Nejlepší v republice – Národní kolo SimUniversity vyhráli naši medici
Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity po roce hostilo další ročník SimUniversity. Vítězství tentokrát zapsal domácí tým.
Dne 21. června se konala již tradiční CZECRIN vědecká výroční konference, která i letos pokryla široké spektrum témat a prezentací z oblasti klinického výzkumu orientovaného na pacienta.
Konference byla zahájena vyzvanou přednáškou paní docentky Demlové, ve které prezentovala mezinárodní projekt CREATIC, který získal podporu z Horizon Teaming, jehož je hlavní řešitelkou. Cílem projektu je vybudování centra excelence pro vývoj a výzkum léčivých přípravků pro moderní terapie a genovou terapii.
První blok konference se věnoval mezinárodní spolupráci a byl poctěn účastí také prezidenta evropské výzkumné infrastruktury ECRIN – Jacques Demotes. Jeho prezentace se věnovala tématu decentralizovaným klinickým studím (DCT), jejichž cílem je umožnit, aby se klinická hodnocení mohla uskutečňovat částečně či úplně mimo klinické centrum studie a namísto toho, aby byla umožněna návštěva členů studijního týmu v domácnosti nebo jiném vhodném místě účastníka studie. Předpokládá se, že snížením překážek se zvýší rozsah a rozmanitost účastníků klinických hodnocení a zlepší se dostupnost pro osoby např. s omezenou pohyblivostí či větší vzdáleností bydliště od klinického centra.
Další zahraniční přednášky prezentovali Jon Salmanton Garcia (University Köln), který komentoval situaci evropské sítě registru dobrovolníků Vaccelerate, a poslední přednášející tohoto bloku, Marta del Álamo (ECRIN), představila téma ERA4Health Partnership. Partnerství pro podporu evropského výzkumného prostoru sdružuje 32 subjektů a 27 financujících organizací z 21 zemí se společným cílem podporovat vysoce účinný translační výzkum pro řešení potřeb veřejného zdraví.
Druhý blok přednášek představil klinické studie, jejichž společným rysem je zlepšení péče o pacienty. Studie Colecmo, využití mezenchymálních stromálních buněk v léčbě epidermolysis bullosa, klinické studie pro iktové pacienty, hluboká mozková stimulace a další představili lékaři a výzkumníci z LF MU, FNUSA a FN Brno.
Závěrečný blok se věnoval možnostem vzdělávání v oblasti klinických studií. Účastníci se seznámili se vzdělávací platformou CZECRIN ACADEMY a projekty zaměřené na vzdělávání v oblasti klinických studií, např. Conscious II – zaměřený na Ph.D. studenty a začínající výzkumníky, Connect for Children (C4C) zaměřeného na vzdělání v oblasti neonatologických a pediatrických klinických hodnocení či EUPATI, jejímž záměre je prostřednictvím vzdělání laické veřejnosti aktivně zapojovat pacienty a jejich zástupce do přípravy a realizace klinických studií jako oponentní skupiny.
Nechyběla ani panelová diskuse zástupců poskytovatelů zdravotní péče, zadavatelů akademických KH a zástupců Etických komisí na téma regulace klinického hodnocení v kontextu harmonizace prostředí a národních specifik.
„Nesmírně mě těší vysoká úroveň odborných sdělení, živé diskuze a hojná účast, která je každým rokem vyšší. Letošního ročníku se účastnilo celkem 100 zájemců, z nichž 40 bylo připojeno online,“ doplňuje Lenka Součková.
Hlavním pořadatelem konference je CZECRIN ve spolupráci s FNUSA-ICRC a Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity.
CZECRIN je výzkumná infrastruktura podporující realizaci akademického klinického výzkumu v České republice. Jako český uzel Evropské sítě infrastruktur klinického výzkumu ECRIN-ERIC zásadním způsobem přispívá k zapojení akademických institucí do mezinárodního klinického výzkumu. CZECRIN s vizí charakterizovanou heslem: “…towards patient oriented medicine“ podporuje národní a mezinárodní spolupráci v oblasti klinického výzkumu ve prospěch pacientů, občanů a zdravotní péče.
www.czecrin.cz
FNUSA – ICRC
Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) ve Fakultní nemocnici u sv. Anny (FNUSA) je vědecko-výzkumnou institucí. Zaměřuje se na preklinický a klinický výzkum, zejména v oblastech kardiologie, neurologie a onkologie, s cílem zlepšit péči o pacienty. V červenci 2022 se stala společným pracovištěm FNUSA a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) v Brně.
www.fnusa-icrc.org
Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity po roce hostilo další ročník SimUniversity. Vítězství tentokrát zapsal domácí tým.
Vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budují unikátní Biobanku. Má pomoci pochopit rozvoj a agresivní povahu nádorových onemocnění slinivky břišní.