Mnoho mladých lidí vstupujících do sexuálně aktivního života nemá ponětí, co HPV – lidský papilomavirus – je, a bohužel mnoho žen se s ním seznámí, až když je pozdě. Tedy například při nálezu přednádorových či nádorových změn na děložním čípku. V současné době také roste počet diagnostikovaných onemocnění v ORL oblasti asociovaných s tímto virem.
HPV je jednou z celosvětově nejrozšířenějších infekcí. Jen pro představu, uvádí se, že cca 80 % populace se s touto infekcí během života alespoň jednou setká, v současnosti je nakaženo 630 milionů lidí (infekcí HIV trpí 38 milionů), je s ní asociováno více než 90 % nádorů děložního čípku a řitního otvoru a ročně pouze na nádor děložního čípku zemře celosvětové okolo 300 tisíc žen.
Projekt HPV je novým projektem lokální pobočky IFMSA, který se věnuje především osvětě a dialogu o této problematice. S návrhem tématu přišly dvě studentky, Anna Pelzová a Barbara Firla, které měly pocit, že se o tomto problému nemluví mezi lidmi dostatečně a že HPV je jako pohlavně přenosná choroba pro mnohé tabu. Proto se rozhodly za podpory brněnské pobočky IFMSA s tímto tématem pracovat. V projektu se také odráží i osobní zkušenost některých členů týmu s touto infekcí HPV a s ní asociovanými onemocněními.
Celkově je zatím do našeho projektu zapojeno okolo patnácti studentů. Společně se věnují tvorbě obsahu, správě sociálních médií a komunikaci s partnery, mezi které patří i HPV College, Chase art či Nadace pro výzkum rakoviny. Díky široké spolupráci tak studenti mají možnost nahrávat rozhovory s odborníky či se podívat přímo do laboratoří zabývajících se detekcí HPV. To vše pak sdílí prostřednictvím sociálních sítí Instagram a Facebook. Od února už také můžete zahlédnout informativní plakáty v brněnské MHD a také v brněnských nemocnicích a poliklinikách odkazující právě na Instagramový profil.
V České republice existují i jiné iniciativy věnující se HPV, především výše zmíněná HPV College. Studenti Lékařské fakulty MU se však jako první a jediná výlučně studentská iniciativa chtějí především zaměřit na žáky druhého stupně ZŠ, středních škol a mladší studenty VŠ, protože v této oblasti je pořád povědomí o této infekci nízké. Optimální by pro tyto účely byly osobní setkání, která momentálně však možná bohužel nejsou. Jedním z cílů je tak nastartovat dialog na téma ochrany a očkování, které je odbornou veřejností považováno za nejlepší prevenci nákazy a vzniku nádoru. Studenti se chtějí podílet na uskutečnění troufalého cíle, a to do několika desítek let eliminovat úmrtí na nádory způsobené HPV infekcí. Přitom se řídí mottem IFMSA „think globally, act locally“.
Na sociálních sítích Lékařské fakulty MU se tak v průběhu března můžete setkávat s medailonky zapojených studentů do tohoto projektu.