Děkan Martin Repko jednal v Maroku o možnostech spolupráce s místními fakultami a nemocnicemi

Děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Repko byl součástí ministerské delegace v Maroku. S africkými partnery projednával možnosti spolupráce.

13. 5. 2024

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek začátkem května vyrazil do Maroka. Plánem návštěvy bylo setkání s ministerským protějškem, vedením místních nemocnic i lékařských fakult. Na cestě ho doprovodil také děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Repko. „Maroko představuje v oblasti zdravotnictví rychle se rozvíjející zemi, která je odborným referenčním systémem napříč celým africkým kontinentem,“ říká Martin Repko. V průběhu návštěvy tak byly projednány možnosti spolupráce s marockými lékařskými fakultami i místními fakultními nemocnicemi, které delegace navštívila.

V prvním dnu delegace navštívila v hlavním městě Rabatu největší medicínskou vzdělávací instituci Maroka, Lékařskou a farmaceutickou fakultu Univerzity Mohammeda V. Během diskuse s jejím děkanem, profesorem Brahimem Lekehalem, byly projednány parametry možné spolupráce v oblasti vzdělávání i vědy a výzkumu.

Druhý den byl věnován nejprve setkání s představiteli soukromé nemocnice a současně soukromé lékařské fakulty Nadace šejka Zaidího. Při setkání s děkanem a výkonným ředitelem nemocnice, profesorem Ali Benomarem, byly diskutovány desetileté zkušenosti marockých kolegů s výukou marockých i zahraničních studentů v oborech všeobecného a zubního lékařství, nelékařských zdravotnických oborů, bioinženýrství a veterinárního lékařství. Česká delegace absolvovala také exkurzi po kampusu, simulačním centru i zázemí jednotlivých oddělení nemocnice.

Z Rabatu výprava zamířila do hodinu cesty vzdálené Casablanky, do soukromé nemocnice CIM Santé, kde mohla obdivovat excelentní zázemí nadstandardního lůžkového fondu i velmi vysokou úroveň běžných oddělení. Ředitel nemocnice, doktor Fahd Chaara, delegaci představil specializovaný kardiologický intervenční program, pro který je toto zdravotnické zařízení špičkovým marockým pracovištěm s mezinárodní reputací.

„Kvalita poskytované zdravotnické péče ve fakultních i privátních zdravotnických zařízeních, stejně jako úroveň odborného vzdělávání, řadí Maroko ke kvalitním systémům této péče. Bezesporu rozvoj další mezinárodní spolupráce na poli vzdělávání i vědy a výzkumu může být výhodný pro obě naše země a podpoří jejich institucionální internacionalizaci,“ hodnotí návštěvu Martin Repko.