Dárcovství krve
V České republice chybí přibližně 100 000 dárců krve. Přitom každý z nás potřebuje za svůj život průměrně 5x krevní transfuzi a 14x lék vyrobený z krve. Na komplikovanější operaci je potřeba i 10 jednotek krve po 300 ml. Díky stále složitějším operacím spotřeba krve neustále roste. Počet dobrovolných dárců naopak dlouhodobě klesá a čím dál více lidí svoji krev raději prodává farmaceutickým firmám. Lidská krev je navíc jedna z mála věcí, kterou neumíme vyrobit uměle. Staňme se dobrovolnými dárci krve. Jedním odběrem můžeme zachránit až 4 lidské životy!
Kdo může darovat krev?
- Ten, kdo má mezi 18 až 60 let a váží alespoň 50 kilogramů a není zrovna nemocný.
- V posledních 14 dnech nebral antibiotika, není zraněný či nemá opar.
- V posledním měsíci neměl klíště a nebyl očkovaný proti žloutence B.
- Za uplynulého půl roku si nenechal udělat tetování či piercing, nepodstoupil operaci ani endoskopii.
- Ženy, které aktuálně nemenstruují, nejsou těhotné, nekojí alespoň šest měsíců a mají rok od posledního porodu.
Kdo nemůže darovat krev?
- Ten, kdo má vážné chronické onemocnění nebo prodělal žloutenku typu B či C nebo malárii.
- HIV pozitivní lidé.
- Lidé z rizikových skupin jako uživatelé drog.
Co a jak se odebírá?
Plná krev – tedy 450 mililitrů, kde samotný odběr zabere asi 5 až 10 minut. Na oddělení ale strávíte něco přes hodinu kvůli vyřizování potřebných dokumentů a vyšetření krve před odběrem.
Přístrojové odběry – jde o odběr krevních složek, nejčastěji plazmy a krevních destiček. Odběr zabere asi hodinu a počítejte s tím, že na oddělení budete přes dvě hodiny.
Je možné se před odběrem nasnídat?
Určitě. Jen je potřeba, abyste minimálně dvanáct hodin před odběrem nejedli tučná jídla a nepili alkohol. V den odběru dietně posnídejte – vyhněte se mléčným a masným výrobků, celozrnnému pečivu s olejnatými semeny a ořechům. Dejte si alespoň půl litru vody, šťávy nebo čaje. Můžete i kávu, ale bez mléka či smetany. Alespoň tři hodiny před odběrem byste neměli kouřit.
Lze darovat krev i po návratu z exotické země?
Pokud jste nedávno navštívili země či oblasti, kde je vyšší riziko výskytu malárie, infekční žloutenky, infekce virem západonilské horečky a jiných, krví přenosných chorob, znamená to odklad odběru krve. Pokud jste byli v malarické oblasti a neměli jste žádné příznaky tam ani půl roku po návratu, můžete krev darovat. Pokud jste během návštěvy či půl roku po ní měli horečku, musíte počkat až tři roky po zmizení příznaků, než můžete znovu darovat krev. Pokud jste byli v exotických zemích, kde není malárie, je potřeba to zkonzultovat s lékařem, který rozhodne kdy můžete krev darovat.
Co si vzít s sebou na odběr
Stačí průkaz totožnosti a průkaz zdravotní pojišťovny.
Jak často je možné darovat krev?
U odběrů plné krve mohou muži chodit jednou za tři měsíce a ženy jednou za čtyři měsíce. U odběru krevních složek se intervaly pohybují mezi dvěma týdny až jedním měsícem.
Plynou z dárcovství nějaké výhody?
Kromě dobrého pocitu, že pomůžete zachránit lidské životy a zdraví, sebou darování krve nese i výhody. Každý má v den odběru nárok na pracovní volno s náhradou mzdy a na transfuzním oddělení také získáte potvrzení pro snížení základu daně z příjmu o 3000 korun za odběr – celkově si můžete odečíst nejvýše 15 procent ze základu daně. Je také dobré si ověřit, zda vaše zdravotní pojišťovna nenabízí dárcům krve nějaké benefity.
Další informace o darování krve na Transfuzním a tkáňovém oddělení FN Brno naleznete zde.
Informace o dárcovství vytvořeny za pomoci prodarce.cz