VII. Den s medicínou: Záchrana života nanečisto pro středoškoláky
Středoškolští studenti se zájmem o medicínu si v prostorách Simulačního centra Lékařské fakulty MU (SIMU) uplynulou sobotu vyzkoušeli nácvik resuscitace i porod novorozence.
Dutina ústní, hltan, jícen, žaludek, tenké střevo, tlusté střevo, trávicí žlázy, konečník. Části trávicí soustavy jistě vyjmenovat umíte. Zajímá vás ale, jak vznikají nemoci trávicího traktu? Jak strava ovlivňuje náš život? Chcete studovat na MED MUNI? Pokud je vaše odpověď třikrát ano, pak zavítejte na prezenční celodenní akci Den s medicínou. Vyzkoušejte edukační prostředky, které při výuce používají studenti MED MUNI, a načerpejte informace o oborech a pracovištích Nutriční terapie, Dentální hygienistika, Zubní lékařství, Anatomický ústav a Chirurgická klinika.
Přestože nejen jídlem živ je člověk, potrava je v pomyslném středu našeho života. Ovlivňuje naše zdraví, naši konstituci a vzhled. Je původcem akné, celulitidy a velkého množství civilizačních chorob. Má vliv na energii, kterou během dne máme. Zodpovídá za emoční rozpoložení, ovlivňuje i kvalitu spánku a má tak na svědomí naši celkovou pohodu. Tvoří také velkou část našeho života. Kdybychom spočítali čas, který za celý život strávíme jezením, dostali bychom se na čtyři roky. Přičemž pokud se podíváme blíže na to, kolik času nám zabere trávení potravy, libujeme-li si v tučném masu, můžeme i denně trávit jídlo až 8 hodin. Ze všech potravin, které sníme, nám nejvíce zuby rozhlodají sladkosti, sladké limonády, víno, káva a kyselé potraviny jako jsou citróny a okurky. Volme tedy to, co jíme, uvážlivě a dělejme informovaná rozhodnutí. To, co sníme, se totiž propisuje celým naším bytím. Více o stravě z perspektivy anatomie trávení, nutričních hodnot stravy a efektu stravování na naše tělo, výzev, které předkládá dentální medicíně a o chirurgickém řešení onemocnění traktu, se dozvíte již 19.3. na bohunickém Kampuse!
19.března 8–15 hod
Výživu má mezi zdravotníky na starosti nutriční terapeut. Víte, kdo to je a jak pracuje? Jak dokáže ze stravy, která člověku škodí, udělat lék? Během akce nahlédnete do ambulance. Zjistíte, jak se měří složení těla pomocí bioimpedance a k čemu je to dobré. Lékaři vás zasvětí do zdravotnické prohlídky, během které je pacient vyšetřován. Jaké údaje nutriční terapeuti vyhodnocují? A co vše může edukovaná znalost technologické přípravy potravin a potravinových vlastností při léčbě pacienta ovlivnit? Odbornice pracující v nemocnici vás pak zasvětí do práce nutričního terapeuta na oddělení. Sami si pak budete moci vyzkoušet upravit stravu pro nemocného pacienta nebo ochutnáte sipping. Že nevíte, co to je? O to více se k nám můžete těšit!
Ještě než stravu spolknete je rozmělněna kousáním a třením mezi vašimi zuby. Pečujete o ně ale správně? Co přesně dělají vybrané potraviny se zuby a lze tomu předejít? Jak vzniká zubní kaz a jaký vliv má strava na formování zubního plaku? Je čištění zubů po každém jídle správné nebo příliš častým čištěním zuby poškozujete? To zjistíte na společném stanovišti oborů Dentální hygienistika a Zubní lékařství. Dozvíte se více o mechanickém čištění zubů a o výběru správného zubního kartáčku. Následně si vyzkoušíte barvení zubního plaku u studentů a budete trénovat nácvik správné techniky čištění na modelech.
Co se po pozření potravin děje v lidském těle? Na stanovišti Anatomický ústav se společně s doktorkou Karolínou Bretovou, podíváte blíže na anatomii zažívacího traktu. Prozkoumáte umístění jednotlivých částí v lidském těle, a to včetně zobrazení na MRI a CT snímcích. Vyzkoušíte si určit jednotlivé části zažívacího traktu. Ve výuce využijete moderní virtuální pitevní stůl (Anatomage). Anatomage je unikátní interaktivní výukové zařízení, které dovoluje prozkoumat ve vysokém rozlišení 3D anatomické snímky čtyř reálných lidských těl a nabízí přes 1000 patologických výukových příkladů.
Stravujeme-li se špatně, mohou nás postihnout stravovací onemocnění. Mezi známější onemocnění způsobené špatnými stravovacími návyky patří diabetes II. typu, obezita nebo zhoubné nádory. Právě stravování je rizikovým faktorem, který má vliv na vznik nádorů po celém těle. Operací takových zhoubných nádorů se zabývá onkologická chirurgie. Na stanovišti, které si pro vás připravili lékaři z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno, si za doprovodu komentovaného výkladu odborníků prohlédnete videozáznamy z operací nádorových onemocnění. V druhé části programu si poté sami vyzkoušíte jednoduché operační zákroky na simulátorech.
Kontrola registrace.
Aula u hlavního vchodu, 2. patro, červené dveře.
8:45–9:00 přesun na 1. stanoviště
9:50–10:05 přesun na 2. stanoviště
10:55–11:10 přesun na 3. stanoviště
12:45–13:00 přesun na 4. stanoviště
13:50–14:00 přesun na výchozí stanoviště
Aula u hlavního vchodu, 2. patro, červené dveře.
Pokud máte jakékoliv dotazy k akci, prosím kontaktujte nás na akademie@med.muni.cz.
Fotografie v článku jsou pořízeny v prostorách SIMU. Simulační centrum Masarykovy univerzity je spolufinancováno z Evropských strukturálních a investičních fondů.
Středoškolští studenti se zájmem o medicínu si v prostorách Simulačního centra Lékařské fakulty MU (SIMU) uplynulou sobotu vyzkoušeli nácvik resuscitace i porod novorozence.
Kdo z vás rozšíří řady studentů, kteří vidí svou budoucnost ve zdravotnictví? Chceš pomáhat lidem a zajímáš se o lidské zdraví?