Na akci se přihlásilo 27 převážně studentských týmů, přičemž 19 nejlepších mělo možnost během 48 hodin navrhnout inovativní řešení jedné z devíti výzev. Účastníci hackathonu se postavili devíti reálným výzvám ze světa zdravotnictví, které sahaly od modernizace pracovních rozpisů pro nemocniční personál přes vývoj nástrojů pro přesnější diagnostiku až po vytvoření aplikací, které pacientům usnadní přístup ke zdravotnickým informacím. Mezi výzvami byly také projekty zaměřené na zefektivnění komunikace mezi lékaři, dalšími nelékařskými zdravotnickými pracovníky a pacienty, digitalizaci zdravotnické dokumentace nebo zavedení umělé inteligence pro rychlejší a přesnější identifikaci infekcí v rámci analýzy biologického materiálu. Každá výzva poskytla soutěžícím možnost aplikovat své technologické schopnosti a kreativitu tam, kde mohou mít skutečný dopad – přímo na zlepšení péče o pacienty v druhé největší nemocnici Česka.
Vítězné řešení studentského týmu Genomjäger ve složení Vít Svojše, Martin Georgiu a Jan Tonner dokáže pomocí strojové analýzy celogenomové sekvenace rychle odhalit geny rezistence bakterií na antibiotika – první výsledky poskytuje během první minuty a s téměř úplnou jistotou do 15 hodin. Tento projekt představuje významný posun v rychlosti detekce rezistence pacientů vůči léčbě antibiotiky. “Naše pro lékaře přívětivá aplikace analyzuje genom již během jeho čtení, čímž dokáže tradiční postup zrychlit ze dnů na hodiny či dokonce minuty,” vysvětluje Vít Svojše z vítězného týmu.
„Hack jak Brno je skvělým příkladem toho, jak mohou inovace a technologie přinášet praktická řešení pro zlepšení našeho zdravotnictví. Spolupráce mezi talentovanými mladými lidmi a našimi zdravotnickými institucemi je klíčová pro udržitelný rozvoj a zlepšení péče o pacienty. Jsem hrdý, že jsme mohli tuto akci podpořit a těším se na to, jak se nám podaří slibné projekty uvést v život,“ uvedl Ivo Rovný, ředitel Fakultní nemocnice Brno.
„Jsem nadšená z energie a kreativity, kterou účastníci přinesli do tohoto hackathonu. Jejich inovativní přístupy mohou skutečně transformovat způsob, jakým poskytujeme zdravotní péči. Tato akce ukazuje, jak důležitá je spolupráce mezi akademickou sférou a praxí,“ dodala Andrea Pokorná, proděkanka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
„Vidět tolik talentovaných mladých lidí, jak se s nadšením ve svém volném čase pouštějí do řešení zapeklitých problémů lékařské praxe, je dobrá zpráva o stavu nastupující generace. Hack jak Brno není pouhá soutěž, ale příležitost budovat komunitu technologických inovátorů světové kvality, kterým zdraví českého národa neleží jen v cloudových úložištích, ale především na srdci,“ řekl Tomáš Studeník, hlavní organizátor Hack jak Brno.
Vítězové Hack jak Brno 2024
Celkové pořadí:
- místo – tým Genomjäger (výzva PathoScan – digitální nástroj detekce rezistence vůči antibiotikům na základě čtení genomu)
- místo – tým Bronin.AI (výzva HemoConnect – online systém pro objednávání pacientů a zasílání výsledků v ambulantní hematologii)
- místo – tým ! (Výzva Workplan – aplikace pro tvorbu rozpisů zaměstnanců ve vícesměnných provozech)
Speciální Cena – tým DataShort (výzva HealthConnect – online platforma pro komunikaci pacientů s lékaři)
Ceny InterSystems:
- místo – tým Hospitalovo Plavidlo (výzva PathoScan – digitální nástroj detekce rezistence vůči antibiotikům na základě čtení genomu)
- místo – tým LEMMA WEB (výzva HemoConnect – online systém pro objednávání pacientů a zasílání výsledků v ambulantní hematologii)
- místo – tým VOCUGO (Výzva Výzva HealthConnect – online platforma pro komunikaci pacientů s lékaři)
Speciální cena – tým Lowkey bráško (Výzva HealthConnect – online platforma pro komunikaci pacientů s lékaři)
Více informací a fotodokumentaci akce včetně oceněných týmů najdete na www.hackjakbrno.cz
Hack jak Brno pořádá společnost Insane Business Ideas ve spolupráci s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnicí Brno. Partnery akce jsou Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Fakultní nemocnice Brno, InterSystems, AstraZeneca, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, Jihomoravské inovační centrum, Caelestinus, Ristre, JINAG, GRIG, Brno.AI, Zlín.AI, MAIA Labs, HTG Medical, AI Tinkerers.
Kontakt pro média:
Tomáš Studeník, organizátor Hack jak Brno
tomas@inbui.com, +420 777 716 329