Rozhovor – Milan Brázdil: Epilepsie a tichá epidemie mysli
Už před patnácti lety Světová zdravotnická organizace upozorňovala, že neurologická onemocnění – od migrén až po Alzheimerovu chorobu – postihují až miliardu světové populace. O zhruba stejný počet se od té doby navýšil počet obyvatel naší planety a průměrná doba dožití se zvedla o dva roky. I tato fakta jsou zmiňována v souvislosti s nárůstem neurodegenerativních onemocnění, která mohou být kromě jiného i spouštěčem epilepsie, která patří nejen v Evropě mezi nejčastější z neurologických obtíží. Na její závažnost každoročně druhé únorové pondělí upozorňuje Mezinárodní den epilepsie, kampaň vyhlašovaná Mezinárodním byrem pro epilepsii a Mezinárodní ligou proti epilepsii. Obě osvětové organizace stojí také za společným oceněním Velvyslanec pro epilepsie udělovaným za výjimečné počiny na poli epileptologie. Při posledním udílení v roce 2021 ho coby v pořadí čtvrtý Čech získal prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., FRCP. Nad tím, že byl nedávno magazínem Forbes zařazen do výběru padesáti nejlepších lékařů a lékařek Česka přednosta I. neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity jen skromně mávne rukou. Letošní třicetileté výročí Centra pro epilepsie Brno, které v roce 1993 spoluzakládal, loňský zrod Národního ústavu pro neurologický výzkum či zmíněný Mezinárodní den epilepsie už byly o něco pádnějším důvodem, proč závažnost neurologických onemocnění připomenout…
13. 2. 2023
Václav Tesař
prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., FRCP
O neurodegenerativních onemocněních se někdy hovoří jako o tiché epidemii poslední let. Jak dramatické takové tvrzení je?
Například Alzheimerovou chorobou v současnosti na celém světě trpí zhruba 55 milionů lidí, přičemž do roku 2050 se tento počet minimálně zdvojnásobí; některé odhady hovoří až o 139 milionech pacientů. Populace stárne, dramaticky se zvyšuje průměrná doba dožití a neurologická onemocnění se globálně stávají zdravotnickou prioritou. Jejich vzestup je tak výrazný, že problémy s nimi budou mít všechny světové společnosti.
Pozorujete tento nárůst už i u vás na klinice?
Neurologických pacientů přicházejících na naši kliniku není diametrálně více než v minulosti, ale když se budeme bavit o určitých subpopulacích jako jsou třeba pacienti s Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovu nemocí nebo s epilepsií, tak ten nárůst tu je. Což však v našem případě souvisí i s tím, že na naší klinice působí lékaři vysoce specializovaní právě na tato onemocnění, takže pacienti se na nás přirozeně obracejí ve velké míře.
Chápu správně, že neurodegenerativní onemocnění jsou z podstaty taková, k nimž dochází určitým opotřebením…
…to je právě to, co pořád ještě nikdo neví! Víme, že u pacientů s Alzheimerovou demencí dochází v tkáni k hromadění určitých patologických bílkovin, čímž dochází k úbytku nervových buněk, tedy k neurodegeneraci, ale proč se začínají tyto toxické bílkoviny hromadit, to stále přesně nevíme.
Takže jsem se mylně domníval, že se tak děje s přibývajícím věkem?
S přibývajícím věkem roste geometrickou řadou riziko, že se tak stane. Ale proč, to nevíme. V současnosti například zjišťujeme, že i u pacientů s epilepsií spánkového laloku ve struktuře, která se nazývá hipokampus, která je důležitá pro paměť a v níž začínají epileptické záchvaty, dochází k hromadění zmíněných patologických bílkovin. A také nevíme proč.
A tušíte alespoň?
V poslední době se do popředí zájmu v neurologii dostává tzv. glymfatický systém, což je systém, který má z prostor mezi neurony v mozku odstraňovat nejrůznější zplodiny. Jestliže je ale tento systém poškozen, může se zřejmě jednat o jednu z příčin neurodegenerace. Je zajímavé, že už perský učenec Avicenna, který jako první přišel s termínem „epilepsie“, tvrdil, že toto onemocnění vzniká v důsledku poruchy proudění tělesných tekutin v mozku. Ve své době šlo o hojně tradovanou hypotézu, a i když není úplně přesná, k myšlence porušeného glymfatického systému má překvapivě blízko.
Jaký vliv na neurodegeneraci má takříkajíc „doba, ve které žijeme“, tedy doba rychlá, plná stresu, doba informačního zahlcení? Osobně jsem například hodně zvědavý, až se začnou objevovat první studie o vlivu sociálních sítí na vývoj mozku generace, která jim je vystavena už od dětství…
To je dobrá otázka, avšak přesnou odpověď zatím vlastně nikdo nezná. Možná i z toho důvodu, který zmiňujete, tedy že sociální sítě tu s námi nejsou až tak dlouhou dobu. Jinak ale to, že stres působí na mozek, je nepochybné. Víme, že skutečně může vést ke změnám paměťových struktur například v již jmenovaném hipokampu, protože v tomto případě jde o jednu z částí mozku, kde celoživotně probíhá tvorba nových nervových buněk.
„Dnes už víme, že tvorba nervových buněk probíhá celoživotně. A aby se správně vytvořily a zapojily, potřebují mít trošku klidu. Stres může mít na neurogenezi škodlivý vliv.“
prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., FRCP
Není tedy pravda, jak se dřív říkalo, že člověk se narodí s určitým množstvím nervových buněk a ty pak už jen odumírají?
Dnes už víme, že tomu tak není. Ve dvou místech mozku probíhá tvorba nervových buněk celoživotně. Víme taky, že potřebují mít trošku klidu, aby se správně vytvořily a zapojily. V okamžiku stresu však ten klid nemají, což může mít škodlivý vliv na tuto tzv. neurogenezi. Druhá věc je, do jaké míry může stres přispívat také k zániku neuronů. Je pravděpodobné, že nějakou roli má, ale jak velkou, to se přesně neví.
Ale obecně lze říct, že tvorbu nových nervových buněk můžeme pozitivně ovlivnit životním stylem, chápu to správně?
Přesně tak. V případě neurodegenerativních onemocnění se ví, že něco jako kognitivní trénink, fyzická aktivita, sport a zdravý způsob života můžou vést k jejich prevenci.
Jestliže v populaci přibývá pacientů s neurodegenerativními onemocněními zejména v důsledku stárnutí populace, znamená to, že přes veškerý pokrok medicína na tento trend nestíhá reagovat?
I tak se to dá říct. Celé dvacáté století byla v popředí zájmu o onkologická a kardiovaskulární onemocnění. Dá se říct, že biologie se přednostně soustředila na genetiku. A bylo to logické. Až v jedenadvacátém století se významně zvyšuje zájem biologie o neurovědy, o biologii mysli. A jelikož jsme tuto oblast trošku zanedbali, jsme teď překvapeni.
Přesto, mnohá onemocnění, včetně některých typů rakoviny se dnes dají úspěšně léčit. Všude však slýcháme, jak zásadní je prevence a včasná diagnóza. Můžu na sobě nějak vypozorovat, že jsem z epileptologického hlediska riziková skupina?
Myslíte-li záchvat, tak že se nějak „připravuje“, to sám příliš nepoznáte. Ale existují samozřejmě rizikové situace jako je poranění hlavy, kdy, je-li závažnější, riziko záchvatu narůstá. Je však třeba říct, že zatímco jakákoliv patologie, která se děje v centrálním systému v mozku, se může projevovat epileptickými záchvaty, ne všichni pacienti s epileptickými záchvaty musí mít mozek strukturálně poškozený. Prevence epilepsie tak představuje spíš prevenci poškození mozku. A ano, když už máme pacienta s poškozením mozku, tak můžeme odhadnout, jak velké riziko epileptického záchvatu mu hrozí.
Vedení I. neurologické kliniky FNUSA
V poslední době se hojně hovoří o digitalizaci zdravotnictví. Jak se projevuje v rámci vašeho oboru?
U nás se projevila hlavně ve formě telemedicíny, kdy jsme si během covidu zažili, že se pacienti ne vždy mohli dostavit na kontrolu a my jsme tak začali používat různé videokonferenční nástroje, abychom s nimi mohli zůstat v kontaktu. Druhou věcí související s digitalizací jsou registry pacientů a jednotlivých onemocnění, které jsou podporovány i na evropské úrovni. Naše Centrum pro epilepsie je součástí evropské referenční sítě EpiCARE zaměřené na vzácná a komplexní onemocnění, v rámci které už tyto registry fungují a umožňují nám mít lepší informace o konkrétních chorobách.
Ale epilepsie přece až tak vzácné onemocnění není, ne?
Máte pravdu, dle epidemiologických studií víme, že postihuje téměř jedno procento populace, tedy celosvětově asi padesát milionů lidí. Vtip je v tom, že epilepsie není jedna nemoc. Existují různé epileptické syndromy, různé typy epilepsií, ať už ty vrozené, ty po poškození mozku, po zánětu, po krvácení do mozku nebo ty existující v rámci nádorového onemocnění. I s tímto rozlišováním může ale digitalizace a registry pomoci.
Pracujete v epileptologii také s umělou inteligencí, která se ve zdravotnictví rovněž začíná čím dál tím víc prosazovat?
Ano, hlavně v diagnostice a predikci efektu některých léků, nebo operačních zákroků. Také provádíme například vlastní výzkumy, kdy s pomocí umělé inteligence a strojového učení zpracováváme EEG signály a pokoušíme se s jejich pomocí v mozku lokalizovat právě tu část, která je místem vzniku začátku epilepsie a která musí být v rámci operační léčby přesně vymezená, abychom ji mohli případně bezpečně a úspěšně odoperovat.
Který ze jmenovaných typů epilepsie v populaci převládá? Jsou to ty vrozené?
Těch je naopak menšina! Genetika epilepsií je v současnosti v epileptologii velkým tématem. Neustále se rozšiřují počty známých genů a mutací, které jsou důvodem geneticky podmíněných epilepsií, takže řadu z nich lze už dobře diagnostikovat. Většinou se tak děje už v dětském věku, nicméně i u dospělých pacientů se často zjistí, že se jedná o genetickou epilepsii. Dřív se příčina epilepsie často hledala v komplikovaném porodu a v takovém případě se jako příčina uváděla perinatální encefalopatie. Jenže když se pak zeptáte, jak porod pacienta probíhal, tak u řady z nich zjistíte, že u něj žádná patologie nebyla a příčinu epilepsie pak někdy odhalí až genetické vyšetření. Nicméně obecně platí, že epilepsie není dědičné onemocnění.
Předloni jste byl oceněn dvěma epileptologickými organizacemi coby Velvyslanec pro epilepsie. Jak je vnímána česká epileptologie v zahraničí?
Dobře. V České republice má epileptologie dlouhou tradici a i mezi mladými lékaři u nás o ni je poměrně velký zájem. Já se nedivím, protože to je nejzajímavější část celé medicíny, samozřejmě. (usměje se) Jak po stránce organizace péče, která je dlouhodobě jednou z priorit České ligy proti epilepsii, tak v rámci dostupnosti jednotlivých terapeutických možností (od léků až po různé typy zákroků), ale i v oblasti výzkumu jsme ve světě vnímáni hodně pozitivně.
„Už dnes existují snahy snímat kontinuálně elektrickou aktivitu mozku elektrodami, které jsou umístěny pod kůží hlavy a propojeny s chytrými hodinkami, a které by pak teoreticky mohly signalizovat blížící se epileptický záchvat.“
prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., FRCP
Když zmiňujete mladé lékaře, jak hodnotíte spolupráci s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity? V jednom starším rozhovoru jste v obecné rovině vyjádřil názor, že se ve výuce nevěnuje dostatek prostoru komunikaci v oblasti klinické medicíny, tedy jakémusi lidskému faktoru. Zlepšila se situace v tomto směru?
Samozřejmě nemůžu posuzovat, jak probíhá výuka na jiných klinikách, ale u nás máme i díky rozšíření výuky neurologie ze dvou týdnů na tři větší prostor, aby medici trávili více času mezi pacienty a učili od vyučujících i dalších lékařů příkladem. Takže ano, myslím, že se situace zlepšuje. Zásadní je, aby byl sám vyučující zapálený pro dané téma, protože to je pak nakažlivé. V okamžiku, kdy jeho samotného by neurologie nebavila, pak by jen těžko přesvědčil studenty, že jde o velmi zajímavý obor.
Vás epileptologie evidentně baví nesmírně. Zároveň jste ale kdysi řekl, že nejste úplně ukázkovým příkladem toho, jak by měla lékařská kariéra vypadat. Prakticky celý svůj život trávíte zde, na klinice u svaté Anny. Čím to je?
Já jsem měl výhodu, že jsem absolvoval řadu zahraničních pobytů, takže to není tak, že bych nepoznal žádná jiná pracoviště. Ale ano, jsem tu dlouho. Člověk musí být na daném místě spokojený, což já jsem tu vždy byl. A možná jsem i trošku líný se někam stěhovat. (směje se)
Letos je tomu třicet let, co bylo založeno Centrum pro epilepsie Brno. Co čekalo pacienta, který do centra přišel ve třiadevadesátém roce a jak vypadá jeho návštěva dnes?
V čem je rozdíl, je dostupnost terapeutických možností. Před třiceti lety tu bylo o dejme tomu deset léků proti epilepsii méně než dnes, navíc vůbec nefungoval program operační léčby. Ten se rozběhl až v devadesátém pátém roce, což byl dle mě zcela zásadní okamžik pro pacienty i pro centrum. Bohužel, u asi třetiny pacientů, i když dodržují veškerá režimová nařízení a užívají poctivě léky, nikdy nedosáhneme vymizení záchvatů, což je naším cílem. U takových je pak jedinou možností lokalizovat v mozku místo, kde záchvaty vznikají, a je-li to možné, odstranit ho. Přitom ale ne vždy toto místo lokalizovat lze. Někteří pacienti takových ložisek mají víc anebo se nachází v místě, které nelze beztrestně odoperovat, jelikož je důležité například pro řeč nebo pro pohyb. U těchto pacientů tak využíváme tzv. neurostimulační metody léčby, což je vagová stimulace neboli stimulace bloudivého nervu, a nepomáhá-li, tak hlubokou mozkovou stimulaci předních thalamických jader.
Co patří k těm vůbec nejnovějším metodám krocení epilepsie?
Například v rámci vagové stimulace se u starších systémů nastavovaly intervaly, v jakých má tato probíhat – třeba půl minuty probíhala stimulace, pak byla minuta bez stimulace a tak pořád dokola. Novější stimulátory všité do podkožní kapsy kousek od srdce dokáží registrovat aktivitu srdce a jelikož víme, že u významné části pacientů dochází v úvodu epileptického záchvatu ke zvýšení tepové frekvence, tak ten stimulátor případnou změnu tepové frekvence dokáže sofistikovaně vyhodnotit a spustit stimulaci navíc mimo nastavený režim. Něco podobného se objevuje už i v rámci hluboké mozkové stimulace, kdy některé systémy registrují EEG z mozku a rovněž spouští stimulaci takto „na vyžádání“.
Jak vzdálená je budoucnost, kdy takové systémy budou pokročilé natolik, že je pacienti budou moct využívat a mít u sebe například ve formě chytrých hodinek?
Už dnes existují snahy snímat kontinuálně právě elektrickou aktivitu mozku elektrodami, které jsou umístěny pod kůži hlavy a propojeny s chytrými hodinkami, a které by pak teoreticky mohly signalizovat blížící se záchvat. Až taková budoucnost to tedy není, byť úplně to ještě nefunguje.
V rámci národního plánu obnovy loni vznikl Národní ústav pro neurologický výzkum, jehož jste hlavním řešitelem. Celkem v něm participuje jedenáct institucí. Co přesně je jeho účelem?
Cílem je vznik národní autority, která by byla partnerem například pro ministerstva a podílela se na určování a prosazování národní politiky a strategie pro budoucnost excelentního neurologického výzkumu. Například to, jaký výzkum se má podporovat v rámci grantové politiky státu, dosud mnohdy určoval někdo od zeleného stolu, někdo bez silného mandátu, přičemž mohl být odtržen od neurologického výzkumu i praxe. Čili zrod takové národní autority mi přijde logický a vhodný. Smyslem Národního ústavu je posilovat úsilí těch nejlepších týmů v ČR zabývajících se neurologickým výzkumem, navzájem je propojovat a zefektivňovat jejich činnost, což ve výsledku může vést i k významné úspoře jejich prostředků.
Jaká je aktuální agenda ústavu?
Ústav má stanovené tři základní pilíře, na které zaměřujeme výzkum. První je neurodegenerace a kognitivní poruchy, především tedy Alzheimerova nemoc, druhým je neurodegenerace a poruchy pohybu, například Parkinsonova nemoc, a třetím neurodegenerace a neurovývojová onemocnění. Protože se zdá, že neurodegenerace hraje významnou roli i u řady jiných onemocnění než jen u „Alzheimera“ či „Parkinsona“, včetně třeba roztroušené sklerózy. V každém z těchto pilířů je šest pracovních balíčků a v nich zase několik výzkumných skupin. Dohromady se jedná o asi dvě stě padesát výzkumníků, jejichž publikační výstupy nyní, po půl roce působení institutu, shromažďujeme. V průběhu února by měla proběhnout společná schůzka výzkumných týmů v Praze a v půli června bychom pak rádi v Brně zorganizovali výroční konferenci Národního ústavu pro neurologický výzkum, na níž by mělo zaznít to nejlepší a nejzajímavější, čím se zabýváme.
Více článků
-
19. 11.
Projekt BabyFox zkoumá urychlení celogenomového sekvenování
Významným faktorem úmrtnosti na novorozeneckých a pediatrických jednotkách intenzivní péče jsou geneticky podmíněná onemocnění a zejména vzácné genetické poruchy. Tento fenomén onemocnění u dětí je celosvětový. Prověřit nové přístupy ke zlepšení prognózy těchto pacientů se snaží profesor Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a vedoucí výzkumné skupiny CEITEC MU s řešitelským týmem projektu BabyFox, který byl zahájen v září letošního roku. Jedná se o další významný projekt v rámci Centra precizní medicíny.
-
19. 11.
Tituly FERC a FESAIC pro první ženy v Česku, z Ústavu simulační medicíny LF MU
Doktorka Jana Djakow a docentka Martina Kosinová z Ústavu simulační medicíny Lékařské fakulty Masarykovy univerzity jako první ženy v Česku získaly tituly mezinárodních odborných společností v oblasti resuscitace, respektive anesteziologie a intenzivní medicíny.
-
18. 11.
71 nových šancí na záchranu života. Mise naděje uspořádala nábor do registru dárců kostní dřeně
Ve středu 13. listopadu se na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity konal další nábor do registru dárců kostní dřeně pod záštitou organizace Mise naděje. Díky této akci přibylo 71 nových dárců, kteří dávají naději pacientům s vážnými poruchami krvetvorby či imunity. Pokud jste se nestihli zapsat, nezoufejte – další šance se blíží. Staňte se i vy hrdinou, který může zachránit život!
-
16. 11.
Sametové vzpomínání
V 72. dílu Stetoskopu máme tu čest přivítat prof. Martina Bareše, rektora Masarykovy univerzity a významného představitele akademické a lékařské obce v České republice. Představit prof. Bareše je snadné, ale současně náročné – jeho životopis je natolik bohatý, že výčet jeho aktivit a úspěchů by zabral celou epizodu. Prof. Bareš je neurologem s celoživotním zapojením do klinické i akademické sféry, ale také odborníkem, který v rámci své kariéry posunul Masarykovu univerzitu v mnoha směrech.
Přehled všech článků