Proč se přihlásit na kurz Jak na Anatotomii?

Paní doktorka Michaela Račanská, lektorka kurzu, odpovídá na nejčastější dotazy ke kurzu Jak na Anatomii - přípravka na prvák MED MUNI! Zajímá vás, co se v kurzu naučíte a jak bude probíhat? Kdo se může přihlásit a co si z kurzu odnese? Odpovědi najdete v článku!

9. 7. 2024

Paní doktorko, jaké je Vaše odborné pozadí v oblasti anatomie, mohla byste se našim čtenářům krátce představit?

Na anatomickém ústavu pracuji jako odborný asistent už od roku 2003. Vystudovala jsem obor antropologie se zaměřením na forenzní antropologii. Zaměřuji se na identifikaci kosterních pozůstatků, zejména určení věku podle zubů a kostí. Během studia antropologie jsem absolvovala výuku anatomie společně se studenty všeobecného a zubního lékařství. Zkoušku jsem skládala u prof. MUDr. Libora Páče. DrSc., tehdejšího přednosty ústavu. A co se děje nyní? Vyučuji semináře, praktická cvičení, pitevní cvičení pro studenty všeobecného lékařství českého i anglického studijního programu. Přednáším pro studenty zubního lékařství českého a anglického studijního programu. Během kurzu budu mít k ruce i ostatní kolegy, z nichž někteří jsou přímo absolventy studia všeobecného lékařství na naší fakultě.

Jaká konkrétní témata budou pokryta v jednotlivých lekcích kurzu?

Stručně představíme jednotlivé okruhy studia anatomie, aby účastníci získali představu o tom, co je v prvním ročníku i studia čeká, a měli i návod, jak ke studiu anatomie po nástupu na fakultu přistupovat. Usnadníme jim tak vstup do studia na lékařské fakultě a podpoříme smysluplnou a efektivní přípravu na jednotlivé hodiny. Nejprve se seznámíme se základními pojmy (projdeme si přehled základních anatomických termínů, rovin, směrů a základních struktur), poté se budeme zabývat pohybovým systémem. Této oblasti věnujeme asi třetinu kurzu. Nabídneme návod, jak postupovat při popisu kostí, kloubů a svalů. Každá hodina bude vždy doplněna i praktickou ukázkou, jak tento popis vypadá při reálných hodinách anatomie. Představíme i ideální postup, jak se dané struktury naši studenti musí naučit pro úspěšné složení zkoušky z anatomie. V další třetině se přesuneme k orgánovým systémům a nahlédneme i do tajů kardiovaskulárního systému. Poradíme, jak ke studiu jednotlivých systémů přistupovat a opět doplníme praktickou ukázkou popisu na reálných anatomických preparátech. Nevynecháme ani nervový systém. Krátce se zastavíme na pitevně (samozřejmě jen virtuálně, vzhledem k tomu, že se jedná o on-line kurz), kde si řekneme, co to je topografická anatomie. Na závěr si představíme anatomii v zobrazovacích technikách, kde budou moci účastníci částečně aplikovat znalosti nabyté v předchozích hodinách. Lekce plánujeme zakončit vědomostním kvízem!

Jaký je hlavní cíl kurzu Jak na Anatomii a jakým způsobem může pomoci studentům při přípravě na první ročník MED MUNI?

Díky kurzu nebudete na začátku studia ztrácet čas hledáním cesty, jak se v anatomii orientovat ani jak se ji učit a naučit. Budete mít představu o tom, co vás čeká a nemine. Nebudete se anatomii učit nazpaměť jako básničku, ale porozumíte jí. Položíte základy k tomu, jak se po úspěšném přijímacím řízení stát úspěšným studentem na LF MU v Brně. Díky deseti nabitým lekcím po 60 minutách budete o krok napřed v rámci studia anatomie. Anatomie je základem pro pochopení všech lékařských oborů. Bez znalosti anatomie nelze správně diagnostikovat, ani léčit.

Na jaké platformě kurz poběží a podporujete interaktivní výuku mezi studenty a lektory?

Výuka bude probíhat on-line prostřednictvím aplikace MS Teams. Účastníci zároveň budou mít přístup ke všem potřebným materiálům, lekcím i domácím úkolům. Budou mít k přístup k některým studijním materiálům, které studentům poskytujeme v rámci studia anatomie na naší fakultě. Doporučíme některé volně dostupné informační zdrojepostup, jak s nimi pracovat. Nevynecháme ani některé studijní materiály z oblasti latinské terminologie. A protože anatomie nemůže fungovat bez latinské terminologie, tak budeme také v úzkém kontaktu s dr. Kateřinou Pořízkovou, která v rámci Juniorské akademie MED MUNI již několik let vede jazykový kurz Lingua Anatomica. Díky této spolupráci tak studenti budou mít k dispozici i možnost hravého procvičování slovíček z anatomické terminologie. A pro nezasvěcené do latiny i základní vysvětlení, jak se termíny správně tvoří. Výuka je koncipována jako interaktivní! V hodinách budou využívány různé webové aplikace, které se u studentů těší velké oblibě.

Jaké jsou předpoklady pro účastníky kurzu? Potřebují předchozí znalosti z anatomie nebo mohou být začátečníky?

Nemusíte mít žádné předchozí znalosti z anatomie, výuka je vhodná pro studenty středních škol (cca minimálně 16+). Výhodou je základná znalost biologie i absolvování předmětu Latina na střední škole nebo kurzu Lingua Anatomica v rámci naší Juniorské akademie. Nic z toho ale není podmínkou.

Jakým způsobem bude hodnocena úspěšnost účastníků kurzu a budou jim poskytnuty certifikáty nebo jiné ocenění po jeho dokončení?

Podmínkou získání certifikátu potvrzující absolvování kurzu je 70% aktivní účast na on-line lekcích (takový účastník získá certifikát s formulací „absolvoval kurz“), pro úspěšné zakončení a zisk certifikátu se zněním „úspěšně absolvoval“ budeme kromě 70% aktivní účasti na on-line lekcích vyžadovat i minimálně 70 % splněných domácích úkolů a úspěšné splnění závěrečného vědomostního kvízu (70 % správných odpovědí). Certifikát všem pošleme elektronicky. Budete mít možnost se po skončení kurzu s námi setkat osobně, prohlédnout si prostory fakulty a navštívit naše Anatomické muzeum, a to s naším odborným výkladem. Absolvováním účastníci sice nezískají bonifikaci u přijímacího řízení, nicméně se může stát dokladem o jejich motivaci a odhodlání ke studiu, žádosti o stáž nebo jiných dalších oficialitách.

PŘIHLÁSIT SE NA KURZ