S koncem roku 2024 byl úspěšně dokončen tříletý mezinárodní projekt SCaLPEL (Surgery Collaborative and Long-term Practical Experience Learning), který vznikl v rámci programu Erasmus+ a byl financován Evropskou unií. Byl koordinován Anatomickým ústavem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a spojil čtyři významné evropské univerzity: Sveučilište u Zagrebu, Karol Marcinkowski University v Poznani, Università Cattolica del Sacro Cuore v Miláně a naši fakultu.
Praktické zkušenosti a mezinárodní spolupráce
Hlavním cílem projektu SCaLPEL bylo umožnit mladým lékařům a studentům medicíny získat praktické zkušenosti s chirurgickými zákroky, sdílet pokročilé techniky a spolupracovat na mezinárodní úrovni. Díky tomu se na Anatomickém ústavu a ve výukovém centru SIMU LF MU konaly letní školy chirurgie zaměřené na neurochirurgii, gastrointestinální chirurgii, spondylochirurgii a plastickou chirurgii. Ty jsou totiž obecně velmi oblíbené. „Letní škola byla skvělou zkušeností, lektoři byli vynikající. Naučil jsem se opravdu mnoho nových věcí,“ zhodnotil jeden z účastníků. Zahraniční účastníci měli také možnost absolvovat stáže na klinikách LF MU, zatímco čeští studenti vyjížděli na stáže k partnerským univerzitám.
Vzdělávací materiály pro další generace
Jedním z významných výstupů projektu jsou vzdělávací videa a případové studie, která budou dostupná na platformě MEFANET. Tyto materiály budou sloužit jak studentům medicíny, tak profesionálům z různých zdravotnických oborů.
Nová etapa: SCaLPEL 2.0
Na úspěšně ukončenou první fázi nyní navazuje projekt SCaLPEL 2.0 (Surgery Collaborative and Long-term Practical Experience Learning 2.0), který byl zahájen v listopadu 2024. Spolupráce pokračuje ve spolupráci se Sveučilište u Zagrebu a zároveň přináší nové partnery: neurochirurgy z rakouské univerzity Medizinische Universität Innsbruck a specialisty na plastickou chirurgii Uppsala University ze Švédska. Společně chtějí prohloubit mezinárodní výměnu zkušeností a dále rozvíjet odborné znalosti a dovednosti v chirurgických oborech prostřednictvím stáží, sdílení nejmodernějších postupů a dalšího zlepšování praktického vzdělávání v evropském kontextu.