Učte se jako zloději!

Mistr řemesla v oboru očního lékařství v 68. díle podcastu Stetoskop doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc. přispěl k rozvoji vzdělávání studentů optometrie a ortoptiky a je hrdým vynálezcem cerklážního proužku k operaci sítnice. Pojďte si poslechnout rozhovor o jeho životním příběhu i o tom, proč je zdravý selský rozum stále nenahraditelný.

23. 8. 2024

Dnes máme tu čest přivítat v našem pořadu skutečného mistra svého řemesla. Doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc. je legenda v oboru očního lékařství, který zasvětil svůj život nejenom léčení pacientů, ale také vzdělávání a mentorování nových generací odborníků. Jeho kariéra, která začala v sedmdesátých letech minulého století, je plná úspěchů, inovací a oddanosti svému oboru.

Pan docent Synek má za sebou 45 let působení na Lékařské fakultě, kde nejenže vedl Katedru optometrie a ortoptiky, ale také výrazně přispěl k rozvoji mezinárodní spolupráce a vzdělávání studentů. Kdyby se tento svazek měl slavit z pohledu lidí, oslavil by letos safírovou svatbu. Jeho práce byla vždy zaměřena na pochopení a propojování různých aspektů očního lékařství s optometrií a ortoptikou. Díky jeho členství a práci v nepřeberné řadě domácích i zahraničních odborných společností se dá jasně říci, že česká, ale i evropská optometrie a optika pořádně otevřela oči.

Je autorem mnoha odborných publikací i článků se solidní citací. Hrdý rozhodně může být i na vynález Cerklážního proužku k operaci sítnice a za experimentální práci Biochemické aspekty snížení transparence rohovky ve stáří mu byla udělena cena AVICENA.

Ale pan docent není jen vědec a pedagog. Je také vášnivým čtenářem historických knih a milovníkem historie, což mu dodává jedinečný pohled na svět kolem nás. V našem rozhovoru se podělí o své životní zkušenosti, vzpomínky na začátky kariéry, ale i o zajímavosti a kuriozity z oboru očního lékařství. I když týdně dokáže přečíst několik knih, o svůj zrak asi umí skvěle pečovat, protože ani ve svém krásném věku nepotřebuje brýle. Inu odborník!

Připojte se k nám a nechte se inspirovat životním příběhem a moudrostí pana docenta Svatopluka Synka. Zjistíte, jak důležitá je interdisciplinární spolupráce, proč je zdravý selský rozum stále nenahraditelný, a také jaké rady dává svým studentům … třeba i tu: Učte se jak zloději!

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích