NutriCafé - Zdravý vztah k jídlu
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
Kdo se chce po absolutoriu Všeobecného lékařství na Lékařské fakultě MU věnovat oboru gynekologie a porodnictví, měl by se rozhodně chtít účastnit speciálního programu Gynekologicko-porodnické kliniky LF MU a FN Brno, který probíhá na Gynekologicko-porodnické klinice ve Fakultní nemocnici Brno. Program STARTGYN studentům umožní nahlédnout na samotné pracoviště nad rámec povinných praxí, sžít se s prostředím i poznat mezilidské vztahy. Letos se konala již třetí konference STARTGYN na Simulačním centru LF MU.
První březnovou sobotu proběhl v Simulačním centru LF MU třetí ročník STARTGYN konference. V dopoledním přednáškovém bloku se účastnilo 50 studentů ze čtvrtých, pátých a šestých ročníků všeobecného lékařství. Přednášková část zahrnovala základy CTG, informace o akutních stavech v porodnictví, o porodním mechanismu a jeho komplikacích a jak ošetřit poranění hráze. Následovala gynekologická část, kde se studenti dozvěděli, jak se chovat na operačním sále, získali úvod do laparoskopického operování i jak se vyznat v gynekologickém ultrazvuku a s čím se mohou nejčastěji setkat na Gynekologicko-porodnické klinice LF MU a FN Brno. Díky konferenci se tak studenti mohou lépe rozhodnout, zda se budou chtít tomuto oboru věnovat a zvážit účast v programu STARTGYN.
Praktické workshopy již byly určeny pro menší počet účastníků. Vyzkoušeli si šití epiziotomie, nácvik porodu, řešení gynekologických případů a na vlastní kůži zažili simulaci akutního stavu na Viktorii, porodním trenažeru. „Věříme, že si studenti z tohoto dne odnesli nejenom znalosti, které využijí v praxi ale i dobrý zážitek,“ říká přednosta GPK LF MU a FN Brno doc. MUDr. Vít Weinberger, Ph.D.
Projekt STARTGYN běží již od roku 2019 a je určen primárně pro studenty Všeobecného lékařství v pátém a v šestém ročníku. Každý lékař má na klinice přiděleny maximálně 2 studenty, aby mohli mít dle domluvy oficiální individuální stáže mimo výuku, a to včetně nočních či víkendových směn. Výhody, které studenti získají nad rámec běžné výuky, mohou ocenit zejména ti, kteří se tomuto oboru chtějí v budoucnu věnovat. Získají tak hlubší vhled nejen do oboru gynekologie-porodnictví, účastní se praktických vyšetření, ultrazvuků a jsou přítomni i u porodu. Učí se také komunikovat s pacientkami i interpretovat klinická rozhodnutí na základně konkrétních nálezů a výsledků. Stejně tak je studentům nabídnuta možnost zapojit se do výzkumu i výuky. Jednoznačnými přínosy pro kliniku je nástup již zaučených mladých lékařů, kteří se rychleji adaptují danému prostředí včetně administrativy a celkově provozu. Pořádání konferencí bylo zahájeno v roce 2021 a probíhá v moderním Simulačním centru LF MU, kde mají studenti k dispozici široké spektrum výukových pomůcek.
Absolventi programu jsou za tuto nadstavbovou možnost nahlédnout do praxe skutečně vděční. „Myslím si, že o gynekologii je mezi mediky stále velký zájem a s těmito konferencemi bude ještě rozhodně stoupat. Takže jen tak dál. To, co děláte je super a má to opravdu smysl,“ hodnotí jeden ze studentů konferenci i samotný program.
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
Významným faktorem úmrtnosti na novorozeneckých a pediatrických jednotkách intenzivní péče jsou geneticky podmíněná onemocnění a zejména vzácné genetické poruchy. Tento fenomén onemocnění u dětí je celosvětový. Prověřit nové přístupy ke zlepšení prognózy těchto pacientů se snaží profesor Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a vedoucí výzkumné skupiny CEITEC MU s řešitelským týmem projektu BabyFox, který byl zahájen v září letošního roku. Jedná se o další významný projekt v rámci Centra precizní medicíny.