Mezinárodní den žen se dá slavit i sbírkou pro ženy bez domova

Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity od pondělí 6. března do neděle 12. března sbírají při příležitosti Mezinárodního dne žen na předem určených místech jednorázové menstruační pomůcky a dámské kalhotky pro ženy bez domova.

8. 3. 2023

Box pro sbírku je umístěn na recepci UKB až do neděle 12. 3. 2023

Pro ženy žijící na ulici není přístup k hygienickým pomůckám snadný. Proto se zástupci brněnské pobočky mezinárodní asociace IFMSA, sdružující studenty medicíny, rozhodli uspořádat sbírku těchto potřeb. Předají je spolku Medici na ulici, jehož členové chodí do terénu pomáhat zejména při ošetřování ran, působí v centrech pro bezdomovce a aktivně spolupracují také s Magistrátem města Brna. Medici na ulici lidem v nouzi zprostředkovávají zdravotní péči, na kterou z různých důvodů nedosáhnou, nebo ne v potřebné kvalitě. Aktivita studentů je sdružená ve spolku se sídlem v Praze a mají pobočky prozatím právě v hlavním městě a u nás v Brně.

Proto se oba spolky dohodly na uspořádání sbírky, kterou oficiálně pořádají studenti IFMSA pro Mediky na ulici. Děkan fakulty Martin Repko k této aktivitě dodává: „Zrovna před dvěma dny se u nás na fakultě předávaly Ceny děkana, což byla mimo jiné příležitost uvědomit si, kolika mimostudijním aktivitám se naši studenti věnují. Konkrétně sbírka hygienických potřeb se může zdát jako maličkost, pro příjemce z řad potřebných však nesmírně důležitá. Chtěl bych jim tímto vyjádřit obdiv a poděkovat, jelikož nejde o samozřejmost. A jsem rád, že i studenti naší lékařské fakulty konají v rámci určité společenské zodpovědnosti a uvědomění, které se Masarykova univerzita snaží prosazovat na všech svých úrovních.“