Ohrožení klinické výuky povede k destrukci vzdělávání zdravotníků, varuje ADLF

Asociace děkanů lékařských fakult pečlivě sleduje plánované změny legislativy, které mohou vést k ohrožení klinické výuky na lékařských fakultách a v důsledku k destrukci vzdělávání zdravotníků.

19. 6. 2024

Lékařské fakulty jsou trvalým základním stavebním pilířem pregraduálního vzdělávání v lékařských i nelékařských zdravotnických profesích a zodpovědné jsou i za specializační kmenové a atestační vzdělávání v základních oborech. Cítí se proto spoluodpovědné za vývoj našeho zdravotnictví a pečlivě sledují jeho vývoj i plánované změny legislativy.

„Musíme přitom, jako jejich děkani, konstatovat, že současná debata a příprava novely zákoníku práce přímo ohrožuje tuto základní roli – tedy přípravu vysoce kvalifikovaných budoucích lékařů a dalších zdravotnických odborníků,“ píše profesor Martin Repko, předseda Asociace děkanů lékařských fakult a děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

V textu uveřejněném v červnovém čísle časopisu České lékařské komory Tempus Medicorum upozorňuje na potenciální rizika plynoucí z oddělení klinické činnosti od praktické výuky. Snížení počtu lékařů zapojených do výuky by mělo za následek dramatické omezení absolventů a tím další prohloubení nedostatku zdravotníků v našem zdravotním systému.

„Musíme konstatovat se vší naléhavostí, že aktuálně stojíme před zásadním milníkem vzdělávání budoucích zdravotnických pracovníků,“ upozorňuje profesor Repko. Celý text z Tempus Medicorum si lze přečíst zde.