Unikátní Biobanka pomáhá pochopit podstatu rakoviny slinivky
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Projekt COVID-19 infodemie, na kterém LF MU spolupracuje s Fakultou sociálních věd UK a společností Newton Media propojuje lékařské a počítačové vědy s žurnalistikou. Primárním cílem je čelit zkreslování informací v médiích.
Cílem interdisciplinárního projektu je díky propojení lékařských a počítačových věd s žurnalistikou snížit míru informační epidemie (infodemie) nejen ve vztahu k onemocnění COVID-19, ale také k dalším budoucím epidemiím.
Pomocí identifikace vybraných forem zkreslování informací v médiích (např. neadekvátní práce novinářů s daty, neadekvátní volba referenčních příkladů a srovnání, nedostatečná znalost lékařské terminologie apod.) jsou definovány nástroje novinářské a mediální etiky, resp. „žurnalistiky založené na důkazech”, kterými je možno této infodemii čelit.
Projekt využívá prvků umělé inteligence, propojení relevantních odborníků a zajištění dostupnosti výsledků odborné i laické veřejnosti prostřednictvím webového portálu, resp. aplikací.
Projekt získal v říjnu 2022 Cenu TA ČR v kategorii Governance.
Líbí se vám projekt? Pak jej podpořte v hlasování o absolutním vítězi zde.
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Ve středu 13. listopadu 2024 se v Mikulově uskutečnil již 12. Kulatý stůl k systému prevence, sledování a léčby dekubitů v České republice. Odborné setkání, které proběhlo pod záštitou prezidentky Evropského poradního panelu pro otázky dekubitů (EPUAP) prof. PhDr. Andrey Pokorné, Ph.D., a hlavní sestry Ministerstva zdravotnictví ČR Mgr. Alice Strnadové, MBA, se konalo v rámci konference Nové trendy v hojení ran.