VII. Den s medicínou: Záchrana života nanečisto pro středoškoláky
Středoškolští studenti se zájmem o medicínu si v prostorách Simulačního centra Lékařské fakulty MU (SIMU) uplynulou sobotu vyzkoušeli nácvik resuscitace i porod novorozence.
Lidský mozek je jednou z nejzajímavějších částí našeho těla. Tento fascinující orgán je zodpovědný za naše myšlení, pocity, paměť a mnoho dalšího. V tomto článku se podíváme na některé zajímavosti a fun facts o lidském mozku, které vás možná překvapí.
I když váš mozek váží pouze asi 1,4 kg, je to neuvěřitelný superpočítač, který stojí za vším, co děláme. Jste zvědaví, kolik nervových buněk má lidský mozek? A co se stane, když usneme? To vše a mnohem víc se dozvíte v následujících odstavcích.
Lidský mozek obsahuje přibližně 86 miliard nervových buněk nazývaných neurony. To je více, než je lidí na planetě! Tyto neurony komunikují mezi sebou prostřednictvím elektrických signálů a chemických látek, což umožňuje mozku provádět rychlé a složité úkoly.
Během spánku váš mozek nepřestává pracovat. Ve skutečnosti je aktivní i během snů. V rámci spánku procházíme různými fázemi, a jedna z nich je tzv. REM fáze (Rychlé oční pohyby), kdy se odehrávají naše nejživější sny. Během této fáze jsou svaly většinou paralyzovány, abychom nemohli provádět pohyby z našich snů, což nás chrání před úrazy.
Lidský mozek je také ohromně efektivní, co se týče ukládání informací. Pokud byste zaznamenali jednu novou paměťovou jednotku (jednotku informace) každou sekundu po celý svůj život, stále byste neměli dostatek místa, abyste zaplnili kapacitu svého mozku. To je zhruba 2,5 petabajtů (1 petabajt = 1 milión gigabajtů)! Kromě toho se paměťové jednotky v mozku automaticky upravují a přepisují, aby uvolnily místo pro nové informace. Vaše mozek je také výborným recyklačním centrem, které staré a nepotřebné informace vymaže, aby uvolnilo prostor pro nové poznatky.
Lidský mozek je neuvěřitelně složitý a fascinující orgán, který nás stále překvapuje. Chcete-li se dozvědět více o této úžasné struktuře, můžete se zúčastnit akce Den s medicínou pořádané Juniorskou akademií MED MUNI. Bude to skvělá příležitost se dozvědět ještě více o lidském těle a zdravotní vědě. Nezmeškejte tuto jedinečnou událost!
Středoškolští studenti se zájmem o medicínu si v prostorách Simulačního centra Lékařské fakulty MU (SIMU) uplynulou sobotu vyzkoušeli nácvik resuscitace i porod novorozence.
Kdo z vás rozšíří řady studentů, kteří vidí svou budoucnost ve zdravotnictví? Chceš pomáhat lidem a zajímáš se o lidské zdraví?