999 přání
Poprvé jsme k mikrofonům podcastu Stetoskop pozvali pacientky, které si vybojovaly zpět to nejcennější – zdraví. Jejich cesta však nebyla snadná. Vyžadovalo to mnoho úsilí a podporu rodiny. Jejich vítězství nad nemocí se nezastavilo, pokračovaly v boji a začaly pomáhat dalším ženám se stejnými zdravotními problémy.
O nezlomném úsilí, odvaze i notné dávce nadhledu nám přišla popovídat zakladatelka projektu Nebýt na to sama Andrea Nováková a ředitelka spolku ENDOtalks Martina Sehnoutková.
Andrea Nováková se původně se svým týmem starala "jen" o ženy během onkologické léčby, kterou sama zažila. Nyní projekt rozšířila i na podporu léčby mužů. Cílem projektu Nebýt na to sama, který dvakrát získal finanční podporu od Magistrátu města Brna v soutěži Dáme na vás – participativní rozpočet, je zlepšit podmínky léčby pro pacientky a pacienty všech věkových kategorií a onkologických diagnóz v Brně. Avšak paní Andreu nezastaví ani hranice města.
Martina Sehnoutková za námi přijela z Prahy a představí nám spolek ENDOTalks.cz, z.s. je první českou pacientskou organizací zaměřenou na Endometriózu. Činnost zahájili v březnu roku 2021, kdy se rovnou zapojili do celosvětové kampaně Endomarch 2021. Jsou členy Pacientského Hubu zaštítěného Ministerstvem Zdravotnictví České republiky, Národní asociace pacientských organizací a World Endometriosis Organisation. Poměrně skromný tým se v tuto chvíli skládá z 9 členek – dobrovolnic. Odbornou stránku činnosti zajišťují garanti z různých oborů souvisejících s endometriózou. Snaží se informovat jak laiky, tak odborníky o problematice této nemoci, která postihuje jednu z deseti žen a její diagnóza trvá v průměru sedm let. Bohužel ji nelze ve většině případů zcela vyléčit.
Problémy lidí, kteří prošli ať už onkologickou léčbou nebo gynekologickou, s uzdravením nekončí. Vedle doznívajících zdravotních potíží mnohdy řeší i psychické a vztahové problémy, velkou výzvou bývá návrat do práce. K těmto problémům přibývá další, a tím je břemeno zdravotní historie, které si každý člověk i po úspěšném ukončení léčby nese navždy s sebou. Zejména mladší lidé s onkologickou zkušeností se potřebují plně zapojit do života a prosperovat, chtějí podnikat nebo si pořídit vlastní bydlení. K získání hypotéky nebo úvěru ovšem potřebují životní pojištění. Při jeho sjednávání bývají znevýhodněni nebo i odmítnuti, jakmile pojišťovna nahlédne do výpisu z jejich zdravotnické dokumentace. To je jen drobný výsek z toho, s čím mimo jiné zápolí naši hosté – právo být zapomenut.
Pojďme se zaposlouchat do dvou příběhů, do dvou odlišných diagnóz, ale téměř společné cesty a věřme, že s dobrým koncem. Protože zdravý člověk má 1000 přání, ten nemocný jen jedno jediné.
Podcast vychází u příležitosti National Cancer Survivors Day, mezinárodní akce ke zvýšení povědomí o rakovině, nemocných a přeživších. Letos akce připadla na 4. června. Den přeživších rakovinu oslavuje ty, kteří překonali onkologické onemocnění, jejich rodiny a přátele. Den vznikl v USA před více než 30 lety a slouží jako podpora, povzbuzení a naděje pro ty, kteří s rakovinou aktuálně bojují. Den slouží jako příležitost k zvýšení povědomí o rakovině, k podpoře výzkumu a prevenci této nemoci. Osoby, které překonaly rakovinu, se stávají vzory odvahy, vytrvalosti a optimismu pro ostatní.
Podcast STETOSKOP
Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.
Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.
Poslouchejte nás v těchto aplikacích
Více článků
-
Projekt BabyFox zkoumá urychlení celogenomového sekvenování
Významným faktorem úmrtnosti na novorozeneckých a pediatrických jednotkách intenzivní péče jsou geneticky podmíněná onemocnění a zejména vzácné genetické poruchy. Tento fenomén onemocnění u dětí je celosvětový. Prověřit nové přístupy ke zlepšení prognózy těchto pacientů se snaží profesor Ondřej Slabý, vedoucí Centra precizní medicíny Fakultní nemocnice Brno (FN Brno), přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) a vedoucí výzkumné skupiny CEITEC MU s řešitelským týmem projektu BabyFox, který byl zahájen v září letošního roku. Jedná se o další významný projekt v rámci Centra precizní medicíny.
-
Tituly FERC a FESAIC pro první ženy v Česku, z Ústavu simulační medicíny LF MU
Doktorka Jana Djakow a docentka Martina Kosinová z Ústavu simulační medicíny Lékařské fakulty Masarykovy univerzity jako první ženy v Česku získaly tituly mezinárodních odborných společností v oblasti resuscitace, respektive anesteziologie a intenzivní medicíny.