Den s medicínou obrazem

Složit z kostí člověka, zastavit krvácení, vést porod, změřit rychlost pohybu oka nebo zachránit život. To už umí návštěvníci Dne s medicínou, kteří v sobotu ovládli kampus.

2. 12. 2021

Bez popisku
Bez popisku

Nápis Masarykova univerzita zasazený na štítu fakulty v rudém poli fontem z dílny umělce Marka Pistory skrývající v sobě nejen odkaz na funkcionalistickou minulost města Brna, ale také jest symbolem demokratické rovnosti, se ještě topil v mlze, když se před vstupem na Lékařskou fakultu začal shromažďovat hlouček studentů. Neohroženě překonali první překážku, kterou bylo náledí na chodnících, a zodpovědně dodržujíc ústní a nosní krytí, čekali u vchodu, co jim Den s medicínou přinese. Zašijí dnes krvavou ránu? Zkusí si laparoskopický trenažér? Otázky visely ve vzduchu a protrhávaly teplý opar, kterým se studenti obtiskli na skleněné průčelí budovy.

Příhodně, po vzoru mitózy, se ze čtyř studentů stalo osm a z nich zase šestnáct. Čas se chýlil k zásadními okamžiku: vpuštění. Na pět desítek odvážlivců disponujícími po kapsách a v mobilních zařízeních potvrzením o O-N-T bylo vpuštěno do budovy. Uvítací četa nekompromisně kontrolujíc O-N-T potvrzení odměnila příchozí taštičkou s poctivou náloží informačních prospektů laskavě poskytnutých studijním oddělením, plánem dne a sladkým překvapením na dně. Barevné puntíky na taškách studenty nejen zdobily, ale potajmu i rozřadily do skupin, které určily jejich dnešní osud (rozuměj - pořadí v jakém stanoviště navštíví).

Bez popisku

Na uvítací ceremonii pořádané v aule byly studentům rozesetým od sebe v minimální vzdálenosti křídel orla skalního představeny kurzy Juniorské akademie, možnosti zapojení do výzkumu a nabídnuta pomoc vedení při psaní prací SOČ. Návštěvníci si mohli vybrat nejen z nabídky prezentovaných studijních oborů, ale také čtyř typů pečených závinů.

Více o pracích SOČ Aktuální nabídka kurzů

Bez popisku

První rozstřel na stanoviště nastal po půl desáté. Na cestě do konečné stanice „Už se stali jedněmi z nás“ se tyčilo pět zastávek: Anatomický ústav, SIMU, Porodní asistence, Zdravotnické záchranářství a Fyziologický ústav. Na stanovištích již přešlapovali průvodčí, představitelé daných oborů, a jejich entuziastičtí pomocníci připraveni zkapalnit své nadšení z univerzity a univerzitního života a v čistých sklenicích to předestřít před zájemce o studium na jejich Alma mater.

Úkolu představit obor v šibeničním časovém limitu padesáti minut se zhostilo každé stanoviště po svém. Účastníci tak mohli vidět pestrou škálu aktivit od skládání člověka z kostí, měření rychlosti oka až po rychlý zásah při akutním krvácení. Odpočítávání započalo a první stanoviště za sebou zavřelo dveře.

Bez popisku

Fyziologický ústav

Stanoviště

Měření

Téma

Změřit tlak

Úkol

„Sedněte si k počítačům, zkusíme, jaké máte reflexy,“ zaznělo po poučení o bezpečnosti na stanovišti Fyziologický ústav. „Uslyšíte-li zvuk, stiskněte enter, stroj vyhodnotí reakční dobu.“ Přestože na počítačích tráví naše generace mnoho času, úkol to není úplně nejsnazší. Na obrazovce se začnou objevovat obrazce, nyní tedy studenti zjišťují, jak jim slouží oči. Z druhé místnosti sem proniká pípání. Když nakoukneme přes pootevřené dveře, vidíme studenty shromážděné dokola kolem stroje měřící tlak. „Zvedněte ruku, vidíte, malé vychýlení. A teď odečtěte 100-7-17. To už je výraznější.“ Teď už návštěvníci vidí, že stres skutečně výrazně ovlivňuje dění v jejich těle. Úžasné, co o nás prozradí moderní přístroje. V další části se studenti sami učí si tlak změřit. Mohou přes tlukot svého srdce dobře rozpoznat puls kolegů? Je tu toho ještě mnoho, ale neprozrazujme. Kdo byl, ví, kdo nebyl, bude mít na co se těšit v lednu. 😊

Více informací o Fyziologickém ústavu:

Fyziologický ústav patří mezi nejstarší teoretická pracoviště Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Byl založen již v roce 1919 klíčovou osobností Lékařské fakulty MU, významným vědcem, prof. Edwardem Babákem. Pracovníci Fyziologického ústavu zajišťují teoretickou i praktickou výuku pro české i zahraniční studenty programů Všeobecné lékařství a Zubní lékařství a teoretickou i praktickou výuku pro bakalářské studijní programy. V současné době na ústavu působí pět výzkumných pracovních skupin, které se specializují na experimentální kardiologii, neinvazivní kardiologii, buněčnou elektrofyziologii, buněčnou fyziologii a core facilities s unikátním technologickým zázemím pro aplikační účely v medicínském či biologickém výzkumu.

Více o nabídce studijních programů, které mají výuku na pracovišti Fyzikálního ústavu naleznete zde.

Bez popisku

Anatomický ústav

Stanoviště

Lidská anatomie

Téma

Složit z kostí člověka

Úkol

Dvoufázový úkol čekal na stanovišti v anatomickém muzeu profesora Karla Žlábka. Návštěvníci měli za úkol složit kostru člověka. Aby to ale neměli tak lehké, některé kosti chyběly. Aby je získali, museli plnit různé úkoly, jejichž zadání bylo poschováváno na sloupech tyčících se na chodbě ústavu. Pokud by ústavem v tuto chvíli někdo procházel, musel by pohled na návštěvníky přeříkávající z paměti básničky, dělající artistické kousky na jedné noze, zavinující se v dece a přenášející kosti z archivu do pracovny, budit mnoho otázek. Je ale sobota a my jsme tu sami. Pod odborným vedením paní doktorky Bretové a paní doktorky Dzetkuličové tak mohou studenti touto interaktivní formou procvičit anatomii lidského těla a na chvíli si vyzkoušet, jaké to je být studentem anatomie.

Více informací o Anatomickém ústavu:

Anatomický ústav Masarykovy Univerzity v Brně byl založen v roce 1919. Prvním přednostou se stal prof. Otomar Völker. Po celou dobu existence byl ústav umístěn v ne zcela vyhovujících prostorách. V září roku 2001 byl otevřen nový, moderní ústav, který svou koncepcí a vybavením plně odpovídá požadavkům třetího tisíciletí. Nový Anatomický ústav byl první stavbou nově budovaného kampusu Masarykovy univerzity v městské části Bohunice. V současné době disponuje Anatomický ústav třemi plně vybavenými pitevnami s nejmodernější audiovizuální technikou a pěti seminárními místnostmi. Nedílnou součást ústavu představuje Anatomické muzeum prof. Karla Žlábka. Ústav aktuálně zajišťuje teoretickou i praktickou výuku anatomie pro české i zahraniční studenty programů Všeobecné lékařství, Zubní lékařství a Fyzioterapie a teoretickou výuku pro programy bakalářské.

Zdroj: Webové stránky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Více informací o pracovišti Anatomický ústav naleznete zde.

Bez popisku

Zdravotnické záchranářství

Stanoviště

Záchrana života

Téma

Zastavení krvácení

Úkol

Když vyjdeme po kovovém schodišti o patro výš a obkroužíme kyslík produkující ostrůvek s flórou, dostaneme se na hlavní chodbu. Odtud je to přesně 214 průměrně dlouhých lidských kroků k výtahu, který nás vyveze do třetího patra na stanoviště Zdravovědy. Za prvními dveřmi sídlí skupinka Zdravotnického záchranářství. Nahlédnu dovnitř a vidím cosi, co připomíná místo činu. Uprostřed koberce leží figurant s krvácivým zraněním a okolo něho jsou obsypáni návštěvníci bedlivě sledující situaci a naslouchajíc pokynům lektora jsou připraveni okamžitě zasáhnout. Vzájemnou kooperací, nepanikařením a rozhodnými kroky je zachráněn lidský život. Místnost je plna zdravotnického zařízení, tomu všemu dominuje ohromný batoh, ve kterém je velká spousta pomůcek pro záchranu lidského života. Také mnoho obvazů a dlah. Studenti si zkoušejí vázací techniky. "Pořádně to utáhni," slyším ze všech koutů. "Jak rád říkám," ukončí program pan magistr Pospíšil, "každé krvácení jednou přestane. A záleží jen na vás, z jakého důvodu to bude."

Více o studijním programu Zdravotnické záchranářství:

Studijní program Zdravotnické záchranářství připravuje profesionály pro práci nejen u zdravotnické záchranné služby, ale i u dalších složek integrovaného záchranného systému a vedle toho i pro práci ve zdravotnických zařízeních na odděleních intenzivní péče, resuscitační péče a urgentního příjmu. Pokud se rozhodnete program studovat, budete schopni u pacienta identifikovat jeho zdravotní problémy, zvážit jejich naléhavost, zajistit si jej na dobu transportu a předat jej kolegům na urgentním příjmu ve zdravotnickém zařízení. Vedle této náročné zdravotnické činnosti budete umět ovládat složitou zdravotnickou techniku tak, aby pro Vás i pacienta byla oporou při snaze o zachování zdraví či života. Mezi základní požadavky na osobnost záchranáře je zahrnována znalost, zkušenost, zručnost, rychlost a rozhodnost.

Zdroj: Nabídka studia na webu Masarykovy univerzity

Více o oboru Zdravotnický záchranář naleznete zde.

Porodní asistence

Stanoviště

Systém péče o matku a dítě

Téma

Vést porod

Úkol

Na stanovišti porodní asistence to žije, zatímco vpředu je studentům vysvětlováno samovyšetření prsu, při kterém si mohou zkusit sami nahmatat nález na modelu, v zadní části se rodí. Ano, slyšíte dobře! Porodní asistentky učí návštěvníky vést porod a vedou jejich prsty tím správným směrem. Porodu se nebojí ani mužské osazenstvo, které si sem tam zkouší porodit dokonce dvakrát. Formou pomůcek je tak možné proniknout do systému péče o ženu a dítě v těhotenství, před a během porodu a porozumět gynekologické prevenci. Modely jsou reálné a tak je leckteré oko dojato, když je na svět přivedeno modelové dítě. Místností se line hřmotný potlesk. Dokáží návštěvníci také bezchybně zavázat šátek? To zjistíme každou chvílí.

Více o studijním programu Porodní asistence:

V praxi budete poskytovat své odborné služby především ženám v těhotenství, během porodu a v šestinedělí. Ve své péči budete mít nejenom matku, ale i novorozence. Nabytá odbornost vám umožní kvalifikovaně a samostatně pečovat o zdraví žen a jejich novorozených dětí, včetně podpory láskyplné vazby matky s dítětem a kojení. Kompetence porodní asistentky zahrnují zejména oblast reprodukčního zdraví a podpory fyziologických procesů ženského těla, ale také řešení různých komplikovaných stavů v oblasti porodnictví a gynekologie, v tomto případě již v součinnosti s lékařem. Při výkonu profese po vás bude vyžadována kooperativní komunikace s klientkou a její rodinou a poskytování respektující individualizované péče. Důležitá je i týmová práce v případě zjištěných poruch zdraví či patologií. Důraz je kladen na dodržování etických zásad, na postupy různých stupňů prevence, se zvláštním zřetelem na primární prevenci a edukaci ženy a její rodiny ve všech fázích jejího života, zejména v oblasti reprodukčního zdraví.

Zdroj: Nabídka studia na webu Masarykovy univerzity

Více o Porodní asistenci naleznete zde.

Bez popisku

Fotografie byla pořízena v prostorách SIMU. Simulační centrum Masarykovy univerzity je spolufinancováno z Evropských strukturálních a investičních fondů.

SIMU

Stanoviště

Praktická výuka za pomocí nejmodernější techniky

Téma

Zprůchodnění dýchacích cest za pomocí Laryngoskopu

Úkol

Simulační centrum je jako bonboniéra, je tu toho tolik, že je těžké zvolit jen jednu místnost a jen jeden přístroj. Člověk by si chtěl prohlédnout vše a vše si vyzkoušet. Začínáme tedy prohlídkou centra a jdeme na urgentní příjem, kterým nás provádí paní magistra Divišová. Společně prozkoumáváme sály, JIP, standard a velín u jednotky intenzivní péče. Studenti jsou ohromeni technikou a nadšení ještě stoupá, když zjistí, že si mohou na přístroje i sáhnout a vyzkoušet si nějaký zákrok. Vyšetřují sono břicha, ovládají laparoskopický trenažér, prohlížejí si inkubátor a CT. Při zajištění dýchacích cest se učí ovládat Laryngoskop. Je tu toho tolik, že se to zkrátka nedá za 50 minut stihnout!

Více o Simulačním centru:

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je nejmodernějším simulačním centrem ve střední Evropě. Je vybaveno podobně jako reálná nemocnice. Na střeše má heliport, v nemocničním patře operační sály, jednotky intenzivní péče, zdravotnickou techniku a simulátory. O tom ale SIMU není. SIMU je především o možnostech, jak si vyzkoušet a zažít všechny lékařské postupy na vlastní kůži. Od těch jednodušších až po ty nejsložitější. Jen tady si můžete vše natrénovat, aniž byste ohrozili život pacienta. SIMU je místem, kde není hříchem udělat chybu, ale naopak hříchem je z chyby se nepoučit.

Zdroj: Webové stránky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Více o SIMU naleznete zde.

Bez popisku

Více o akci Den s medicínou

Speciální poděkování za přípravu programu:

MUDr. Zuzana Nováková, Ph.D.
odborná asistentka – Fyziologický ústav

RNDr. Miriam Nývltová Fišáková, Ph.D.
odborná asistentka – Fyziologický ústav

Mgr. Michal Pospíšil
odborný asistent – Ústav zdravotnických věd

PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.
odborná asistentka – Ústav zdravotnických věd

Mgr. Lenka Veselá
asistentka – Ústav zdravotnických věd

Mgr. Lenka Divišová
zástupkyně vedoucího pracoviště – Simulační centrum

Veronika Dzetkuličová, MSc., Ph.D.
odborná asistentka – Anatomický ústav

MUDr. Karolína Bretová
asistentka – Anatomický ústav


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info