Jak probíhal FAST RUN MUNI 2024?

Letošní první ročník FAST RUN MUNI byla opravdu jízda! Na akci se sjeli žáci z desítek středních škol, aby zabojovali v soutěži, kde hrála roli nejen rychlost, ale i vědomosti. Na běžecké trase dlouhé přes 2 km čekalo soutěžící 6 interaktivních stanovišť, na kterých ověřili své znalosti při záchraně lidského života. Součástí byl bohatý doprovodný program a objednané krásné počasí!

10. 6. 2024

V této podobě měla premiéru akce FAST RUN MUNI, na které se utkaly týmy středních škol v běžeckém i vědomostním souboji. Akce se konala v areálu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Název FAST RUN vznikl proto, aby celá událost rozšířila povědomí o mozkové mrtvici. Zkratka pochází ze spojení BE FAST: Balance – poruchy rovnováhy, Eyes – poruchy zraku, Face – pokleslý koutek, Arms – brnění končetiny, Speech – poruchy řeči, Time – čas rozhoduje.

K oslavě 105. výročí Masarykovy univerzity se také zúčastnilo bezmála 105 závodníků z 23 středních škol! Jedna škola mohla vyslat až dva týmy po 3 studentech společně s jedním pedagogem. Trasa běhu byla dlouhá přes 2 km a provedla běžce areálem kampusu MED MUNI. Po cestě čekalo 6 interaktivních stanovišť, na kterých si běžci vyzkoušeli realistické situace s živými herci, ve kterých šlo o záchranu života. Pomáhali při zdravotních potížích, jako jsou mrtvice, hypoglykémie, epilepsie, infarkt, panická ataka nebo zlomenina. Týmy měly za úkol správně vyřešit krizové situace a zachránit tak život pacienta. Témata všech stanovišť měla jasný pojící prvek: „stalo se na Kampusu během zkouškového“. Body sbíraly skupiny jak za správná řešení úkolů, tak za čas, který strávily během na trati.

Celým doprovodným programem provázel usměvavý moderátor, který na podiu přivítal doc. Joukala, přednostu Anatomického ústavuprof. Brichtovou, proděkanku pro záležitosti studentů a vnější vztahy Lékařské fakulty. Rozhovor vedl také se studentkou prvního ročníku Karolínou Jeřábkovou, úspěšnou SOČkačkou. Vyzpovídal i Elišku Novákovou, zástupkyni organizace ActFast, která se ve svém blogu holkashandicapem věnuje svému životnímu příběhu po prodělání mozkové mrtvice. Poděkování směřovalo i partnerovi akce, organizaci Nzip. Během dne také návštěvníkům rozhýbala těla skupinka studentů Sportovní fakulty MU s několika rozcvičkami a skupinovým tancem.

Návštěvníci mohli nahlédnout na stánek Juniorské akademie MED MUNI, organizace ActFastu, která šíří osvětu o mozkové mrtvici a také ke studentkám Nutriční terapie z MED MUNI, které ochotně radily zúčastněným se správným jídelníčkem a životním stylem. V průběhu dne se otevřelo návštěvníkům Anatomické muzeum, do kterého mohli nahlédnout ve 3 exkurzích. Velké lákadlo byla také reálná sanitka jejíž vybavení záchranáři ukazovali žákům, nebo realisticky vyhlížející figuríny, na kterých zástupci spolku IFMSA umožnili studentům vyzkoušet si resuscitaci.

A kdo vlastně vyhrál?

Vítězem běhu se stal tým Mammalia z Gymnázia Šlapanice ve složení: Zuzana Machů, Monika Trundová a Lukáš Odstrčil. Na druhém místě se umístil tým Leo z GPOA Znojmo složený ze závodníků: Lucie Poláková, Erik Nesnídal a Ondřej Kaliský. Bronz vzali studenti Gymnázia Křenová s týmovým jménem Křeni ve složení: Eliška Pokorná, Aneta Stračárová a Klára Gebhardtová. Akce pod záštitou Juniorské akademie MED MUNI byla realizována za finanční podpory KoMUNItního Fondu Masarykovy univerzity. Celý den se nesl ve zdravém soutěžním duchu a dobré náladě. Srdečně gratulujeme všem výherním týmům i každému, kdo si s námi přišel den jednoduše užít.

Výsledková listina