NutriCafé - Zdravý vztah k jídlu
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
S celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosnou virovou infekcí HPV (lidský papilomavir) se setká 8 Čechů z 10! Již více než před rokem se tehdejší studentka všeobecného lékařství Anna Pelzová rozhodla vzít si na svá bedra nelehký úkol: věnovat se osvětě HPV a vzbudit ve veřejnosti zájem o prevenci tohoto onemocnění.
Ještě jako studentka Lékařské fakulty MU a členka studentské organizace IFMSA CZ se Anna Pelzová začala na popud vážné nemoci blízkého člena rodiny asociované s HPV infekcí, ale i své vlastní zkušenosti, věnovat osvětě v oblasti infekce HPV. V současné době se Anna již pyšní titulem MUDr., stejně tak vyrostl i „její“ projekt.
Rok intenzivní práce dal vzniknout mnoha edukačním aktivitám. Tou prozatím poslední byla i akce Beseda pro prevenci HPV, která se konala 23. února pro širokou veřejnost v Café Práh. Přátelská debata nad kávou představila neviditelného, ale o to zákeřnějšího protivníka, jakým je HPV, ale také vytasila účinné zbraně proti němu.
Aby byly informace co nejrelevantnější, čtveřice hostů nejprve odkryla karty samotného viru. MUDr. Anna Pelzová velmi trefně doplňovala informace doc. MUDr. Víta Weinbergera, Ph.D., přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky LF MU a FN Brno a v jedné osobě i onkogynekologa, který také posluchačům představil možnosti moderní léčby rakoviny děložního hrdla, možného důsledku HPV.
„Karcinom děložního hrdla je onemocnění, které by v České republice ani nemuselo existovat. Víme, jaká je prevence, víme jak úspěšně diagnostikovat předstupně rakoviny, umíme je spolu s časnými stádii rakoviny velmi efektivně léčit i vyléčit. Navzdory tomu ale stále většina pacientek přichází v pokročilých, primárně neoperabilních stádiích, kde už vyléčení dosaženo být nemusí. Je to velká škoda a naše neschopnost více aktivovat ženy a muže v naší republice. Z tohoto důvodu je aktivita Spolu safe naprosto zásadní, velmi užitečná a stojím za ní,“ uvedl doc. Weinberger.
Jak přijmout těžkou diagnózu a zvládnout náročnou onkologickou léčbu byla profesní parketou Mgr. Radky Alexandrové, vedoucí Úseku klinické psychologie Masarykova onkologického ústavu. Ta dlouhodobě pracuje s onkologickými pacienty i s jejich rodinami. Pokusila se odhalit psychické potíže těžce nemocných pacientek i postupy terapie, které nabízí MOU. Sympatie všech hostů získala paní Veronika Křížková, snad můžeme říci bývalá pacientka FN Brno, která se léčila s diagnózou rakoviny děložního hrdla. S přítomnými se podělila o své osobní zážitky z léčby. Naprosto otevřeně hovořila o chvíli, kdy se diagnózu dozvěděla i o těžkých dnech radio i chemoterapie a jejich důsledcích na rodinu a péči o syna.
Tématem druhé poloviny debaty byla prevence nákazy. Hosté postupně posluchačům přibližovali základní, a po pravdě zcela jednoduchá, pravidla ochrany před nákazou HPV, podpořené neúprosnými statistickými údaji. Během celé debaty mohli přítomní posílat své dotazy pomocí internetové aplikace, v úplném závěru byly všechny otázky zodpovězeny. Nejvíce se zajímali o očkování, druhy a jejich kombinace i finanční náročnost.
Po debatě se z posluchačů stali diváci premiéry videospotu, který v univerzitním kině Scala s vtipem informuje o možnostech prevence onemocnění způsobených virem HPV. A nebyli by to studenti, aby si své znalosti ihned neprověřili alespoň testem, který připravili i pro návštěvníky. Do soutěžení přes Kahoot! se pustil celý sál a dvacet nejpřesnějších a zároveň nejrychlejších bylo odměněno.
Káva byla dopita, zvídavé dotazy zodpovězeny. Patřilo poděkovat všem, kteří se na aktivitách projektu Spolu safe podílí. A je fajn, že už na to nejsou sami.
Tak příště na viděnou … pojďme spolu na kafe, spolu proti HPV. Spolu safe.
Studentská asociace nutričních terapeutů uspořádala další NutriCafé. Chtěli sdílet své nadšení do výživy a poukázat na důležitost otevírání citlivých témat v oblasti výživy.
Významným faktorem úmrtnosti na novorozeneckých a pediatrických jednotkách intenzivní péče jsou geneticky podmíněná onemocnění a zejména vzácné genetické poruchy. Tento fenomén onemocnění u dětí je celosvětový. Prověřit nové přístupy ke zlepšení prognózy těchto pacientů se snaží profesor Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a vedoucí výzkumné skupiny CEITEC MU s řešitelským týmem projektu BabyFox, který byl zahájen v září letošního roku. Jedná se o další významný projekt v rámci Centra precizní medicíny.