Život po kapkách

Největší pracoviště v České republice pro odběry krve a jejich složek je Transfúzní a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno. Toto oddělení nám přišla do 54. dílu podcastu STETOSKOP představit vedoucí lékařka Úseku dárců krve MUDr. Nikola Cíchová. Provede nás samotným procesem odběru, ale také odhalí, co se s krví děje poté, než se dostane k příjemci.

15. 9. 2023

Bez popisku

Od roku 2005 slavíme 14. červen jako Světový den dárců krve. Byl zaveden z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Právě tento den je dnem narození objevitele Rh faktoru biologa Karta Landsteinera. Dárcovství krve by ale nebylo možné ani bez určení krevních skupin. A tady je i česká stopa objevitele 4 skupin prof. Jana Jánského. Objevy nezávisle na sobě učinili hned tři vědci, ale Jánskému bylo dodatečně uděleno prvenství, právě za přesné určení čtyř skupin. Tak můžeme všem dárcům vzdát hold a poděkovat jim za dar, dar života.

V České republice chybí přibližně 100 000 dárců krve. Přitom každý z nás potřebuje za svůj život průměrně 4x krevní transfuzi a 12x je nám podán lék vyrobený z krve. Na komplikovanější operaci je potřeba i 10 jednotek krve po 300 ml. Díky stále složitějším operacím spotřeba krve neustále roste. Počet dobrovolných dárců naopak dlouhodobě klesá. Lidská krev a ani její složky je jedna z mála věcí, kterou neumíme vyrobit uměle.

Darování krve je sice bezplatné, správně se říká bezpříspěvkové, ale ne tak docela. Dárce krve a jejích složek má nárok například na pracovní volno v den darování, a to s náhradou mzdy. Taky může ušetřit i na daních, a to částkou tři tisíce korun od základu daně za každý odběr krve! Darování krve podporují i zdravotní pojišťovny, které se snaží dárce motivovat příspěvky v různé formě. Například na pohybové aktivity, preventivní očkování, stomatologickou péči, brýlové čočky, rehabilitační služby. Často i na dentální hygienu, slevu na cestovní pojištění či vitamíny a potravinové doplňky.

A víte, jak se stát hrdiny? Velmi jednoduše – je si stačí uvědomit, že z jednoho odběru se může zachránit 4-6 lidských životů. A další nezanedbatelnými benefity – těmi morálními jsou například ocenění v podobě medailí prof. MUDr. Jana Janského, Zlatých křížů a Plaket ČČK Dar krve - dar života za 250 odběrů.

Největší pracoviště v České republice pro odběry krve a jejich složek je Transfúzní a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno. Toto oddělení nám přišla představit vedoucí lékařka Úseku dárců krve MUDr. Nikola Cíchová. Seznámí nás, jak je jednoduché a velmi prospěšné stát se dárce krve. Provede nás samotným procesem odběru, ale také odhalí, co se s krví děje poté, než se dostane k příjemci.

Nikdo není zbytečným na světě, kdo ulehčuje břemeno druhému (Ch. Dickens).


Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info