SIMU na Kritických stavech v porodnictví v Praze
V pátek 13.12.2024 se v historické budově Národního muzea v Praze konaly prakticky zaměřené simulační workshopy, přičemž jeden z nich připravil tříčlenný tým lektorů ze SIMU LF MU.
Ve středu 2. listopadu 2022 se v Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity uskutečnil historicky první kurz Paliativní péče a rozhodování v závěru života na jednotkách intenzivní péče.
Soustředil se na přístup k pacientům hospitalizovaným na intenzivní péči s nepříznivou prognózou, kteří v intenzivní péči umírají. Důraz byl kladen na proces rozhodování o přiměřenosti péče a na komunikaci cílenou na pacienta a jeho blízké. Cílem bylo posílit vědomosti a dovednosti účastníků v této náročné a často obávané oblasti péče. Velkou výzvou a zároveň silnou stránkou kurzu bylo plánované zapojení účastníků jak z řad sester, tak lékařů.
Garanty kurzu byli MUDr. Jan Maláska, Ph.D., EDIC a doc. MUDr. MgA. Kateřina Rusinová, Ph.D. Lektorský tým se dále skládal ze zkušených lektorů a kliniků: doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D., MUDr. Milan Kratochvíl, EDIC a Mgr. Jiřina Večeřová. Kurz je součástí práce Výzkumné iniciativy pro paliativní medicínu a etiku v intenzivní péči RIPE–ICU. Kurz pořádá LF MU Brno a Klinika paliativní medicíny 1.LF UK a VFN Praha a je organizován Ústavem simulační medicíny LF MU.
Úvod kurzu byl věnovaný představení účastníků a sdílení jejich motivací a zkušeností. V následujících 3 lekcích byly zapojené interaktivní výukové metody a účastníci měli možnost pod vedením lektorů trénovat identifikaci pacientů v závěru života a diskutovat medicínsko-eticko-právní rámec. Dále se učili systematický screening základních potřeb pacientů a jejich blízkých formou strukturovaného rozhovoru zaměřeného na porozumění a zjištění hodnot a preferencí pacienta. Samostatná lekce byla věnována propojení medicínských alternativ a preferencí pacienta v konceptu cíle péče. Nácvik sdíleného rozhodování o přiměřenosti péče byl následován lekcí sdělování nepříznivých zpráv. V odpoledních hodinách si účastníci trénovali praktickou limitaci orgánové podpory. V závěru kurzu byla pozornost věnována také tématu zvládání psychické zátěže a nácviku technik pro zvyšování duševní odolnosti zdravotníků v rámci tzv. sebepéče. Součástí kurzu byl i strukturovaný pre-learning, který účastníci v předstihu před kurzem obdrželi. A bylo vidět, že se příprava velice osvědčila a z kurzu tak mohli vytěžit maximum. Bonusem kurzu je i následný mentoring pro všechny účastníky.
Zájem o kurz byl enormní a na mnoho zájemců se nedostalo. V průběhu kurzu sdílená energie jak lektorů, tak účastníků, vedla k navázání vztahů, z nichž mnohé přetrvají i mimo zdi, ve kterých se kurz konal. Radostí pro nás byla hlavně spokojenost účastníků. Zaměření účastníků kurzu na multioborový tým, tedy na lékaře a sestry v rámci jednoho běhu kurzu, se ukázalo jako velice dobrá volba. Na závěr zbývá poděkovat týmu RIPE-ICU za přípravu kurzu a bezvadnému zajištění kurzu a za podporu ze strany Simulačního centra LF MU. Těšíme se na vás na dalších kurzech! V plánu máme jak opakování základního kurzu, tak plánujeme kurz pro pokročilé.
V pátek 13.12.2024 se v historické budově Národního muzea v Praze konaly prakticky zaměřené simulační workshopy, přičemž jeden z nich připravil tříčlenný tým lektorů ze SIMU LF MU.
Projekt Chirurgické šití vznikl jako studentská iniciativa, která si kladla za cíl naučit budoucí lékaře základní chirurgické techniky. Po jeho zániku během pandemie se skupina studentek rozhodla vášnivě projekt obnovit a rozšířit. Dnes tvoří sérii několika workshopů a kurzy jsou akreditovány jako volitelný předmět pro studenty všeobecného lékařství na LF MU. Kurzy kombinují praktické dovednosti s inovativními metodami učení. Výuka probíhá v Simulačním centru LF MU.