Úspěch druhého ročníku kongresu Visegrádské plastické chirurgie i za účasti světoznámých hostů

Ve dnech 16. – 18. září 2021 se v Brně i za účasti Lékařské fakulty MU konal v pořadí II. kongres Visegrádské plastické chirurgie pro lékaře z Polska, Slovenska, Maďarska a ČR (V4). Stal se také výjimečnou příležitostí učit se od světových lídrů této specializace, jež posunuli hranice možností oboru výrazným způsobem.

19. 10. 2021

Tématem kongresu byla rekonstrukční plastická chirurgie a mikrochirurgie, estetická chirurgie včetně aplikovaného klinického výzkumu v těchto oblastech. Každá ze zemí V4 uvedla 2 vyzvané přednášky nominované národními společnostmi, tedy výběr toho „nejlepšího ze země“.

Konference se zúčastnilo 165 účastníků, a to nejen ze zemí Visegrádské čtyřky, ale také z Italie, Německa, Turecka, Švédska, Jižní Koreje, USA. Bohatý program se sestával ze 74 přednášek, kterým předcházelo 6 ranních vzdělávacích kurzů, prezentovalo se zde 32 firem s 55 vystavovateli. Před zahájením kongresu se konal paralelně organizovaný mezinárodní kurz lalokových plastik Anatomickém ústavu LF MU ve dnech 14. – 16. září 2021.

Účastníci kongresu měli vzácnou příležitost nechat se ovanout magickou energií našich významných hostů, celosvětově uznávaných superhvězd oboru, kteří svou účastí definovali mezinárodní přesah akce. Kongres zahájil jeho prezident, doc. MUDr. Luboš Dražan, Ph.D. a uvedl také prof. Bohdana Pomahače, průkopníka obličejových transplantací v USA, s jeho přednáškou na téma dlouhodobých výsledků obličejových transplantací. Prof. JP Hong z Jižní Koreje nadchl publikum přednáškou o inovacích v rekonstrukční mikrochirurgii a novinkách v léčbě diabetické nohy. Dr. Pietro Berrino z Italie hovořil o periareolárních mammoplastikách a v neposlední řadě prof. Ömer Özkan z Turecka sdílel výsledky několika unikátních rekonstrukcí včetně historicky první transplantace dělohy. „Jsem přesvědčen, že zkušenost z osobního setkání s těmito velikány může mít zlomový vliv na budoucí profesní zaměření zejména pro naše mladší kolegy a studenty lékařských fakult, kteří se v hojném počtu našeho kongresu také zúčastnili,“ dodává doc. Libor Streit z Kliniky plastické a estetické chirurgie FN u sv. Anny a LF MU.

Mezi posluchači a přednášejícími nechyběli ani studenti Lékařské fakulty MU. Sdělení MUDr. Adama Bajuse z Kliniky plastické a estetické chirurgie FN u sv. Anny a LF MU získalo ocenění za nejlepší přednášku kongresu v kategorii volných sdělení, a to za její přínos pro rozvoj oboru. V rámci své přednášky se věnoval začleňování duplexní sonografie prováděné chirurgem do předoperační diagnostiky tzv. perforátorových laloků z podbřišku používaných pro rekonstrukci prsu po mastektomii. Skvěle tak reprezentoval své pracoviště a také naši lékařskou fakultu.

Úspěšný kongres slavnostně ukončil docent Dražan a současně předal organizační štafetu panu docentovi Palenčárovi z Bratislavy, který naváže III. ročníkem Visegrádské plastické chirurgie v roce 2023.