Akutní stavy na standardním oddělení a ambulanci
Kurz je zaměřen na problematiku akutních stavů na standardních odděleních a v ambulancích.
Na jaře tohoto roku uplynuly už dva roky od zahájení výuky našeho lektorského ABCD kurzu. Na základě zpětné vazby od účastníků a zkušeností, které jsme postupně získali, jsme se rozhodli rozšířit naši nabídku lektorských kurzů v SIMU.
Abychom zodpověděli nejčastější dotazy ohledně nově nabízených kurzů, rádi bychom vám je nyní představili.
1. Kurz Basic Principles of Simulation-based Education (BPSBE)
Tento kurz je úvodem do simulační medicíny a instructional designu, tedy do tvorby simulačních scénářů. Jeho cílem je seznámit účastníky se specifiky a pravidly výuky pomocí simulací. Během kurzu si účastníci pod vedením lektorů vyzkouší tvorbu simulačního scénáře krok za krokem, následně scénář zkusí lektorovat a rozebrat postup účastníků v debriefingu.
Jedná se o tzv. blended kurz, kdy kombinujeme e-learning a domácí přípravu s jednodenním prezenčním setkání v SIMU.
2. Adult learning and Basic Course of Debriefing (ABCD)
Tento kurz rozvíjí dále dovednosti lektorů simulací. Věnujeme se v rámci něj základům teorie výuky dospělých a jejich aplikaci v simulační medicíně, nastavení bezpečného prostředí, facilitaci a debriefingu. Předpokladem je, že účastník dokáže připravit simulační scénář a dokáže ho lektorovat.
Jedná se o tzv. blended kurz, kdy kombinujeme e-learning a domácí přípravu s jednodenním prezenčním setkání v SIMU.
Pro účast na tomto kurzu je nutné mít absolvovaný kurz Basic Principles of Simulation-based Education. Doporučujeme kurz absolvovat až s odstupem min. 1 semestru nebo 6 měsíců od kurzu Basic Principles of Simulation-based Education.
3. Advanced Course of Debriefing and Communication (ACDC)
V rámci tohoto kurzu se soustředíme na další prohlubování lektorských dovedností. Cílem tohoto kurzu je mimo jiné sdílení zkušeností mezi lektory. V rámci připravených aktivit trénujeme debriefing netechnických dovedností, postojů a chování účastníků simulací. Věnujeme se co-debriefingu. Pro účastníky jsou připraveny aktivity vedoucí k sebereflexi vlastního debriefingu a tréninku poskytování feedbacku svým kolegům.
Jedná se o tzv. blended kurz, kdy kombinujeme e-learning a domácí přípravu s jednodenním prezenčním setkání v SIMU.
Pro účast na tomto kurzu je nutné mít absolvovaný Adult learning and Basic Course of Debriefing. Doporučujeme tento kurz absolvovat až v odstupu min. 1 roku od ABCD kurzu.
Proč doporučujeme absolvovat kurzy v časovém odstupu?
Každý kurz je zaměřen na jiné spektrum lektorských dovedností – od základních po pokročilejší. Aby si účastník odnesl z našich kurzů maximum, je vhodné, aby mezi jednotlivými kurzy měl prostor nově naučené znalosti a dovednosti aplikovat a vyzkoušet ve vlastní lektorské praxi. Jinými slovy, aby mezi kurzy lektoroval nějaké simulace, v nichž může v praxi vyzkoušet dovednosti z kurzů. Ze svých zkušeností může vycházet při přípravě na další level kurzu, kde se s nimi dále snažíme v rámci jednotlivých aktivit pracovat.
Lektorské dovednosti nejsou lektorovo předem dané, ale musíme se je postupně naučit stejně jako kterékoliv jiné, které souvisí s poskytováním zdravotní péče, proto se v SIMU snažíme neustále rozšiřovat možnosti, jak tuto oblast dále rozvíjet.
Jak se náplň kurzů liší?
Kurz je zaměřen na problematiku akutních stavů na standardních odděleních a v ambulancích.
Lékaři Kliniky dětských infekčních nemocí se 7. února zúčastnili kurzu Základy ultrazvuku u dětí na SIMU. Výukou je provázel zkušený tým lektorů spolu s dobrovolníky – dětmi všech věkových kategorií, od nejmenších miminek až po adolescenty.