Na prahu nového roku – s vděčností, nadějí a společně
Mezi shonem a únavou konce roku se skrývá příležitost zastavit se, uvědomit si dosažené úspěchy a vykročit do dalšího roku s vděčností i nadějí.
Zahraniční stáže a studijní pobyty nabízejí studentům Lékařské fakulty MU jedinečnou příležitost rozvíjet své odborné dovednosti a získávat mezinárodní zkušenosti. Na akci Erasmus Day měli účastníci možnost seznámit se s širokou škálou mobilitních programů a vyslechnout si inspirativní příběhy svých spolužáků, kteří už zahraniční výjezd absolvovali. Zároveň se dozvěděli, jak jim fakulta pomůže s organizací a jaké jsou možnosti financování.
Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity proběhla informativní akce zaměřená na zahraniční stáže a studijní pobyty, která studentům představila jedinečné příležitosti, jak rozvíjet své odborné dovednosti a získávat mezinárodní zkušenosti. Studenti bakalářských, magisterských i doktorských programů měli možnost dozvědět se klíčové informace o mobilitních programech, možnostech financování a podpory, a také se setkat s těmi, kteří už stáž nebo studijní pobyt absolvovali.
Účastníci akce se dozvěděli o možnostech, jak vyjet do zahraničí skrze různé programy, např. ERASMUS+ studijní a pracovní pobyty, ERASMUS+ ICM, FREEMOVERS, Speciální granty pro krátkodobé pobyty a IFMSA klinické a výzkumné stáže. Kromě toho se studenti seznámili s povinnými zahraničními stážemi v doktorských programech a možnostmi jejich financování formou stipendia.
Akce se konala formou malého veletrhu. Studenti, kteří již stáž absolvovali, se podělili nejen o zážitky a přínosy ze své zahraniční zkušenosti, ale i s celým procesem administrace výjezdu. Účastníci akce se mohli setkat s Bc. Zuzanou Pilátovou ze Zahraničního oddělení, která studentům pomáhá s organizací těchto výjezdů a dotázat se jí na administrativní náležitosti výjezdů. Dále byli přítomni zástupci mobilitních programů z řad studentů, kteří poskytovali praktické rady a odpovídali na otázky týkající se přihlášek a organizace stáží.
Vojtěch Chudý vyprávěl o své IFMSA klinické stáži v Jordánsku: „Na University of Jordan jsem si rozšířil klinické dovednosti, jako je práce s ultrazvukem, hodnocení CT, MRI a rentgenových snímků, a získal cenné zkušenosti z neodkladné péče. Největším přínosem bylo zdokonalení mých komunikačních schopností v angličtině a individuální přístup, který nám místní poskytli. Díky této stáži jsem se také mohl seznámit s novou kulturou a procestovat celé Jordánsko.“
Daniel Vodák se podělil o své zkušenosti ze stáže na Havaji: „Během svého pobytu na Havaji jsem stážoval celé léto na instituci Hawaii Pacific Neuroscience v rámci programu pro translační výzkum a inovace v neurovědách. O možnosti stáže jsem se dozvěděl na jejich webových stránkách, poslal přihlášku a po měsíci mi na klinice nabídli místo. Přínosem pro mě bylo zejména získání zkušeností s nejnovějšími diagnostickými a terapeutickými modalitami v neurologii. Největší radost mi přinesla skvělá spolupráce s ostatními členy týmu z řad lékařů i studentů z USA a UK. Mým mentorem byl Dr. Kore Kai Liow.“
Akce ukázala, že zahraniční stáže studentům přinášejí nejen odborné znalosti a dovednosti, ale také mezinárodní kontakty, nové perspektivy a sebevědomí při komunikaci v cizím jazyce. Studenti zdůrazňovali, že díky těmto pobytům se mohou lépe připravit na své budoucí kariéry a zároveň osobně růst díky novým kulturním zkušenostem. Návštěvníci se tak mohli nechat inspirovat se úspěchy svých spolužáků.
Mezi shonem a únavou konce roku se skrývá příležitost zastavit se, uvědomit si dosažené úspěchy a vykročit do dalšího roku s vděčností i nadějí.
Od října letošního roku je účinná Směrnice č. 3/2024, která stanovuje způsoby a zásady komunikace na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Jejím cílem je zajistit efektivní a transparentní předávání informací zaměstnancům i studentům a definovat jejich role a povinnosti v oblasti komunikace.