Unikátní Biobanka pomáhá pochopit podstatu rakoviny slinivky
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Výuka anatomie je jedním ze základních kamenů studia na Lékařské fakultě MU. Studenti touto vysoce náročnou částí studia musí projít hned v samotném úvodu, tedy v 1. ročníku.
Nedílnou součástí výuky jsou tak i pitevní cvičení. Uzavření fakulty znamenalo i zastavení cvičení v pitevnách. Tým přednosty Anatomického ústavu MUDr. Marka Joukala, Ph.D. během této doby nezahálel a připravil nové pitevní sály, na kterých nyní cvičí studenti anglických programů Lékařské fakulty MU. Po ukončení nouzového stavu byla zajištěna veškerá hygienická opatření a umožněna výuka, kterou v nynější době prochází přes 400 studentů prvního ročníku v českých i anglických programech.
Anatomický ústav LF MU tak jako jediný v celé České republice umožnil kontaktní pitevní cvičení, což jistě ocení všichni studenti. O tom, co znamená možnost kontaktních cvičení jsme se zeptali Lukáše Štencla, studenta 1. ročníku programu Všeobecné lékařství.
Jak moc je důležité pitevní cvičení pro studenta medicíny v prvním ročníku?
Já myslím, že pitevní cvičení neodmyslitelně patří ke studiu medicíny a svým způsobem se na něj každý student těší, jelikož zde dochází k prvním praktickým kontaktům s oborem, kterému se chceme věnovat. Pitevní cvičení má tu nesmírnou výhodu, že můžeme vidět a důkladně prozkoumat to, o čem se učíme z knížek a atlasů, které však nikdy nenahradí reálný kontakt. Díky tomu je následné učení také o mnoho snazší. Z tohoto pohledu pokládám pitevní cvičení za naprostou nezbytnost a obrovskou výhodu.
Během uzavření fakulty jste měli distanční výuku, pomohlo ti to k lepší přípravě na pitevní cvičení?
Distanční výuka není nikdy snadná, zvláště u medicíny, která pro to ani není stvořená. Avšak díky bleskovému zakročení naší fakulty byly ihned připraveny materiály v podobě množství videí a namluvených prezentací spolu s internetovým kontaktem na vyučující. To napomohlo velmi přiblížit prezenční formu a na pitevních cvičeních tedy nebyl žádný problém a vše proběhlo více než hladce.
Bál jsi se před prvním cvičením? Přeci jen pitevní cvičení znamená práci s lidskými ostatky.
Jelikož jsme na pitevně trávili mnoho hodin v podobě seminářů a učení se na již připravených preparátech, nebyl takový důvod se bát. Samozřejmě že určitá obava tam byla, že něco jako Štěpánek přeříznu... ale tu převyšovala zvědavost a těšení se na práci, která se blíží budoucímu povolání.
Máš nějaký trik jak se naučit tolik informací potřebných v anatomii?
Tenhle trik hledám už od září a stále marně (usmívá se). Myslím si, že když to toho člověka baví, tak to potom jde hned líp. Taky si myslím, že to není jenom o tom prosedět celé dny u knížek, ale každý by se měl čas od času odreagovat a neomezovat se v tom, co ho baví a jít si třeba zasportovat.
O krátký komentář jsme poprosili i přednostu Anatomického ústavu MUDr. Marka Joukala, Ph.D., který dodává: "Pitva zůstává naprostým základem pro studium anatomie a našim studentům dává unikátní možnost si ověřit teoretické znalosti získané studiem z atlasů a skript na lidském těle. Jsem velice rád, že i přes vzniklou situaci s pandemií koronaviru jsme byli schopni za dodržení všech hygienických opatření uspořádat plnohodnotná pitevní cvičení pro studenty 1. ročníku všeobecného i zubního lékařství. Věřím, že nabyté znalosti studenti ocení nejen při závěrečné zkoušce z anatomie, ale zejména pak ve svém profesním životě."
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Ve středu 13. listopadu 2024 se v Mikulově uskutečnil již 12. Kulatý stůl k systému prevence, sledování a léčby dekubitů v České republice. Odborné setkání, které proběhlo pod záštitou prezidentky Evropského poradního panelu pro otázky dekubitů (EPUAP) prof. PhDr. Andrey Pokorné, Ph.D., a hlavní sestry Ministerstva zdravotnictví ČR Mgr. Alice Strnadové, MBA, se konalo v rámci konference Nové trendy v hojení ran.