SIMPO 2024 – Abychom mohli simulaci posunout zase o kousek dál…

Simulace se stává ve výuce medicíny stále důležitější. Lékařská fakulta Masarykovy univerzity tak hostila další ročník simulačního sympozia SIMPO.

17. 9. 2024

Bez popisku

Na Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity se po roce sjeli odborníci na simulaci v medicíně z celé republiky, ale také ze zahraničí. Diskutovat nad aktuálními trendy a sdílet zkušenosti. Na SIMU se uskutečnil třetí ročník simulačního sympozia SIMPO. Naši experti samozřejmě nemohli chybět, byť někteří se připojili alespoň na dálku. „Simulace se ve výuce medicíny stává stále důležitější,“ poukázala ve svém video vzkazu, který do Brna doputoval z kanadského Toronta, doktorka Tamara Skříšovská, vůbec první absolventka doktorského studijního programu Simulace v medicíně na LF MU a od loňska také viceprezidentka SESAM, Evropské společnosti pro simulace v medicíně.

Po přivítacích proslovech dostali prostor letošní keynote speakeři, kteří přiletěli shodně z Londýna –Jason A. Lawson z královské Imperial College of Science, Technology a Medicine a Lesley Bromleyová, odbornice na anesteziologii a vzdělávání, z prostředí University College London. Doktor Lawson ve své půlhodinové přednášce prezentoval zkušenosti s využitím smíšené, rozšířené i ryze virtuální reality v medicínském vzdělávání, přičemž krom zjevných výhod využití těchto technologií jako je například možnost vzdálené spolupráce, poukázal i na zajímavý fakt. „Zjistili jsme, že medikům využití těchto technologií dodává sebevědomí, v důsledku čehož se dopouštějí mnohem méně chyb,“ zaujal posluchače jedním ze zjištění. Doktorka Bromleyová pak ve své přednášce The Neuroscience of Being an Effective Instructor poodkryla biologické procesy samotného učení, a to, jak jich při výuce využívat. Oba posléze vhled do svých témat rozšířili ještě v rámci workshopů, které byly coby formát doplňující přednášky kvitovány už při loňském ročníku SIMPO.

Že simulace v medicíně není samospásná, má svá úskalí, a jako takovou je třeba ji systematicky uchopit, připomněl doktor David Peřan z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. S ním do dopoledního bloku přednášek přispěli ještě „naši“ -  doktorka Tereza Vafková s praktickými radami, jak efektivně pracovat se zpětnou vazbou z výuky, a inženýr Jiří Travěnec, jenž přítomným představil speciálně pro Simulační centrum LF MU vyvinutou platformu pro správu akcí Workplan, která by, soudě dle reakcí z publika, našla využití i na jiných pracovištích. V podobném přednáškovém duchu se nesl i odpolední program, v němž hned dvě prezentace patřily team-based learningu, závěrečný blok, ještě než se přítomní vydali na prohlídky simulačního centra, byl poskládán ze série kratších přednášek.

Jak zaznělo v úvodu sympozia, jedním z jeho smyslů je skrze společné setkání odborníků ve stále se rozvíjejícím oboru „posunout simulaci v medicíně zase o kousek dál, přestože už dnes se v Česku nemáme za co stydět“. Simulace v medicíně se rozvíjí velmi bouřlivě, a tak je zřejmé, že za rok se na SIMU pod hlavičkou SIMPO potkáme zase. A jak podotkl přednosta Ústavu simulační medicíny, profesor Petr Štourač, setkání to bude čtvrté, nicméně zčásti také polokulaté. Příští rok si totiž Simulační centrum LF MU bude připomínat pět let od svého otevření…


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info