Masarykova univerzita díky novému partnerství posiluje svou pozici v oblasti neurovědního výzkumu
Masarykova univerzita se stala součástí výzkumné infrastruktury EBRAINS. Partnerství vědcům otevírá nové možnosti v oblasti výzkumu mozku.
Umí to se skalpelem, štetcem, popadne do ruky banjo, ale také otěže koně. Složí verše haiku a k tomu zahraje na klavír. Na SŠ hrála prvoligově fotbal, cvičí jógu i thaj-či. Stala se historicky první docentkou neurochirurgie v ČR. Profesorka Eva Brichtová byla hostem 58. dílu podcastu STETOSKOP.
Neurochirurgie je jedním z odvětví chirurgie zabývající se léčbou onemocnění postihující nervový systém. Většina z nás si pravděpodobně představí operace mozku. Do péče neurochirurgie spadá ale i periferní nervová soustava, páteř a mícha. Tento obor řeší nemoci, které souvisí i s úrazy mozku nebo míchy, mozkovými a míšními nádory, degenerativním onemocněním páteře atd. Jako samostatný obor, který řeší expanzivně chovající se léze, se vyčlenila onkochirurgie, a také cévní chirurgie, která se zabývá degenerativním onemocněním páteře či funkčními nervovými chorobami, jakými jsou například bolest hlavy nebo epilepsie. I když je to obor poměrně mladý, své kořeny najdeme i u předkolumbovských Peruánců. Neurochirurgie úzce souvisí s neurologií, která se však zabývá pouze diagnostikou a konzervativní terapií. Lékař specializující se na tento obor se nazývá neurochirurg nebo neurochiruržka.
A právě neurochiruržka přijala naše pozvání do Stetoskopu a společně s paní prof. MUDr. Evou Brichtovou, Ph.D. poodhalíme taje tohoto náročného oboru.
Kdybyste paní profesorku potkali bez znalostí jejího povolání, asi byste tipovali, že má obchod s čaji a vonnými svícemi či jinak éterické povolání. Opak je pravdou. Na operačním sále se musí umět velmi rychle rozhodnout, při čemž se nesmí jakkoli poddat panice či stresu. Její obrovskou devízou je naprostá soustředěnost, kdy celou svou mysl zaměří na výkon zachraňující lidský život, kde rozhodují nejen vteřiny, ale především milimetry. Snad by se o ní dalo říci, že v sobě má asi svou mužskou stránku.
S paní profesorkou se společně vydáme do jejich začátků, kdy se na první pohled zamilovala do neurochirurgie. Určitě si vzpomeneme na svou první operaci i na první mozek, který již operovala sama. Poodhalíme i temnou stránku neurochirurgie, lépe řečeno zneužití lobotomie.
A jak relaxuje neurochiruržka? I tady nezapře svoji odvážnou povahu. Pořídila si nejen nezvyklého domácího mazlíčka, ale některé své hobby se učí až nyní. Více už nebudu prozrazovat, paní profesorka a zároveň i proděkanka pro záležitosti studentů a vnější vztahy Lékařské fakulty.
Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.
Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.
Masarykova univerzita se stala součástí výzkumné infrastruktury EBRAINS. Partnerství vědcům otevírá nové možnosti v oblasti výzkumu mozku.
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity při studiu kožních melanomů objevili nové mechanismy řídící dělení nádorových buněk. Jejich zjištění představuje významný odrazový můstek pro budoucí vývoj léčiv.