999 přání

Poprvé jsme k mikrofonům podcastu Stetoskop pozvali pacientky, které si vybojovaly zpět to nejcennější – zdraví. Jejich cesta však nebyla snadná. Vyžadovalo to mnoho úsilí a podporu rodiny. Jejich vítězství nad nemocí se nezastavilo, pokračovaly v boji a začaly pomáhat dalším ženám se stejnými zdravotními problémy.

7. 6. 2024

O nezlomném úsilí, odvaze i notné dávce nadhledu nám přišla popovídat zakladatelka projektu Nebýt na to sama Andrea Nováková a ředitelka spolku ENDOtalks Martina Sehnoutková.

Andrea Nováková se původně se svým týmem starala "jen" o ženy během onkologické léčby, kterou sama zažila. Nyní projekt rozšířila i na podporu léčby mužů. Cílem projektu Nebýt na to sama, který dvakrát získal finanční podporu od Magistrátu města Brna v soutěži Dáme na vás – participativní rozpočet, je zlepšit podmínky léčby pro pacientky a pacienty všech věkových kategorií a onkologických diagnóz v Brně. Avšak paní Andreu nezastaví ani hranice města.

Martina Sehnoutková za námi přijela z Prahy a představí nám spolek ENDOTalks.cz, z.s. je první českou pacientskou organizací zaměřenou na Endometriózu. Činnost zahájili v březnu roku 2021, kdy se rovnou zapojili do celosvětové kampaně Endomarch 2021. Jsou členy Pacientského Hubu zaštítěného Ministerstvem Zdravotnictví České republiky, Národní asociace pacientských organizací a World Endometriosis Organisation. Poměrně skromný tým se v tuto chvíli skládá z 9 členek – dobrovolnic. Odbornou stránku činnosti zajišťují garanti z různých oborů souvisejících s endometriózou. Snaží se informovat jak laiky, tak odborníky o problematice této nemoci, která postihuje jednu z deseti žen a její diagnóza trvá v průměru sedm let. Bohužel ji nelze ve většině případů zcela vyléčit.

Problémy lidí, kteří prošli ať už onkologickou léčbou nebo gynekologickou, s uzdravením nekončí. Vedle doznívajících zdravotních potíží mnohdy řeší i psychické a vztahové problémy, velkou výzvou bývá návrat do práce. K těmto problémům přibývá další, a tím je břemeno zdravotní historie, které si každý člověk i po úspěšném ukončení léčby nese navždy s sebou. Zejména mladší lidé s onkologickou zkušeností se potřebují plně zapojit do života a prosperovat, chtějí podnikat nebo si pořídit vlastní bydlení. K získání hypotéky nebo úvěru ovšem potřebují životní pojištění. Při jeho sjednávání bývají znevýhodněni nebo i odmítnuti, jakmile pojišťovna nahlédne do výpisu z jejich zdravotnické dokumentace. To je jen drobný výsek z toho, s čím mimo jiné zápolí naši hosté – právo být zapomenut.

Pojďme se zaposlouchat do dvou příběhů, do dvou odlišných diagnóz, ale téměř společné cesty a věřme, že s dobrým koncem. Protože zdravý člověk má 1000 přání, ten nemocný jen jedno jediné.

Podcast vychází u příležitosti National Cancer Survivors Day, mezinárodní akce ke zvýšení povědomí o rakovině, nemocných a přeživších. Letos akce připadla na 4. června. Den přeživších rakovinu oslavuje ty, kteří překonali onkologické onemocnění, jejich rodiny a přátele. Den vznikl v USA před více než 30 lety a slouží jako podpora, povzbuzení a naděje pro ty, kteří s rakovinou aktuálně bojují. Den slouží jako příležitost k zvýšení povědomí o rakovině, k podpoře výzkumu a prevenci této nemoci. Osoby, které překonaly rakovinu, se stávají vzory odvahy, vytrvalosti a optimismu pro ostatní.

Podcast STETOSKOP

Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.

Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.

Poslouchejte nás v těchto aplikacích