NutriCafé - Zdravý vztah k jídlu
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
Nová metoda méně invazivní léčby nezhoubného zbytnění prostaty po zkušenostech z USA a postupného zavádění i v dalších evropských zemích přichází do ČR.
Zcela nová méně invazivní metoda léčby nezhoubného zbytnění prostaty technologie REZUM byla uvedena do klinické praxe v USA v roce 2015. Do doporučených postupů Americké urologické asociace byla implementována v roce 2018 a dnes je touto metodou v USA léčeno již více než 35 tisíc pacientů. V roce 2019 je postupně oficiálně uváděna do klinické praxe i v evropských zemích a nyní také v ČR.
Úvodní sympozium, kterému předsedal prezident České urologické společnosti profesor Marek Babjuk, proběhlo 17. 10. v rámci výroční konference České urologické společnosti.
Jako přednášející zde přijali účast profesor Dalibor Pacík z Urologické kliniky FN Brno a LF MU a profesor Richard Hindley z Velké Británie. Profesor Pacík stál u vzniku této metody a byl vedoucí týmu pracovníků pilotní studie, která probíhala na urologické klinice FN Brno, poté ve Švédsku a USA. Na základě výsledků pilotní studie americká FDA rozhodovala o zahájení multicentrické studie v USA. Po potvrzení příznivých výsledků pak rozhodla o zavedení do klinické praxe.
Na sympoziu, které vzbudilo velký zájem nejen mezi českými urology, kdy pro většinu z nich se jednalo o zcela novou a zatím neznámou metodu, profesor Hindley prezentoval první zkušenosti a výsledky z Velké Británie.
Technologie REZUM spočívá v aplikaci sterilní vodní páry do prostaty a tzv. konvektivním vedení tepelné energie. Následkem této aplikace dochází ke zmenšení zbytnělé části prostaty a následně ke zmírnění negativních příznaků dolních močových cest. Výkon je prováděn v lokálním umrtvení a je možno ho provádět ambulantně. Prozatím není hrazen zdravotní pojišťovnou.
Na urologické klinice LF MU FN Brno již vyšetřujeme a připravujeme k léčbě první zájemce o tento způsob léčby.
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
Významným faktorem úmrtnosti na novorozeneckých a pediatrických jednotkách intenzivní péče jsou geneticky podmíněná onemocnění a zejména vzácné genetické poruchy. Tento fenomén onemocnění u dětí je celosvětový. Prověřit nové přístupy ke zlepšení prognózy těchto pacientů se snaží profesor Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a vedoucí výzkumné skupiny CEITEC MU s řešitelským týmem projektu BabyFox, který byl zahájen v září letošního roku. Jedná se o další významný projekt v rámci Centra precizní medicíny.