Klára Marečková, Ph.D., MSc. je neurovědkyně, která se zabývá mimo jiné i vlivem zdraví matky během těhotenství na vývoj mozku a chování u dítěte.
Na základě dat z oblasti neuropsychologie, neurozobrazování, epigenetiky a dalších se snaží lépe porozumět tomu, proč někteří lidé rychleji stárnou či mají předpoklady pro to, že se u nich rozvinou úzkosti či deprese.
Působí na I. neurologické klinice LF MU a FNUSA a také v Centru neurověd CEITEC MU. Je držitelkou ocenění GAČR Junior Star a řešitelkou mnoha projektů. Celý medailonek včetně krátkého rozhovoru pro Forbes si můžete přečíst zde.
Prorektorka MU pro výzkum a doktorské studium prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D. se věnuje výzkumu v oblasti genetiky a genomiky, zejména pak leukémii a dalším hematologickým malignitám, a zavádění nových genomických technologií do lékařské diagnostiky.
Je přednostkou Ústavu lékařské genetiky a genomiky LF MU a FN Brno, vede Centrum molekulární medicíny v CEITEC MU a Centrum molekulární biologie a genetiky při Interní hematologické a onkologické klinice LF MU a FN Brno.
Je zakládající členkou Národního centra lékařské genomiky, vede Českou národní genomickou platformu, koordinuje projekt „1000 českých genomů“ a zastupuje Česko v Evropské iniciativě „1 milion+ Evropských genomů“ a Genome of Europe. Patří mezi nejúspěšnější řešitele evropských výzkumných projektů. Celý medailonek včetně krátkého rozhovoru pro Forbes si můžete přečíst zde.
24 top vědkyn česka