Přispěvatelé na Doniu podpořili památník dárcům těl skoro 150 tisíci

V červnu skončila sbírka na vybudování památníku dárcům těl na platformě Donio. Vynesla skoro 150 tisíc korun.

2. 7. 2024

Kampaň za vybudování památníku dárcům těl má za sebou další důležitou fázi. Po osmi měsících byla ukončena finanční sbírka na platformě Donio, která vynesla 143 845 korun. Částka bude použita na realizaci stavby na Ústředním hřbitově Brno. Od listopadu do konce června do sbírky na Doniu přispělo 157 dárců, průměrná částka na jednoho podporovatele tak vychází na více než 900 korun.

„O některých dárcích máme celkem konkrétní představu. Přispívali jednotlivci, studentské spolky i z jiných fakult, ale třeba i zaměstnanecké kolektivy. Ozvala se nám například paní z ministerstva školství, která na internetu narazila na obraz z výtvarné soutěže da MEDici a chtěla jej s kolegyněmi zakoupit jako narozeninový dárek pro nadřízenou. Originál jsme už neměli, ale za velkoformátovou grafiku alespoň pro tisk nám dámy jako poděkování na Doniu přispěly pár tisíc a podpořily tak dobrou věc,“ přibližuje Václav Tesař z Oddělení pro komunikaci a vnější vztahy LF MU (OKVV).

Připomíná tím soutěž výtvarných děl, jejichž dražba před časem památníku vynesla skoro třicet tisíc korun. I v aktuální fázi kampaně Spolek mediků, který za iniciativou na výstavbu pietního místa stojí, ve spolupráci s OKVV přichystal několik podpůrných akcí, ať už šlo o benefiční koncerty, zahrnutí sbírky do tradičních medických Kytarovaček anebo spolupráci s hokejovým týmem HC MUNI. Velkou vzpruhou pro celé téma dárcovství těl byla nepochybně také reportáž v publicistickém pořadu České televize 168 hodin, kterou v součtu s rekordním ohlasem na sociálních sítích do dnešního dne vidělo skoro jeden a tři čtvrtě milionu diváků.

„Na Doniu jsme si sice jako cíl stanovili vybrat tři sta tisíc korun, takže čistě matematicky jsme dosáhli pouze na polovinu této částky, přesto myslím, že kampaň můžeme považovat za úspěšnou,“ říká David Neumann, který v čele Spolku mediků v průběhu kampaně vystřídal dosavadní prezidentku Alžbětu Novotnou. „Spolu se sumou z dřívějších fází kampaně, s výtěžky z dalších aktivit a s přislíbenou podporou fakulty snad můžeme říct, že finančně máme výstavbu zajištěnou.“

Letní týdny se tak ponesou v duchu dotahování potřebné administrativy, vypsání a vyhodnocení veřejné zakázky na realizátora památníku, a nakonec i samotné stavby. „Bylo by hezké, kdybychom se v listopadu při každoroční pietě za dárce těl mohli sejít už u hotového památníku, ale čeká nás ještě dost práce, razítkování a podepisování, tedy i procesy, které nijak uspíšit nedokážeme,“ vyhlíží s nadějí David Neumann. „Nicméně děkujeme všem přispěvatelům a podporovatelům za to, že jsme do této fáze projektu vůbec mohli pokročit.“