Jak fyziologie pomáhá při rekonstrukci života v pravěku

• 1. září – 31. prosince 2021
  • Online, MS Teams

Přednáška se věnuje interdisciplinárním tématům, které ukazují využití medicínských oborů v historii, archeologii, zoologii, biologii či paleontologii.

Lékařská fyziologie je velmi široký obor prostupující všemi obory. Je zapotřebí rovněž zmínit, že to byli právě lékaři, kteří položili základy mnoha věd -např. archeologie (u nás Dr. Wankel a jeho výzkumy pravěkých sídlišť), paleoantropologie (Dr. King popsal neandertálského člověka), antropologie (u nás prof. Matiegka, prof. Emanuel Vlček či egyptolog prof. Evžen Strouhal) či paleontologie (Johan Jakob Scheuchzer, švýcarský lékař a přírodovědec, co popsal vyhynulého třetihorního velemloka-Andrias schultzeri) nebo biologie a cytologie-Jan Evangelista Purkyně. Lékař prof. Rudolf Virchow (Humboltova Univerzita) doprovázel archeologa Schliemana při vykopávkách Troje. Prof. Ernst Haeckel lékař a zastánce evoluční teorie a rovněž byl zakladatelem zoologie bezobratlých.

V přednáškách vás lektorka seznámí s využitím fyziologie v paleontologii, paleontropologii a archeologii.

Lektorka

RNDr. Miriam Nývltová Fišáková, Ph.D.

Informace

RNDr. Miriam Nývltová Fišáková, Ph.D. je odbornou asistentkou na Fyziologickém ústavu Lékařské fakulty MU a věnuje se fyziologii tvrdých tkání. Přes 25 let se věnuje spolupráci s archeology a paleontology na interdisciplinárních tématech. Účastnila se mnoha výzkumů a expedic po celém světě - v Peru, v Uzbekistánu či na Altaii (Rusko), kdy byla přítomna objevu pozůstatků nově popsaného druhu člověka Homo denisovaniensis. Přednáší kromě Masarykovy univerzity také na dalších českých univerzitách (Univerzita Karlova, Ostravská univerzita) a rovněž v zahraniční (např. Cambridge University, University of Poznan, Univesity of Wroclaw a další).

Vedle vědecké práce a výuky se věnuje popularizaci vědy.

Sdílení události