pro MU je spolupráce s prestižními zahraničními partnery - VU v Amsteradamu a European Network for Academic Integrity. Spolupráce na výstupech projektu nám umožní nahlédnout do fungování procesů a postupů týkajících se akademické etiky u západoevropských partnerů, což je příležitost pro adaptaci fungujících mechanismů do prostředí Masarykovy univerzity,“ popisuje řešitel projektu Mgr. Tomáš Foltýnek, Ph.D.