Na mladá kolena

Rozhovor s doc. MUDr. Martin Komzákem, Ph.D. o současném stavu ortopedie a traumatologie v 65. díle podcastu STETOSKOP.

28. 6. 2024

Doc. MUDr. Martin Komzák, Ph.D., rodák z Brna a absolvent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, působí v krajské nemocnici ve Znojmě a vyučuje na Fakultě sportovních studií MU. V našem podcastu jsme s ním diskutovali o aktuálních tématech v ortopedii a traumatologii, včetně nových operačních postupů, významu rehabilitace a interdisciplinární spolupráce.

Doc. Komzák má bohaté zkušenosti v klinické praxi, výzkumu a vzdělávání. V rozhovoru se podělil o své názory na nejčastější problémy pacientů, novinky v léčbě a význam sportu pro zdraví. Diskutovali jsme také o výzvách a příležitostech v oblasti vzdělávání mladých lékařů.

Zajímavým tématem byly úrazy přijímané na Ortopedicko-traumatologickém oddělení, včetně sportovních zranění a jejich prevence. Doc. Komzák se také podělil o své názory na barefoot obuv a rehabilitaci po sportovních úrazech.

Doc. Komzák, inspirován vlastním poraněním kolene, zasvětil svou kariéru ortopedii se zaměřením na kolenní kloub. Připojte se k nám a dozvíte se více o jeho pohledu na budoucnost těchto lékařských oborů.

Profesní náplní hosta 65. dílu podcastu STETOSKOP Jana Komzáka jsou:

Ortopedie
Ortopedie, z řeckého "orthos" (přímý) a "paideuein" (vychovávat), je základní chirurgický lékařský obor zaměřený na prevenci, léčbu a rehabilitaci poruch a onemocnění podpůrného a pohybového aparátu. Tento obor se také zabývá léčbou zranění pohybového aparátu.

Traumatologie (úrazová chirurgie)
Traumatologie je lékařský obor zaměřený na akutní poranění jakéhokoli orgánu v těle, nejen kostí a pohybového aparátu. V nemocnicích jsou zřizována oddělení traumatologie nebo urgentní příjmy, kde se zajišťují životní funkce a řeší zranění. Traumatologická oddělení často pracují nepřetržitě a poskytují primární ošetření polytraumat a těžkých monotraumat.

Medicína katastrof
Medicína katastrof je interdisciplinární obor, který integruje poznatky a aplikuje zkušenosti medicíny v mimořádných událostech, jako jsou hromadná neštěstí a katastrofy. Cílem je záchrana co největšího počtu zraněných.

Tělovýchovné lékařství (Sportovní medicína)
Tělovýchovné lékařství má v Česku bohatou historii a je zakládajícím členem světové federace sportovní medicíny FIMS a evropské federace sportovní medicíny EFSM. Tento interdisciplinární obor se zabývá diagnostikou a terapií v oblasti traumatologie, ortopedie a vnitřního lékařství. Název „Sportovní medicína“ se často používá jako synonymum, ačkoli obor zahrnuje péči o všechny pacienty související s jejich pohybovou aktivitou, nejen o sportovce. Sportovní medicína se podílí na péči o rekreační sportovce a řízení optimálního pohybového režimu například u diabetiků a kardiaků.

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích