VII. Den s medicínou: Záchrana života nanečisto pro středoškoláky
Středoškolští studenti se zájmem o medicínu si v prostorách Simulačního centra Lékařské fakulty MU (SIMU) uplynulou sobotu vyzkoušeli nácvik resuscitace i porod novorozence.
Proč jsem zvolila psaní na MED MUNI?
O čem jsem psala?
K čemu mě v laboratořích pustili a co jsem si mohla vyzkoušet?
A k čemu mi to bylo?
„Já jsem si vyzkoušela práci s fluorescenčním mikroskopem, s laboratorními zvířaty nebo vyhodnocování těch imunofluorescenčních snímků, k tomu vás rozhodně nikdo na střední škole nepustí.“
Andrea Dobrovolná
doc. MUDr. Marek Joukal, Ph.D.
Anatomický ústav
Studium prostupnosti mozkových bariér po subarachnoidálním krvácení
Subarachnoidální krvácení patří mezi cévní mozkové příhody. Vzniká při ruptuře aneuryzmatu mozkové tepny s vysokou mortalitou a morbiditou. Přítomnost krve v subarachnoidálním prostoru a postupné odbourání krevních elementů může přispívat k změně prostupnosti mozkových bariér pro molekuly. Naše experimenty budou zaměřeny na dynamiku prostupnosti značených molekul skrze mozkové bariéry po indukci subarachnoidálního krvácení. Zároveň budou využity metody imunohistochemické detekce markerů poškození bariér centrální nervové soustavy. Získané výsledky napomohou k pochopení rozvoje a ovlivnění zvýšeného nitrolebního tlaku po subarachnoidálním krvácení, stejně jako změně farmakokinetiky léčiv.
SOČ je práce, kterou píše student střední školy na nějaké odborné téma pod vedením často akademika nebo nějakého odborného pracovníka na nějakém odborném pracovišti. Já jsem se rozhodla psát SOČku právě na základě doporučení mojí vyučující biologie ze střední školy. A rozhodla jsem se ji psát na MED MUNI, protože jsem vždycky chtěla studovat medicínu tady v Brně. Díky SOČce jsem dostala možnost seznámit se s prostředím fakulty tak nějak blíž.
Že ozvat se nám můžete i sami? Napište na kontakt akademie@med.muni.cz a my vám se vším pomůžeme.
Kontakt na svého vedoucího práce jsem dostala přímo od mojí vyučující ze střední školy. Na základě toho kontaktu jsem si pak s panem docentem Joukalem domluvila schůzku. Kde on přišel s návrhem tématu, já přišla s nějakými nápady, a dali jsme to dohromady. Celou tu dobu psaní práce mi byl velkou podporou. Hrozně mi pomohl se vším, protože jsem třeba nevěděla, jak správně psát nebo kde hledat informace. A celou dobu mi pomáhal a vlastně mě v tom nenechal. Což bylo hrozně fajn.
Napište nám na akademie.med@muni.cz
Nejtěžší asi určitě byly začátky, kdy ta problematika je obsáhlá a složitá pro studenta střední školy. Takže ze začátku mi trvalo, než jsem se v tom naučila chodit. Ale po čase, jak se to člověk naučí, tak mu to začne dávat větší smysl a začne ho to hrozně bavit.
Vlastně díky SOČce a díky bodové bonifikaci, kterou jsem dostala za její úspěšné řešení (a později i díky průměru) jsem se dostala na LF MU do Brna bez přijímaček. Což mi hodně ulehčilo potom ten čtvrťák na gymplu. A vlastně i díky SOČce se teď lépe orientuju v tom, jak to na fakultě funguje. Mám také více informací o akademickém psaní a nebo o informacích, které se týkají nervové soustavy.
O bonifikaci naleznete více informací zde.
V současnosti se soustředím na to, abych co nejlépe zvládla prvák, který není úplně jednoduchý. Je to jiný systém než byl doteď na škole. Ale do budoucna bych o výzkumu ráda přemýšlela. Už jsme se bavili i o nějaké návazné práci právě na moji SOČku a určitě do budoucna bych ráda pokračovala.
To studium tady v prváku je náročné, ale rozhodně se to nějak dá zvládnout a baví mě to.
více o životě na LF MU naleznete zde.
Pokud byste o SOČce uvažovali, tak do toho rozhodně běžte! Vůbec se toho nebojte. Hrozně moc vám to dá. Vyzkoušíte si věci, které na střední byste určitě neměli možnost. Já třeba jsem si vyzkoušela práci s fluorescenčním mikroskopem, s laboratorními zvířaty nebo vyhodnocování těch imunofluorescenčních snímků. K tomu vás rozhodně nikdo na střední škole nepustí. Poznáte spoustu nových lidí a nových míst. A rozhodně to vyzkoušejte. Je to strašně super.
Středoškolští studenti se zájmem o medicínu si v prostorách Simulačního centra Lékařské fakulty MU (SIMU) uplynulou sobotu vyzkoušeli nácvik resuscitace i porod novorozence.
Kdo z vás rozšíří řady studentů, kteří vidí svou budoucnost ve zdravotnictví? Chceš pomáhat lidem a zajímáš se o lidské zdraví?