Přijatá usnesení z posledního zasedání AS LF MU
Na řádném zasedání Akademického senátu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity dne 27. května 2025 bylo přijato sedm usnesení.
Svérázné projevy uznání středoškoláků, zvídavé nadšení těch základní školou povinných i upřímně fascinované pohledy dospělých. Letošní ročník Noci vědců v univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích zabavil víc než tři a půl tisíce příchozích.
Tradiční popularizační akce Noc vědců láká zájemce o vědu a poznání už od roku 2005. Masarykova univerzita se do ní zapojuje pravidelně, přičemž v posledních letech nemalou část svého programu koncentruje do areálu univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích, kde se schází nejen trojice domovských fakult, ale letos i fakulty ekonomicko-správní a farmaceutická. Připočtěte aktivity Centra jazykového vzdělávání nebo knihovny a není až tak nemyslitelná představa, že šest hodin, po které akce oficiálně trvá, na zhruba sedm desítek stanovišť, které byly v areálu kampusu k navštívení, jednoduše nestačí.
Lékařská fakulta krom stálých taháků v podobě prohlídky Simulačního centra a Anatomického muzea či na jiných akcích odzkoušených programů Biofyzikálního ústavu nebo nutričních terapeutů, na svých stanovištích lákala také na prezentace svých mladších výzkumníků, pro které letošní Noc vědců znamenala premiéru. V učebnách Biologického ústavu tak mohli účastníci pod dohledem doktorky Kateřiny Cetkovské a jejích kolegyň pod mikroskopy pozorovat odlišnosti mezi nádorovými buňkami a těmi nenádorovými.
Hned před vstupem do ústavu svou práci se svými týmy prezentovali také docent Jan Křivánek, jenž v létě zaujal v akademických kruzích i v mainstreamových médiích svým výzkumem dorůstání tvrdých tkání, a jeho kolegyně z Ústavu histologie a embryologie, doktorka Dáša Bohačiaková, jejíž výzkumná skupina příchozí seznamovala s problematikou kmenových buněk skrze struktury organoidů. Mezi dvěma stanovišti s mikroskopy a modely pak našla místo magistra Monika Hojdanová z I. neurologické kliniky, u jejíhož stanoviště zaměřeného na neurodegenerativní onemocnění si mohli zájemci vyplnit například Montrealský kognitivní test využívaný k diagnostice demence.
Ještě půl hodiny před půlnocí se všichni věnovali zvídavým účastníkům a zodpovídali jejich dotazy. „Vůbec jsem nečekala, že by mohlo přijít tolik lidí! A že se i středoškoláci budou ptát na věci, které by mě osobně v jejich věku vůbec nenapadly. Bylo to intenzivní, ale moc jsme si to užili,“ shrnula za všechny sdílené dojmy doktorka Hana Hříbková z Výzkumné skupiny Dáši Bohačiakové. Podobnou zpětnou vazbu poskytl i profesor Pavel Šlampa z Kliniky radiační onkologie, v jehož režii na Masarykově onkologickém ústavu připravili unikátní exkurze. Na základě předchozích registrací na ně dorazilo na sto lidí. „Mám z akce velice dobrý pocit. Myslím, že se vydařila a hlavně se i dobrovolným průvodcům, přednášejícím a organizátorům líbila,“ referoval profesor Šlampa.
A že se líbila i samotným účastníkům – a že podobná forma popularizace vědy a výzkumu má smysl – dokládaly i komentáře jako ten z nadpisu článku, které se daly při průchodu koridory zachytit ze všech stran. Noc vědců tak kromě popularizačního charakteru akce byla příležitostí ukázat za tmy kampus zase v trošku jiném než každodenním světle. I jako místo, kde studovat musí bejt hodně cool!
Na řádném zasedání Akademického senátu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity dne 27. května 2025 bylo přijato sedm usnesení.
Kandidatury do Studentské komory Akademického senátu LF MU pro volební obvod VII. probíhají do 30. května 2025. Na kandidatury navážou volby od 2. června 2025 do 10. června 2025 (včetně). Výsledky budou vyhlášeny bez zbytečného odkladu, nejpozději však dne 18. června 2025.