Kulatý stůl na Pražském hradě: Děkan LF MU upozornil na financování a budoucnost lékařského vzdělávání

Prezident republiky Petr Pavel a Eva Pavlová uspořádali kulatý stůl zaměřený na nedostatek lékařů v regionech. Mezi klíčovými řečníky byl i děkan LF MU Martin Repko, který zde zastupoval Asociaci děkanů lékařských fakult ČR. Během jednání představil úspěchy v navyšování počtu absolventů lékařství, ale také upozornil na závažné problémy financování lékařských fakult, které ohrožují kvalitu vzdělávání i motivaci k pedagogické činnosti.

28. 11. 2024

Bez popisku

Martin Repko, děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, zastupoval Asociaci děkanů lékařských fakult na kulatém stole s názvem „Nedostatek lékařů v regionech“, který se uskutečnil v úterý 19. listopadu 2024 na Pražském hradě. Diskuzi iniciovali prezident Petr Pavel a paní Eva Pavlová, která dlouhodobě upozorňuje na kritickou situaci v oblasti primární péče, zejména v regionech.

Kulatého stolu se zúčastnili zástupci odborných organizací praktických lékařů, Ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven, lékařských fakult i mladých praktiků. Cílem bylo najít cesty, jak motivovat mladé lékaře ke specializaci v oborech, kde je jich největší nedostatek – například u praktických lékařů pro děti a dorost.

Martin Repko zdůraznil klíčové role lékařských fakult
V průběhu 3,5 hodinové diskuze Martin Repko představil úspěšný program na navýšení počtu studentů ve studijním programu Všeobecného lékařství, který byl zahájen v roce 2019. Díky němu bude v aktuálním akademickém roce o 28 % více absolventů tohoto programu, což představuje nárůst o 350–400 nových lékařů.

Vedle úspěchů však upozornil na dlouhodobé problémy, které lékařské fakulty trápí. „Nedostatečné financování fakult se projevuje zejména v rozdílu mezi mzdami pedagogů na fakultách a platy lékařů v nemocnicích. To snižuje motivaci k pedagogické práci, která je přitom zásadní pro budoucí generace lékařů,“ uvedl.

Dalším palčivým problémem je podfinancování studijního programu Zubního lékařství, jehož náklady pokrývá státní příspěvek jen z 59 %. Zbytek musí dotovat samotné fakulty, což dlouhodobě ohrožuje udržitelnost tohoto vzdělávání.

Budoucí kroky k řešení situace
Paní Eva Pavlová, která již v minulosti iniciovala podobné odborné diskuze, věří, že kulatý stůl na Pražském hradě je dalším krokem k řešení krize. „Doufám, že se podaří vytvořit podmínky, které budou mladé lékaře motivovat ke specializaci v oborech, kde je jejich nedostatek,“ uvedla s odkazem na aktuální problémy s nedostatkem praktických lékařů pro děti a dorost.

Diskuze přinesla řadu návrhů a doporučení, které by mohly být základem pro systémová opatření v budoucnu.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info