Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity se opět setkali odborníci z oblasti zdravotnictví a vzdělávání

Ve dnech 21. a 22. října 2024 se na Lékařské fakultě MU uskutečnil druhý ročník národní konference ZDRAV-EDU. Akce opět spojila široké spektrum účastníků včetně poskytovatelů zdravotních služeb, zástupců vzdělávacích institucí, představitelů lokální politiky i vládních institucí, zákonodárců a v neposlední řade studentů lékařských i nelékařských zdravotnických oborů a programů. 

23. 10. 2024

Bez popisku

Druhý ročník národní konference ZDRAV-EDU znovu propojil široké spektrum účastníků včetně poskytovatelů zdravotních služeb, zástupců vzdělávacích institucí, představitelů lokální politiky i vládních institucí (ministr zdravotnictví, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí a náměstek ministra školství), zákonodárců a v neposlední řade studentů lékařských i nelékařských zdravotnických oborů a programů. Cílem konference bylo diskutovat klíčová témata týkající se současného i budoucího vzdělávání zdravotnických pracovníků a sdílet poznatky o vývoji v oblasti zdravotnické péče a technologií. Konala se ve dnech 21. a 22. října 2024 se na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

Slavnostního zahájení se ujal prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D, rektor Masarykovy univerzity, Mgr. Jan Grolich, Mgr. Jiří Nantl, LL.M., Mgr. Bc. Zdislava Odstrčilová, prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., Mgr. Alice Strnadová, MBA, doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., PhDr. Martina Šochmanová, MBA a prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc. MBA, EBIR. Jednou z klíčových osobností organizačního výboru konference byla prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D., proděkanka LF MU a přednostka Ústavu zdravotnických věd LF MU. Zdůraznila význam této konference pro dlouhodobé plánování a rozvoj zdravotnického vzdělávání: „Je důležité, abychom se při vzdělávání zdravotnických pracovníků neomezovali jen na aktuální potřeby, ale také plánovali s výhledem na další desetiletí. Konference ZDRAV-EDU nám poskytuje skvělou platformu pro sdílení nejen domácích, ale i zahraničních zkušeností a poznatků výzkumů.“

Program dvoudenní konference zahrnoval bloky přednášek na aktuální témata, jako jsou současnost a budoucnost kvalifikačního vzdělávání zdravotnických pracovníků, celoživotní vzdělávání lékařských a nelékařských zdravotnických povolání. Pomyslnou důležitou tečkou na závěr prvního dne byly panelové diskuse studentů všeobecného lékařství a studentů nelékařských zdravotnických oborů a programů ze vzdělávacích institucí různých stupňů (středních zdravotnických škol, vyšších odborných škol i vysokých škol). Přednášky uvedl ministr zdravotnictví prof. Vlastimil Válek s tématem Strategie Ministerstva zdravotnictví ČR v optimalizaci vzdělávání zdravotnických pracovníků. Prvním řečníkem z LF MU byl děkan prof. Martin Repko, který se věnoval vládnímu programu pro vzdělávání lékařů, navázal na něj prof. Ladislav Dušek, který se věnoval plánování personálních kapacit na základě dostupných dat i tématu vládního programu pro vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků (NLZP). K plánování personálních kapacit nelékařských zdravotnických pracovníků (NLZP) přispěla prof. Andrea Pokorná společně s Mgr. Alicí Strnadovou, MBA (Hlavní sestrou MZ ČR). Oblasti stomatologie a složení dentálních týmů představili doc. Roman Šmucler s prof. Lydií Izakovičovou-Hollou. Simulační medicínu a její benefity a případná úskalí představil prof. Petr Štourač, věnoval se zejména změně procesu vzdělávání a rozvoji kompetencí zdravotnických pracovníků. Rozvoj paliativních týmů a vzdělávání v paliativní péči představil MUDr. Ondřej Sláma, doc. Miroslav Světlák pozornost upřel směrem k pečujícím osobám, zdali by sami zdravotníci měli být vzorem zdraví. Andrea Pokorná, Petr Štourač i Miroslav Světlák vybrané bloky diskuzí moderovali. Druhý den byl věnován vzdělávání v paliativní péči a následně dalším nelékařským zdravotnickým programům. Přednášející sdíleli své zkušenosti s pregraduálním studiem a profesní přípravou farmaceutických asistentů i nutričních terapeutů. Právě možnost setkání zástupců vzdělavatelů z různých stupňů odborné profesní přípravy činí konferenci tak významnou. Závěr druhého dne se věnoval se digitalizaci zdravotnictví, využívání umělé inteligence a vzdělávání ve zdravotnictví.

Bez popisku

Záštitu nad konferencí převzal ministr zdravotnictví ČR prof. Vlastimil Válek, děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prof. Martin Repko, hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich, primátorka Města Brna JUDr. Markéta Vaňková, záštitu udělila také Asociace děkanů lékařských fakult České republiky, Asociace vysokoškolských vzdělavatelů zdravotnických profesí v ČR, Ústav zdravotnických informací a statistik ČR, Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických obor, Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Celou konferencí se jako centrální prvek prolínala problematika odborného zdravotnického vzdělávání, která ale není pouze úkolem vzdělavatelů, ale i dalších zainteresovaných složek – poskytovatelů zdravotních služeb, plátců péče řídících institucí na vládní i regionální úrovni. Opakovaně byla zmiňována potřeba celospolečenských změn i změn v rezortu zdravotnictví ve smyslu čerpání a dostupnosti zdravotních služeb i s přesahem do služeb sociálních. Ministr zdravotnictví ČR prof. Vlastimil Válek uvedl, že již nyní se těší na třetí ročník konference, protože se již bude konat o tradiční akci realizovanou s podporu MZ ČR.

Děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., pak sdělil, že věří, že se i nadále bude dařit vzdělávat zdravotnické pracovníky s podporu státu, který si musí být vědom významu investic do vysoce vzdělaných a erudovaných zdravotnických profesionálů právě ve spolupráci se špičkovými pracovišti, která poskytují péči pacientům. Zdůraznil také, že je nezbytné posilovat možnost udržení odborníků ve zdravotnickém vzdělávání a motivovat je k rozvíjení odborných dovedností budoucích generací.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info