Nutriční terapie

Bakalářské studium v prezenční formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Podat přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 28. 2. 2025.

Co se naučíte

O studiu:

Ve světě, v němž se jídlo stalo životním stylem a lifestylové magazíny chrlí dietní doporučení jako na běžícím pásu, představuje studium nutriční terapie způsob, jak se stát skutečným odborníkem na výživu a plnohodnotným zdravotnickým pracovníkem. Jako nutriční terapeut budete odborníkem na výživu ze všech úhlů pohledu spolu se znalostmi o lidském těle a složení a výrobě potravin. Kromě fyziologie a biochemie se budete orientovat v mikrobiologii potravin, potravinářské chemii nebo klinické výživě. Budete tak schopni pomáhat pacientům v nemocnicích, ambulancích a lázních, působit ve stravovacích službách nebo v potravinářských podnicích.

 Jak studium probíhá:

 V rámci studia získáte teoretický základ společný pro všechny zdravotníky a naučíte se vše o potravinách, jejich výrobě a technologii přípravy pokrmů. Hlavní důraz však bude kladen na výživu člověka, a to jak v prevenci různých onemocnění, tak v léčebné a klinické výživě. Výživě člověka se tak naučíte rozumět ze všech úhlů pohledu. Získáte znalosti o úpravě stravy pro různé zdravotní stavy, o mikrobiologii potravin, potravinářské chemii, nutriční toxikologii a dalších příbuzných oborech. Nutriční terapeut zároveň musí umět velmi dobře komunikovat s pacientem. Seznámíte se tedy se základy některých společenských věd, jako jsou např. psychologie nebo pedagogika. Studium však není jen o teoretických znalostech, takže vás čeká praktická výuka v laboratořích, ambulancích nutričních terapeutů, stravovacích službách nebo v nemocnicích přímo u lůžka pacienta.

 Je studium pro vás?

  •  Zajímám se o zdravý životní styl.
  • Není mi jedno, co jím.
  • Metabolismus a nutrienty pro mě nejsou cizí slova.
  • Baví mě biologie a chemie.
  • Zajímá mě, jak strava ovlivňuje zdraví.

„Nechť výživa je ti lékem“

„O výživu a zdravý životní styl se zajímám už delší dobu, proto pro mě rozhodnutí studovat obor Nutriční terapie nebylo složité. Mile mě překvapilo nadšení vyučujících a snaha předat nám co nejvíce praktických informací. V dnešní uspěchané době se stala výživa podstatným faktorem pro spokojeně prožitý život a mě těší jako studentku tohoto oboru šířit nabyté vědomosti. Během studia máme spoustu praxí, kde nabíráme zkušenosti, které se nám do budoucna budou určitě hodit. Navíc je rok od roku stále více dostupnější studovat v zahraničí na Erasmu.“

Jana Pekrová Jana Pekrová
studentka nutriční terapie

Praxe

Hned po prvním roce studia vás čeká týdenní praxe v nemocničním stravovacím provozu a týden v jídelně školského zařízení. Od druhého ročníku pak začnete navštěvovat zdravotnická zařízení vždy několik týdnů v každém semestru, mezi druhým a třetím ročníkem pak i v průběhu léta. Poznáte práci v ambulancích (obezitologie, diabetologie, gastroenterologie) i v klinické péči přímo u lůžka pacienta. Vyzkoušíte si odběr nutriční anamnézy, zhodnocení výživového stavu pacienta, navrhování úpravy stravy a umělé výživy. Zkušenosti s edukací v rámci prevence můžete získat i zapojením do aktivit Studentské asociace nutričních terapeutů, která pořádá osvětové akce pro veřejnost.

Uplatnění absolventů

V péči o pacienty své znalosti o výživě člověka uplatníte v nemocnicích u lůžka pacienta, v sociálních službách i v ambulantní péči při pomoci například diabetikům, obézním pacientům, těžce nemocným či alergikům. Nutriční terapeut však najde uplatnění i ve veřejné sféře. Poradit dokážete třeba školním jídelnám, pracovat můžete na hygienických stanicích, ale neztratíte se ani ve Státním zdravotním ústavu nebo na Ministerstvu zdravotnictví, kde můžete pracovat třeba na edukačních programech. Vaši pomoc uvítají i potravinářské podniky, například při výrobě nových produktů. A klidně si k tomu můžete otevřít vlastní ambulanci!

„Nutriční terapii jsem vystudoval bakalářskou i magisterskou a neměnil bych. Mám teď vlastní ambulanci pro pacienty dětské alergologie, kterým díky svým znalostem dokážu i přes jejich často kombinované potíže doporučit stravu tak, aby byla plnohodnotná, a kromě toho pracuji také na lékařské fakultě, kde učím výživu nejen u nutričních terapeutů, ale i u mediků a dalších budoucích zdravotníků.“

Martin Krobot Martin Krobot
nutriční terapeut v soukromé praxi a odborný asistent v Ústavu ochrany a podpory zdraví

Podmínky přijetí

Zkoušky se konají formou písemných testů 19. 6. 2025. 

  • Jsou testovány znalosti z biologie a chemie. 
  • Testy se skládají ze 40 otázek s nabídnutými odpověďmi, jen jedna odpověď je správná, každá správná odpověď je ohodnocena jedním bodem.
  • Délka trvání každého testu je 50 minut. 
  • Maximální počet bodů 80. 

Rozsah požadovaných znalostí odpovídá učebním osnovám na středních školách.

Kritéria hodnocení

Na základě bodového ohodnocení výsledku písemných přijímacích testů jsou uchazeči zařazeni do pořadníku. Pro přijetí je nutné umístění v pořadí, které nepřesáhne stanovený počet přijatých. Předběžně uváděný počet přijatých je pouze orientační, konečný počet závisí na kapacitě studijního programu, na počtu uchazečů a úrovni znalostí prokázaných při přijímací zkoušce. 

Zápis do studia je distanční a je podmíněn úspěšným vykonáním maturitní zkoušky v souladu §§ 77 a násl. zákona č. 561/2004 Sb. (tj. státní maturita). 

Maturitní zkouška musí být složena do termínu zápisu, tj. do konce června 2025. Po obdržení návrhu na přijetí je nutno vložit autorizovanou konverzi maturitního vysvědčení (ČR a SR) do e-přihlášky. 

Absolventi zahraničních středních škol vkládají nostrifikaci, tedy doložku o uznání zahraničního vzdělání v České republice. 

Podmíněný zápis není možný.

Doporučená literatura

Učebnice chemie a biologie pro gymnázia, přehledy středoškolské látky uvedených předmětů např.:

  • Přehled biologie (Rosypal, S. a kol., Scientia, Praha 1994 a dále), 
  • Přehled středoškolské chemie (Vacík a kol. 1990, 1998 a dále. 

 

Přehled doporučené literatury a tématické okruhy k přijímacím zkouškám je uveden zde.

Modelové otázky k přijímacím zkouškám na LF MU


Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Podat přihlášku

Předměty – příklad průchodu studiem

Jak může vypadat vaše studium:


Podrobné informace o předmětech studijního plánu

Navazující studium

Informace o studiu

Zajišťuje Lékařská fakulta
Typ studia bakalářský
Forma prezenční ano
kombinovaná ne
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Doba studia 3 roky
Vyučovací jazyk čeština
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail na

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Nutriční terapie? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

Mgr. Martin Krobot

Konzultant programu

e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info