Alzheimerova choroba, označovaná za epidemii 21. století, postihuje desítky milionů lidí na celém světě. Ovlivňuje paměť, myšlení i každodenní život nemocných a jejich blízkých. Přes veškerý pokrok zůstává léčba této nemoci velkou výzvou. Přesto však věda nezahálí. Významného posunu v našem chápání Alzheimerovy choroby dosáhl český výzkumný tým pod vedením Dr. Dáši Bohačiakové, která působí na Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Dr. Bohačiaková a její tým nedávno popsali novou mutaci genu SORL1, která hraje významnou roli v rozvoji této zákeřné nemoci. Na výzkumu úzce spolupracovali s kolegy z Aarhuské univerzity v Dánsku a výsledky jejich práce přinášejí naději pro budoucí vývoj účinnějších diagnostických metod i léčiv. Tento objev ukazuje, jak detailní studium genetických faktorů může posunout hranice poznání a otevřít nové možnosti pro boj s Alzheimerovou chorobou.
Ve své laboratoři navíc dr. Bohačiaková využívá inovativní metody – tzv. "minimozečky". Tyto modely mozkových struktur, které věrně napodobují lidský mozek, dokonce jsou patrné na některých i zárodky očí, jsou klíčovým nástrojem pro pochopení mechanismů, jež jsou za normálních okolností lidskému oku skryté. Právě díky nim mohou vědci detailně zkoumat procesy, které vedou k rozvoji nemoci, a hledat účinné způsoby, jak tyto procesy ovlivnit.
V rozhovoru s Dr. Bohačiakovou jsme se věnovali nejen jejímu průlomovému výzkumu, ale také její cestě ke špičkové vědě. Jaké bylo rozhodnutí přejít od přírodních věd k výzkumu v medicíně? Co jí přinesly zkušenosti ze zahraničních stáží, například na University of California v San Diegu? A jaká je její vize budoucnosti, kdy by mohl být Alzheimer konečně poražen?
Ponořte se s námi do fascinujícího světa neurobiologie, kde se budoucnost léčby rodí z miniaturizovaných modelů mozku, týmové spolupráce a neutuchající vášně pro objevování nepoznaného. Dr. Dáša Bohačiaková nás zve nahlédnout do zákulisí svého výzkumu a dává naději, že Alzheimerova choroba jednoho dne přestane být strašákem, který ničí životy nemocných i jejich blízkých.
Nově popsaná genetická mutace může vést k novým možnostem Alzheimerovy choroby
Podcast STETOSKOP
Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.
Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.
Poslouchejte nás v těchto aplikacích