Unikátní Biobanka pomáhá pochopit podstatu rakoviny slinivky
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Jakou cestu musela ujít, aby mohla na skutečnou cestu do Dallasu i do Okinawy? Je jí teprve 19 let a už má za sebou úspěšnou reprezentaci své práce i naší fakulty. Poslechněte si díl podcastu STETOSKOP s Karolínou Jeřábkovou, která letos nastupuje do prvního ročníku Všeobecného lékařství na naši fakultu.
Středoškolská odborná činnost, častěji lapidárně označovaná jako SOČka, je soutěž autorů odborných prací v osmnácti soutěžních oborech. Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, její počátky sahají do roku 1978.
Jedná se o odbornou tvůrčí aktivitu, která má účel u žáků všech oborových zaměření a úrovní středního vzdělávání podporovat řešení vlastních témat, zpracování odborných prací a umožňovat jejich veřejnou prezentaci formou soutěžních přehlídek. Soutěže SOČ probíhají nejprve ve třech stupních: školních, okresních a krajských. Vrcholem je celostátní přehlídka, jejíž vítězové se mohou nominovat k účasti na obdobných mezinárodních soutěžích.
Stejnou cestou si prošla i studentka brněnského gymnázia v Řečkovicích Karolína Jeřábková, která svou SOČku přišla vypracovat na Anatomický ústav Lékařské fakulty Masarykovy univerzity pod vedením doktorky Alemeh Zamani, Ph.D.
Karolína se chtěla podívat do hlavy, velmi se zajímala o mozek. Proto si vybrala téma své práce: Role choroidálního plexu v průběhu Alzheimerovy choroby. Téma bylo těžké samo o sobě, k tomu přičtěme i tu skutečnost, že celou práci musela zpracovat v angličtině. Sama přiznala, že ji to zprvu nahánělo strach, ale později si uvědomila, že ji to osobně velmi posunulo a pravděpodobně i otevřelo nové dveře.
Její život nabral až neuvěřitelně rychlé obrátky. Zatímco si spolužáci z gymnázia patrně užívají prázdniny, Kája se ještě zavřela na pár dní do laboratoří, aby se na začátku srpna dobře vybavená vypravila na svou první stáž, a to hned do Japonska. Do Česka se vrátí těsně před zahájením semestru.
Jaká byla její cesta se SOČkou a kam všude ji zavedla? Co ji při práci překvapilo a kdy se cítila, že si ukousla příliš velké sousto? Pojďme si poslechnout nadšené vyprávění naší mladé studentky. Třeba nás za pár let pozdraví ze Stockholmu.
Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.
Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Ve středu 13. listopadu 2024 se v Mikulově uskutečnil již 12. Kulatý stůl k systému prevence, sledování a léčby dekubitů v České republice. Odborné setkání, které proběhlo pod záštitou prezidentky Evropského poradního panelu pro otázky dekubitů (EPUAP) prof. PhDr. Andrey Pokorné, Ph.D., a hlavní sestry Ministerstva zdravotnictví ČR Mgr. Alice Strnadové, MBA, se konalo v rámci konference Nové trendy v hojení ran.