Načerpejte informace o onemocnění endometrióza přímo na Gynekologicko-porodnické klinice

Paní doktorka Eliška Gazárková připravila pro Juniorskou akademii praktický kurz v terénu na gynekologicko-porodnické klinice. Paní doktorka se tématu endometrióza věnuje mnoho let. O jaké onemocnění se jedná se dočtete v tomto článku. Osobní zkušenost s onemocněním Vám pak zprostředkují pacientky na akci Endomarch, 17.3., která je připravována pacientskou organizací Endotalks, na kterou bychom Vás tímto velmi rádi pozvali. Více zde.

14. 3. 2022

Bez popisku

„Na endometriózu můžeme vyslovit podezření již na základě pohovoru s pacientkou. Je často doprovázena typickými příznaky jako silně bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, potíže s vyprazdňováním. Charakteristický je cyklický výskyt příznaků, ale po čase se potíže stávají chronickými. Časté jsou také poruchy plodnosti.“

MUDr. Eliška Gazárková

 

Co je to endometrióza?

Endometrióza rozhodně není nejhorším gynekologickým onemocněním, není to onemocnění zhoubné, neohrožuje pacientku na životě, nicméně je to nemoc, která vážně poškozuje zdraví, a zhoršuje kvalitu života ve všech jeho aspektech, včetně intimního či psychického zdraví. V neposlední řadě vede endometrióza k neplodnosti u 25-30% pacientek.

Bez popisku

 Medailonek 

MUDr. Eliška Gazárková

Gynekologii se věnuji 5. rokem, studovala jsem na Masarykově univerzitě, po promoci jsem nastoupila na Gynekologicko-porodnickou kliniku FN Brno a MED MUNI a tam pracuji dosud.

Vědí lidé, co to endometrióza je?

Myslím si, že většina lidí endometriózu nezná, dokud nemají potíže, nezajímají se. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že řada žen slyší toto slovo poprvé až ode mě v ambulanci. Donedávna se jednalo o onemocnění, o kterém se moc nemluvilo, které se neřešilo, ale vnímám změnu, mluví se o ní víc a víc, a to je dobře.

Můžete nám o onemocnění prozradit více?

Endometrióza je hormonálně závislé onemocnění, jedná se o přítomnost funkční endometriální tkáně (endometrium = výstelka dutiny děložní) mimo děložní dutinu, nejčastěji na orgánech malé pánve. Vytváří zde ložiska, která podléhají změnám v průběhu menstruačního cyklu stejně jako endometrium v děloze, v důsledku toho dochází ke vzniku aseptického zánětu a bolestivým srůstům. Postihuje ženy v reprodukčním věku, maximum výskytu je mezi 30-40 lety.

Vznik endometriózy není dosud objasněn, existuje řada teorií, ale příčina bude jistě multifaktoriální, ovlivněna mimo jiné imunologicky a geneticky.

Jak ji můžeme poznat?

Na endometriózu můžeme vyslovit podezření již na základě pohovoru s pacientkou. Je často doprovázena typickými příznaky jako silně bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, potíže s vyprazdňováním. Charakteristický je cyklický výskyt příznaků, ale po čase se potíže stávají chronickými. Časté jsou také poruchy plodnosti. Jsou i pacientky asymptomatické, pak je diagnostika endometriózy čistě v rukou gynekologa a stojí na pečlivém vyšetření. První informaci nám poskytne fyzikální vyšetření pacientky, ale nejvýznamnějším diagnostickým nástrojem je jednoznačně ultrazvuk. Existují jisté přímé i nepřímé ultrazvukové známky, na základě kterých je možné toto onemocnění odhalit, citlivost a přesnost ultrazvuku je zvláště v rukou experta velmi vysoká. Alternativou je vyšetření magnetickou rezonancí.

Je možné endometriózu léčit? 

Endometriózu je možné léčit, ale bohužel ji nedokážeme vyléčit a pacientku endometriózy zcela zbavit. Můžeme nabídnout hormonální a chirurgickou terapii, případně jejich kombinaci, cílem léčby je vždy zmírnění symptomů, zabránění poškození orgánů a zachování nebo obnovení plodnosti. Terapeutický přístup by měl být vždy multioborový, kromě gynekologa se podílí fyzioterapeut, psycholog, urolog, chirurg, a své místo zde má jistě i alternativní medicína a přírodní léčba.

Proč je podle Vás důležité šířit osvětu o této nemoci?

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění. Udává se, že postihuje zhruba každou desátou ženu, jiné zdroje uvádí prevalenci až 15 %, ve skutečnosti však může být toto číslo ještě vyšší a do budoucna se dá očekávat, že dále poroste.  I přes tak častý výskyt endometriózy je to stále onemocnění, na které se nemyslí. Stanovení správné diagnózy tak může trvat řadu let, po které pacientka trpí zhoršujícími se obtížemi a prohlubuje se poškození orgánů.  Osvěta je tedy jednoznačně nutná jak mezi odborníky, tak mezi laiky.

Kde se můžeme dozvědět více?

Pacientky s endometriózou by měly být pravidelně sledovány ve specializované ambulanci pro endometriózu, kde se setkají se specialistou, který je schopný poskytnout všechny důležité informace. Sama ale vždy pacientkám doporučuji, aby se nad problémem ještě jednou v klidu doma zamyslely, prostudovaly si informace o endometrióze, kterých je na internetu dostatek, doporučuji obrátit se například na internetové stránky odborných společností, či center pro léčbu endometriózy. Mají pak možnost onemocnění lépe pochopit, podílet se na návrhu terapie a vybrat si nejvhodnější cestu. S kolegy aktuálně pracujeme na spuštění nových internetových stránek našeho centra reprodukční medicíny, jejichž součástí budou samozřejmě nejaktuálnější informace o endometrióze. Dalším místem kam se obrátit je pacientská organizace Edotalks, kde mají mimo jiné pacientky možnost získat podporu od žen, které potkal podobný osud, sdílet svoje zážitky a zkušenosti. Organizace je letos opět zapojena do projektu Endomarch – jedná se o celosvětovou roadshow, jejímž cílem je vzbudit pozornost laické i odborné veřejnosti.

Co na akci Endomarch diváky čeká, proč do Scaly zavítat?

Akce probíhá v březnu Praze a Brně, součástí jsou výstavy, přednášky, workshopy a panelové diskuze s odborníky i samotnými pacientkami. Do projektu jsou zapojeni mimo jiné i lékaři naší kliniky, ve čtvrtek se mohou zájemci potkat v kině Scala například s přednostou GPK doc. Weinbergerem a v pátek dopoledne uvede MUDr. Karel Crha přednášku o endometrióze v Univerzitním kampusu MUNI.

Vy jste pro Juniorskou akademii LF MU připravila k tomuto onemocnění kurz na klinice. O čem bude?

V rámci Juniorské akademie LF MU uvedu kurz právě na téma endometrióza, cílem bude informovat mladé lidi o tomto onemocnění, vysvětlit jim podstatu nemoci, popsat příznaky, vysvětlit možnosti diagnostiky a léčby. Kurz bude určen primárně pro studenty se zájmem o zdravotnictví nebo přímo gynekologii, nicméně vítáni jsou všichni, které toto téma osloví. Studenty, které problematika a obor gynekologie zaujme, poté rádi přivítáme na lékařské fakultě a v programu STARTGYN, který na GPK běží třetím rokem. Jedná se o praxi pro mediky vyšších ročníků, která je založena na individuálním přístupu – jeden medik provází jednoho lékaře, poznává provoz kliniky, podílí se na péči o pacientky, připravuje se na nástup na gynekologické pracoviště.

Bez popisku

Registrovat se ke kurzu můžete zde.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info