Chceš studovat na MED MUNI? Už si můžeš podat přihlášku!
Kdo z vás rozšíří řady studentů, kteří vidí svou budoucnost ve zdravotnictví? Chceš pomáhat lidem a zajímáš se o lidské zdraví?
Přinášíme zprávu nejen o výsledcích celostátního kola Středoškolské odborné činnosti, kam postoupil student Martin Kaleta pod odborným vedením školitele, přednosty Anatomického ústavu MED MUNI, MUDr. Marka Joukala, Ph.D., ale také jeho upřímná slova po krajském a celostátním kole soutěže.
Martin Kaleta se ve finále prestižní soutěže SOČ v oboru Zdravotnictví umístil na 4. místě se svou prací s názvem: "Subarachnoidální krvácení a změny permeability hematoencefalické bariéry při zánětlivé reakci". Jak hodnotí Martin svou práci a spolupráci se školitelem? Jak hodnotí své umístění v celostátním kole SOČ? Jaké jsou jeho životní cíle a sny? Samotného SOČkaře, jsme oslovili už po jeho úspěšné účasti v krajském kole SOČ, aby nám o sobě něco prozradil.
"Jmenuji se Martin Kaleta, je mi 18 let a studuji Purkyňovo gymnázium ve Strážnici. Letos končím septimu. Volný čas rád trávím v přírodě hraji tenis a věnuji se muzice. Od malička mě fascinují přírodní vědy, hlavně tedy biologie. Lékařskou fakultu MU jsem si prohlédl už pár let zpátky na projektech Bioskopu, kde jsem zkoumal DNA a naučil jsem se pracovat v opravdové laboratoři. Před lety jsem se podíval taky na neurologii a JIP Fakultní nemocnice u Sv. Anny a přednášku o mrtvici, kde mě oslovila manažerka projektu Hodina biologie pro život, jestli bych se do tohoto projektu nechtěl zapojit. Od té doby jsem ambasadorem projektu FNUSA-HOBIT, ve kterém se zaměřujeme na mrtvici a hlavně na seznámení veřejnosti s prevencí a příznaky tohoto zabijáka. Mrtvice je bohužel nejčastější příčina trvalé invalidity. Mrzí mě, že i přesto většina lidí stále nezná, nebo nedokáže odhalit její příznaky, a nepřivolá včas pomoc.
Mozek je úžasný orgán a neskutečně mě fascinuje, a to ho ještě vůbec neznám. Měl jsem obrovské štěstí, protože jsem v lednu minulého roku začal pod vedením přednosty Anatomického ústavu MU, pana doktora Joukala, pracovat na výzkumu mrtvice v rámci SOČ. Nejprve mě pan přednosta odkázal na studium neuroanatomie, které bylo nezbytné pro pochopení patologií mozku. Náš výzkum se zaměřil na sice méně častou, ale o to mnohem závažnější hemoragickou mrtvici. Konkrétně na subarachnoidální krvácení v souvislosti se změnami hematoencefalické bariéry. Dále jsme sledovali roli cytokinů v zánětlivé reakci na krev a zvýšený intrakraniální tlak. V průběhu roku jsme provedli operace potkanů, u kterých jsme se snažili navodit to, co probíhá u pacientů poškozených tímto typem iktu. Následně jsme mozky připravili pro pozorování a analýzu, kterou jsem provedl fluorescenčním mikroskopem. Díky tomu, že jsme rozdělili experimenty do dvou skupin, bylo možné sledovat nezávisle na sobě dva hlavní patofyziologické faktory po hemoragii. Zvýšený intrakraniální tlak a vliv rozpadových elementů krve. Zjistili jsme, že zvýšení intrakraniálního tlaku působí jako velmi silný aktivátor cytokinů TNF-alpha a přispívá k zánětlivé reakci. Zánět v mozku je velký problém, protože může dojít ke vzniku trombu a sekundární mozkové ischemie.
Mé velké poděkování patří panu přednostovi Joukalovi, díky kterému to všechno vzniklo. Je to úžasný a čestný člověk. Nejvíc obdivuji to, že si na mě pan přednosta vždycky našel čas. Umožnil mi nahlédnout do laboratoří, a dokonce na operační sál anatomického ústavu, kde jsme prováděli operace. Velmi děkuji také Lékařské fakultě Masarykovy univerzity za poskytnutí zázemí pro moji práci na půdě Anatomického ústavu MED MUNI.
Protože mám úžasnou rodinu a přátele, mám "jen" dva velké životní sny. Prvním z nich je mít zdravou a úžasnou rodinu, jako je ta moje. Hlavním mým snem je ale studovat medicínu na Masarykově univerzitě, pokračovat ve výzkumu mrtvice a v budoucnu pomáhat lidem a bojovat s mrtvicí jako lékař. Ve výzkumu bych chtěl pokračovat, konkrétně bych rád sledoval zbývající proinflamační cytokiny po CMP. Příští rok mě ale čekají přijímačky na medicínu, takže se teď zaměřím hlavně na ně. Ve studiu medicíny totiž vidím možnost skloubení výzkumu, práce s lidmi, a hlavně možnosti pomáhat, což mě naplňuje."
Martin působí jako velmi motivovaný student, který už na střední škole přesně ví, co od života chce. O účasti v celostátním kole SOČ, kde svou práci prezentoval a o jeho snech nám napsal:
"Diskuze byla zajímavá, mluvil jsem o cytotoxickém a vazogenním edému a excitotoxicitě po SAH. Jedna otázka mě ale zaskočila: "Jaký lék bych podal pro snížení TNF-alpha po SAH?". Přesně jsem nevěděl, tak jsem řekl, že bych podal nimodipin a začal jsem mluvit o vazospasmech, na které je primárně určený... Nejprve mě 4. místo mrzelo, protože kdybych to vyhrál, byl bych přijatý k vám, na moji vysněnou medicínu a byl bych zase o krok blíž k mému neurochirurgickému snu. Na druhou stranu si s klidem v duši říkám, že jsem v tom nechal kus sebe a udělal pro to opravdu všechno, takže mám radost i z tohoto místa, protože mám do přijímaček 8 bodů. Stále se ještě snažím o samé 1 a přijetí bez přijímaček (letos mám samé, akorát jsem v kvintě dostal jednu dvojku z matiky, průměrově by to šlo, ale stejně se bojím, takže teď se ještě zaměřím na získání 2 bodů (jako takovou pojistku) a snad to vyjde! Je to můj velký sen studovat u vás na MED MUNI."
Oficiální prezentaci SOČ Martina Kalety, která byla podpořena i JCMM, můžete shlédnout na videu níže. Kompletní výsledková listina celostátního kola soutěže je k nahlédnutí zde.
Nadějnému motivovanému středoškolákovi přejeme, ať se mu jeho sny splní!
Koordinace Středoškolské odborné činnosti na MED MUNI probíhá za spolupráce s partnerskou institucí JCMM.
Kdo z vás rozšíří řady studentů, kteří vidí svou budoucnost ve zdravotnictví? Chceš pomáhat lidem a zajímáš se o lidské zdraví?
Zvažuješ medicínu? Přidej se k Juniorské akademii MED MUNI a objev, co tě čeká na cestě k lékařské fakultě!