SIMU na Kritických stavech v porodnictví v Praze
V pátek 13.12.2024 se v historické budově Národního muzea v Praze konaly prakticky zaměřené simulační workshopy, přičemž jeden z nich připravil tříčlenný tým lektorů ze SIMU LF MU.
Projekt Chirurgické šití vznikl jako studentská iniciativa, která si kladla za cíl naučit budoucí lékaře základní chirurgické techniky. Po jeho zániku během pandemie se skupina studentek rozhodla vášnivě projekt obnovit a rozšířit. Dnes tvoří sérii několika workshopů a kurzy jsou akreditovány jako volitelný předmět pro studenty všeobecného lékařství na LF MU. Kurzy kombinují praktické dovednosti s inovativními metodami učení. Výuka probíhá v Simulačním centru LF MU.
Projekt Chirurgické šití vznikl původně jako aktivita organizovaná studenty v rámci International Federation of Medical Students Associations (IFMSA). Původní kurzy se zaměřovaly na nácvik základních chirurgických stehů na neoprenech a prasečích nožách. Kvůli pandemii covidu-19 projekt zanikl, ale na podzim roku 2022 se studentky Radka Syrová a Karolína Brňáková rozhodly jeho myšlenku oživit. Nejenže obnovily půdvodní koncept, ale přidaly do něj řadu inovací a rozšířily jeho dosah. Přináší inovativní způsob výuky prostřednictvím simulované operativy. Jde o místo, kde studenti mohou zúročit bohaté teoretické znalosti a zároveň jsou lektoři - pregraduální studenti - podporováni v pedagogické činnosti. Díky těmto aktivitám dochází k rozvoji lokálních i mezinárodních spoluprací a k zatraktivnění chirurgických oborů. Současně podporuje zájemce o studium všeobecného a zubního lékařství na LF MU, jelikož pořádá i začátečnické kurzy v rámci středoškolské konference CzecHopes.
Díky jejich úspěšnému návratu projekt získal pevnou strukturu a stal se uceleným vzdělávacím programem. Příkladem je série workshopů, které zahrnují kurzy pro začátečníky i pokročilé, včetně specializací, jako je cévní a plastická chirurgie, laparoskopie a nově i mikrochirurgie.
Studentky společně sestavily lektorský tým, oslovily klinická pracoviště k zajištění odborné garance a spustily spolupráci se SIMU, kde probíhá praktická výuka. Zajistily simulátory, šicí materiály a propracovaly teoretické i praktické lekce. Na jaře roku 2024 převzala koordinaci projektu Radka Syrová, která program dále rozšířila o kurzy mikrochirurgie, zapůjčila binokulární lupy, zajistila nákup nových mikrochirurgických nástrojů a školení lektorského týmu.
„Chirurgické šití je dovednost, kterou je potřeba procvičovat a projekt Chirurgické šití je možnost, jak být s touto dovedností v pravidelném kontaktu a zlepšovat se v ní. Projekt zároveň nabízí účast na extra školeních s lékaři z různých chirurgických oborů a tím pádem i možné kontakty pro zájemce o daný obor. V neposlední řadě je velmi super poznání nových přátel z řad lektorů i studentů,” říká jeden z lektorů, Matěj Wimmer.
Výuka je nyní akreditovaná jako volitelný předmět (VLCH071x) pod záštitou proděkana prof. Petra Štourače. Kurzy jsou otevřené nejen studentům českým, ale i zahraničním, kteří mohou absolvovat lekce v anglickém jazyce.
V únoru 2024 se tým zapojil do největší středoškolské konference CzecHopes, kde studenti prezentovali kurz chirurgického šití začátečníkům. Na podzim 2024 vznikly ve spolupráci se SIMU 3D tištěné simulátory cév a šlach, které přinesly další rozšíření možností praktické výuky.
„Snažíme se tvořit výuku, která bude v první řadě bavit a motivovat. Cílem je postavit studenta do role operatéra za podmínek, ve kterých existuje prostor na chyby. Funguje to, i po dvou letech se nám kurzy plní do 10 vteřin. A přesně to nás žene vpřed,“ uvedla zakladatelka a koordinátorka projektu Radka Syrová. Ta nyní zaškoluje nové koordinátorky Adélu Klimešovou a Kateřinu Bartlovou, které dříve působily jako lektorky. Lektorský tým byl rozšířen o dalších 10 členů, kteří pomáhají udržet vysokou kvalitu kurzů a jejich atraktivitu.
„Kurzy chirurgického šitia v SIMU boli pre mňa skvelou príležitosťou ako získať praktické zručnosti, ktoré sú neoceniteľné v klinickej praxi. Možnosť trénovať špecifické techniky šitia pod vedením skúsených kolegýň a kolegov z LF vo mne ešte viac prehĺbila záujem o chirurgické obory do budúcna. A taktiež mám pocit, že mi to poskytlo pevné základy pre pôsobenie na operačnej sále," říká účastník Samuel.
„Chtěla bych se věnovat chirurgii, takže tento kurz jsem velmi ocenila. Dodalo mi to sebejistotu a ujištění, že mě to baví. Lektoři se nám moc pěkně věnovali, poradili a dali dobré tipy. Hlavně je to skvělé rozšíření dovedností nad rámec obyčejného šití. Moc jsem ocenila možnost osahat si principy laparoskopie,” řekla Moni.
„Úžasné, rozhodně mě to navnadilo, že studium medicíny je to, co chci. Děkuji za váš přístup, rozhodně bych se chtěla zúčastnit znovu něčeho podobného,” vnímá přínos pro své rozhodnutí o studiu na vysoké škole středoškolská studentka k workshopu pro začátečníky v rámci konference CzecHopes.
A do čtvrtice jedno stručné, ale výstižné hodnocení dalšího účastníka: „Díky, že umíte udělat složité věci jednoduše.”
Partnery projektu jsou IFMSA a Simulační centrum LF MU. Odbornou garanci zajišťuje Klinika plastické a estetické chirurgie FNUSA a LF MU, Oční klinika FN Brno a FN Brno, I. a II. Chirurgická klinika FNUSA a LF MU a Nemocnice AGEL Přerov.
V pátek 13.12.2024 se v historické budově Národního muzea v Praze konaly prakticky zaměřené simulační workshopy, přičemž jeden z nich připravil tříčlenný tým lektorů ze SIMU LF MU.
Dne 3. - 4. prosince 2024 se v Simulačním centru LF MU uskutečnil již osmý kurz "Základy laparoskopie na boxových a virtuálních simulátorech I", kurz je určen pro lékaře před atestací se zaměřením na mini-invazivní operativu, tedy nejenom pro chirurgy, ale i pro gynekology a urology.