4. ročník Etika on run
„Inkluze je...“
Naše sólo běhy na podporu lidí s Downovým syndromem a jejich rodin
V neděli 24. dubna 2022 se uskutečnil již 4. ročník oblíbeného charitativního běhu Etika on run – běhu Univerzitním campusem ve prospěch lidí s Downovým syndromem a jejich rodin, který organizuje Ústav lékařské etiky MU v Brně a spolek Úsměvy.
Akci odkazující na Světový den Downova syndromu (21.3.) opět zaštítil a svým během podpořil děkan lékařské fakulty MU prof. MUDr. Martin Repko, který spolu s ministrem zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimilem Válkem odstartovali závod týmů s kapitány s Downovým syndromem. Sportovní podporu zajistil stálý sportovní ambasador český Iron man, triatlonista Filip Ospalý a jeho host dráhový cyklista, olympionik Pavel Buráň.
Slova podpory vyjádřily mnohé uznávané osobnosti jako doc. MUDr. Rastislav Maďar, děkan lékařské fakulty v Ostravě, prof. MUDr. Marian Kacerovský, předseda české perinatologické sekce ČGPS, MUDr. Roman Peschout, krajský perinatolog kraje Vysočina nebo prof. Barbara Maria Willi, děkanka hudební fakulty JAMU.
„Samozřejmě velmi ráda podporuji morálně iniciativu Etika life. Jako umělec vím, co to znamená být odlišný,“
paní profesorka Willi
„Toto je jediný běh, který znám, který nemá žádné poražené, ale jenom samé vítěze.“
MUDr. Roman Peschout.
Běžecký happening nabízí tradičně účastníkům závod ve třech kategoriích – PROFI běh
s hromadným startem na 4000m, rodinný či skupinový RELAX běh na 800m a SUPERSTAR běh družstev na 800m s kapitány s Downovým syndromem. Ze spolku Úsměvy přišlo do kampusu 16 rodin a pomohly tak vytvořit báječnou atmosféru celého dne.
A jak to vypadá na živo ?
Dobrovolníci do poslední chvíle ladí webové stránky, registrační formuláře, rozesílají maily, oslovují potenciální podporovatele. V předvečer se chystá výzdoba, startovní čísla, kontroluje se technika i kvalita úklidu. V noci se peče – občerstvení pro účastníky. V den "DÉ" ráno parta spřátelených běžců staví všechny trati, rozmisťují se kontroly a ...najednou je všude plno lidí.
"Holky" u registrace rozdávají startovní čísla a schovávají dobrovolné registrační poplatky do plastových krabiček s nápisem Etika on run - na konci úplně vše předáme zástupcům Spolu Úsměvy.
"Stravovací tým" vaří čaj a kávu , rozdává přinesené moučníky a chystá " etický" párek v rohlíku.
Rozjíždí se i doprovodný program - malování na obličej, hry, výtvarné dílničky.
Moderátoři ohlašují start kategorie PROFI – nejsou to jen skuteční závodníci, pro které jsou 4 km jen rozběhání, někdo si odhodlaně sáhne na dno svých sil.
Rodiny či party kamarádů se v poklidu proklusnou v kategorii RELAX.
Vrcholem sportovní části dne je kategorie SUPERSTAR. Je to běh týmů s kapitány s Downovým syndromem. Před startem se přihlásí s on line zdravicí stálý ambasador Filip Ospalý, písničku na video pozdravu pošle Pokáč. A start za sportovce zahájí dráhový cyklista, olympionik Pavel Buráň.
Děkan Lékařské fakulty prof. Repko a ministr zdravotnictví prof. Válek stojí u startu a zvoní zvonečkem před startem každé skupiny. Když se jim zdá tým s kapitánem s Downovým syndromem nějak malý, tak řeknou : "těch je nějak málo, ne?", odloží teplou bundu a běží s nimi. A když kapitán s DS už nemůže? Tak si ho vezme ministr zdravotnictví na ramena a doběhnou takto.
"Děcka" z "gymplu" i "výšky" (15–20 let) tleskají, skandují, odpočítávají start a pak tancují spolu i s děkanem a ministrem.
Poslední závodníky vítá mohutný aplaus. Než se nachystá závěrečný ceremoniál, vystupuje úžasná mažoretka s Downovým syndromem, kterou na závěr za bouřlivého potlesku všech přítomných objímají její kamarádi.
Tancují děvčata ze "základky" v Kuřimi v týmu s tanečnicí s Downovým syndromem.
Gymnazisté sboristé pod vedením prof. Waldhansové z brněnské " Křenky" zpívají ...
...a už se nesou medaile.
Naši přátelé s Downovým syndromem děkuji osobně všem zúčastněným
Vážně polykáme slzy. Díky Vám všem ! A tak zase za rok ! (27.5.2023) :) )
Výtěžek ze startovného ve výši neuvěřitelných 78.200 Kč byl věnován na podporu činnosti spolku Úsměvy.
Jak celá akce proběhla se můžete dozvědět také z fotografií Filipa Žitného a Terezy Řičánkové