Rakovina není za trest

Ve 48. dílu podcastu STETOSKOP si povídáme s lékařkou MUDr. Vierou Bajčiovou, která se specializuje na dětskou onkologii. Mimojiné společně s prof. Štěrbou vytvořila a zprovoznila dětské onkologické pracoviště v Kuvajtu, kde pracovala celkem šest let.

10. 5. 2023

MUDr. Viera Bajčiová, CSc. pochází ze slovenské Nitry, v Brně žije 20 let a neměnila by. Je vášnivou čtenářkou detektivek a historie, ráda poslouchá hudbu a překvapuje tak svou znalostí hudebních skupin své pubertální pacienty. Je výborná kuchařka a o adventním čase vaří kapustnici pro celou Kliniku dětské onkologie FN Brno a LF MU, kde je zástupkyní přednosty.

Výběr profesního oboru ovlivnil zážitek z konce studií na Lékařské fakultě Univerzity J. A. Komenského v Bratislavě, kdy potkala na praxi malého chlapce s rakovinou, bohužel ve stádiu, kdy už lékařská věda byla bezmocná. Po studiu nastoupila na Dětskou kliniku v Banské Bystrici, atestovala v roce 1989 z oboru klinické onkologie. Stala se spoluzakladatelkou prvního pracoviště dětské onkologie na Slovensku. Tyto a další zkušenosti zúročila také při práci v zahraničí, kdy dostala nabídku na vytvoření a zprovoznění dětského onkologického pracoviště Kuwait Cancer Control Center v Kuvajtu, kde spolupracovala s profesorem Štěrbou. V Kuvajtu pracovala šest let a v roce 1998 obhájila titul kandidát věd. Od roku 2003 působí na Klinice dětské onkologie do FN Brno a také jako odborný asistent na LF MU. Jako první v ČR i na Slovensku upozornila na speciální problematiku onkologických onemocnění ve věkové skupině adolescentů.

Svoje nadšení předává už dlouhá léta studentům Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a mnohé ovlivnila při výuce natolik, že si onkologii pro svůj profesní život vybrali také. Je hrdou odbornou garantkou FUCK CANCER a říká, že je třeba si uvědomit, že se před dětmi teprve život otevírá a najednou před vás někdo přijde a zabouchne před vámi dveře a řekne: "Moment, tebe se to netýká, ty tady teď budeš bojovat o svůj vlastní život". Pojďme společně nahlédnout na dětskou onkologii z jiného úhlu. Říká se, že zdravý člověk má tisíc přání. Nemocný jen jedno. Náš host – paní MUDr. Viera Bajčiová, CSc. – má tu sílu a moc navracet svým pacientům těch 999 přání.

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích