Unikátní Biobanka pomáhá pochopit podstatu rakoviny slinivky
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Že je Brno studentskou metropolí, už dávno vědí nejen Brňáci. V žebříčku nejlepších studentských měst portálu Campus Advisor za rok 2023 se umístilo na čtvrté příčce, lépe dopadl už jen Newcastle, Berlín a australský Melbourne. Jaká doba je potřeba, aby student z druhého konce světa, propadl jeho kouzlu? Dle účastníků výměnných stáží koordinovaných studentskou organizací IFMSA stačí čtyři týdny.
„Původně jsem se chtěl dostat do jiného města. To jsem ale vůbec netušil, co mě v Brně čeká. Dnes tu sedím a s nostalgií toužím po tom se ještě alespoň jednou projít dlážděnými ulicemi centra mezi všemi těmi malebnými domy,“ vzpomíná Amir, který do Brna přijel loni na podzim z Indonésie, aby obdiv k místní architektuře vystřídal slovy vděku svým dočasným spolužákům a lékařům z Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kde svůj čas trávil. „Všichni byli moc milí a přátelští a kdykoliv bylo potřeba, neváhali pomoct. Měl jsem možnost asistovat při nejrůznějších operacích, od rutinních operací plotének, po šestihodinovou operaci parasagitálního meningeomu. Přihlížel jsem také složitým zákrokům jako byla resekce nádoru při bdělém stavu pacienta, svorkování aneuryzmatu nebo stereobiopsie,“ vypočítává mladý medik z jihovýchodní Asie.
Zvlášť na Neurochirurgické klinice FN USA už mají se zahraničními stážisty zkušenosti, které lze označit za bohaté. A přínosné nejen pro studenty. „Jezdí k nám studenti z celého světa,“ říká zástupkyně přednosty kliniky, profesorka Eva Brichtová. „Jsou velmi motivováni a zajímají se nejen o samotný medicínský obor, ale též o organizaci českého zdravotnictví, naši kulturu a společnost. V průběhu stáže navštěvují nejvíce operační sály a seznámí se s prakticky celým spektrem neurochirurgických operací. Stáž probíhá ve velmi přátelské atmosféře a s velkou radostí vnímám zpětnou vazbu od studentů, pro které jsem inspirací v jejich budoucí kariéře. Cituji jednoho z nich: ,It was a very great experience. And I hope someday I will be a great neurosurgeon like you.‘“
Stáže IFMSA jsou největším studentským výměnným programem na světě, kterého se každý rok účastní přes třináct tisíc studentů z více než stovky zemí světa. Přes českou pobočku organizace tak každoročně do světa na zkušenou vyrážejí řádově stovky studentů. Do brněnských nemocnic jich pravidelně směřuje víc než šedesát. Jejich zkušenost s pobytem na jihu Moravy je přitom v drtivé většině případů podobná jako ta Amirova. „Lékařský personál mě přijal velmi dobře a choval se ke mně jako bych byl důležitým členem týmu. Měl jsem příležitost diskutovat několik případů pacientů v kritickém stavu, interpretovat vyšetření i provádět zákroky. Můj názor byl přijímán a lékaři mi zodpovídali veškeré dotazy,“ hodnotí sedmadvacetiletý João z Brazílie, který začátkem roku strávil čtyři týdny na Jednotce intenzivní péče FN Brno.
Ať už IFMSA stážisté přijíždějí do Brna na klinické či vědecké stáže, mimo standardního čtyřicetihodinového pracovního týdne, který tráví na vybraném pracovišti, se povinně věnují i poznávání místní kultury či dalším vzdělávacím aktivitám. Jde však o povinnost z kategorie vítaných a zpět domů si tak odvážejí nejen fotografie turisticky atraktivních lokalit, dojmy z vánočních trhů („Vůbec poprvé jsem viděl sníh!“), ale třeba i zážitky ze společných večeří, k nimž každý přispívá vybraným národním pokrmem. „Členové místního výboru IFMSA měli vše připravené ještě před naším příjezdem a vždy jsme tak měli naplánovanou nějakou zábavu či program. Díky nim na Brno nikdy nezapomenu,“ říká Janna, studentka pátého ročníku medicíny, původem z egyptské Káhiry. Chválou nešetří ani další Brazilec, Vinicius: „Brno už navždy zůstane v mém srdci. Okouzlilo mě všechno – architektura, historie, kuchyně a ze všeho nejvíc lidi. Ty čtyři týdny v Brně byly doslova snové!“
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.
Ve středu 13. listopadu 2024 se v Mikulově uskutečnil již 12. Kulatý stůl k systému prevence, sledování a léčby dekubitů v České republice. Odborné setkání, které proběhlo pod záštitou prezidentky Evropského poradního panelu pro otázky dekubitů (EPUAP) prof. PhDr. Andrey Pokorné, Ph.D., a hlavní sestry Ministerstva zdravotnictví ČR Mgr. Alice Strnadové, MBA, se konalo v rámci konference Nové trendy v hojení ran.