Unikátní Biobanka pomáhá pochopit podstatu rakoviny slinivky
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Studenti organizace IFMSA se pravidelně setkávají na mezinárodních konferencích General Assembly, aby diskutovali o dalším směřování celé organizace, volí nové zástupce do čela nebo třeba navázují nové spolupráce a smlouvy s dalšími státy. Letos se konala konference v estonském Tallinu na začátku března.
Začátkem března se tři studenti Všeobecného lékařství LF MU zúčastnili mezinárodní konference IFMSA (International Federation of Medical Students' Associations) v estonském Tallinnu. Na konferenci se sešli zástupci z více než 120 zemí světa, se záměrem diskuze o dalším směřování organizace, volení nových zástupců do čela nebo navázání nových spoluprací a smluv s dalšími státy, jež umožní našim studentům rozšířenější nabídku zemí, do kterých mohou vyjet na měsíční stáže (např. Kanada, Kuwajt, aj.).
"Na akci jsme také za jednotlivé státy vyjadřovali postoj k aktuálním medicínským a humanitárním tématům, jako jsou LGBTQ+ práva ve světě, válka na Ukrajině, Obstetric violence and Humanised birth, potraty apod. Díky fakultnímu merchi jsme navázali osobnější kontakty s konkrétními delegáty z jiných zemí a podpořili tak tvorbu spoluprací," říká Marie Tormová, která je lokální prezidentkou brněnské pobočky IFMSA.
Martin Bartoš na General Assembly prezentoval projekt SpoluSafe v rámci tzv. Activities Fair. Což je část programu, kde se prezentují významné projekty z celého světa a nejlepší z nich jsou následně vybrané komisí. SpoluSafe vyhrálo mezi velkou konkurencí první místo v rámci sekce zaměřené na reprodukční zdraví. Jedná se o velký úspěch, který se v rámci IFMSA-CZ několik let nestal a dokázali jsme tak zviditelnit naše aktivity, Českou republiku a Lékařskou fakultu Masarykovy univerzitu na mezinárodní úrovni.
Na základě těchto úspěchů jsme byli pozváni být opět součástí delegace IFMSA-CZ na příští General Assembly, která se bude konat v srpnu na Pobřeží Slonoviny. Jednalo by se tak o příležitost ukázat, že naše projekty a univerzita má dosah i za rovníkem až do Afriky.
Na konferenci jsme také odprezentovali český vzdělávací systém a cestu k lékařskému titulu se zaměřením především na Masarykovu Univerzitu. Vyzdvižena byla vstřícnost fakulty ke studentským iniciativám a také možnost přizpůsobení podmínek nabízená například v době mateřství a dalších specifických situacích. Masarykova Univerzita je v těchto ohledech ve srovnání s většinou zemí velice pokroková. Získali jsme tímto zájemce nejen o Českou Republiku ale zejména o výměnné pobyty konkrétně na naší fakultě.
Delegaci z MUNI MED tvořili Marie Tormová (prezidentka brněnské pobočky IFMSA), Milka Latinovič (koordinátorka projektu MediCafé a aktivní členka sekce SCOME - sekce pro vzdělávání mediků), Martin Bartoš (národní koordinátor projektu SpoluSafe).
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Ve středu 13. listopadu 2024 se v Mikulově uskutečnil již 12. Kulatý stůl k systému prevence, sledování a léčby dekubitů v České republice. Odborné setkání, které proběhlo pod záštitou prezidentky Evropského poradního panelu pro otázky dekubitů (EPUAP) prof. PhDr. Andrey Pokorné, Ph.D., a hlavní sestry Ministerstva zdravotnictví ČR Mgr. Alice Strnadové, MBA, se konalo v rámci konference Nové trendy v hojení ran.